Криза середнього віку у чоловіків і методи її подолання.

kryza-serednogo-vikuПсихологічні кризи підстерігають нас протягом всього нашого життя. Ми знаємо про кризу трирічного віку, підліткову, кризу у літніх людей, особливо у чоловіків, коли «сивина в бороду, біс у ребро». Нерідко внаслідок зростаючої «другої молодості» чоловіки докорінно змінюють своє життя: відходять з старої сім’ї і заводять нову, бо постаріла дружина здається їм незугарною та такою, що не відповідає їх власному самовідчуттю.

Такі позитивні, як їм здається, зміни часто обертається для них великими проблемами і закінчуються інфарктами та інсультами. Їх організм не витримує навантажень, з якими і молодим-то не завжди вдається впоратися.

Молоді люди — чоловіки 30-35-літнього віку також нерідко опиняються в ситуації психологічної кризи, яку вони часом приймають за депресію. Статистика показує, що у віці, коли чоловік переходить від молодості до зрілості, така криза наздоганяє ледь не кожного другого, причому незалежно від його фінансового стану і статусу.

Чому настає криза

Слово «криза» походить від грецького kreses — поворотний пункт, рішення. Психологічна криза припускає, що людина вже не хоче жити по-старому. Вона дійшов до критичної точки і повинна ухвалити рішення, яке стане в її житті поворотним пунктом.

30 років — для багатьох дата вельми неприємна. Це вже не 20 з хвостиком, коли вважаєш, що ти ще молодий і якщо поки не отримав від життя все, чого бажав, то часу ще достатньо.

І раптом, як обухом по голові, — тридцятка. А далі що? Четвертий десяток? У 30 років це звучить загрозливо. Це потім можна буде філософськи зауважити, що «в сорок років життя тільки починається». А зараз — паніка від раптового усвідомлення, що життя не безкінечне. Що час, коли можна було дозволити собі бути безтурботним, пішов і пора підбивати перші підсумки. І вони бувають невтішні.

Мріяв про цікаву високооплачувану роботу? В офісі суцільна рутина, зарплата залишає бажати кращого, кар’єрного зростання не передбачається. Пошукати іншу? Раптом буде гірше, а на шиї висять кредити з іпотекою. В басейн і тренажерний зал не вирватися, тому що дружина, втомлена будинку від клопоту з дітьми, чекає не дочекається допомоги. І хіба це та жінка, яку так довго домагався? Де її толерантність, доброзичливість, розуміння, стрункість в кінці кінців?

Чоловік впадає в стан фрустрації: його очікування і надії не виправдалися, вони не відповідають реальній дійсності. Думки починають працювати в декількох напрямках: невже все найцікавіше вже позаду, можна ще встигнути реалізувати свої плани, від чого позбутися, щоб мати можливість сконцентруватися на головному? Він задає собі одвічні питання: що робити і хто винен? І, на жаль, часто приходить до помилкового висновку: дружина, начальник, тільки не він сам.

Бажаючи відновити гармонію у своєму житті, деякі чоловіки роблять несподівані і не зрозумілі оточуючим вчинки: одні йдуть з сім’ї, вважаючи її вантажем, який тягне їх униз, інші залишають роботу, треті раптово захоплюються екстремальними видами спорту. Вони не хочуть ставати «статечними людьми», що живуть у відповідності з запланованим сценарієм. Їх душа жадає новизни, романтики, яскравих вражень. І їм здається, що вже на новій роботі вони себе проявлять, а з новою жінкою знайдуть нову любов.

Хтось іде від проблем з допомогою алкоголю, а ще хтось з побоювання прийняти рішення, в якому він згодом може покаятися, пускає все на самоплив.

За якими ознаками можна судити, що  криза прийшла?

1. Починають долати сумніви з приводу правильності обраного шляху. Перемоги вже не здаються такими значними і не радують, як раніше. А подальші перспективи не здаються такими привабливими, як раніше.

2. Стосунки з дружиною і дітьми стають все більш прохолодними. Вони представляються гальмом, тягарем, а сімейне життя — болотом, в яке занурюєшся все глибше і глибше, поки нарешті не потонеш. Виникає враження, що якщо позбутися від цього вантажу і почати життя з нуля, відкриються нові чудові перспективи.

Чоловік занурюється в похмурі роздуми, стає дратівливим, прагне залишитися наодинці зі своїми думками і хоче, щоб нарешті-то його всі «залишили в спокої».

3. З’являються думки, що якщо б він не одружився або пов’язав своє життя з іншою жінкою, все склалося б інакше і найкращим чином.

Чоловік починає кидати зацікавлені погляди на інших жінок, часом подумки порівнюючи з кимось з них свою дружину і далеко не завжди на її користь. Звідси і причіпки до її зовнішності, постави, ходи, манери одягатися.

4. У нього виникає або відроджується інтерес до власної зовнішності. Він починає ретельніше стежити за своєю зачіскою, особою, одягом і взуттям, а в його очах, звернених на симпатичну особу протилежної статі, нерідко можна прочитати питання: чи подобаюся я ще?

З’явилися думки про роман «на стороні» пов’язані з бажанням самоствердитися, підняти самооцінку, підвищити впевненість у собі як чоловіка, який як і раніше приваблює жінок, а зовсім не з наміром вступити у серйозні стосунки.

5. Деякі чоловіки активного способу життя починають віддавати перевагу пасивному відпочинку на дивані поруч із працюючим телевізором, подорожам по соціальним мережам і різним цікавим сайтам.

6. Алкоголь — якась частина чоловіків намагається знайти вихід з депресивного стану, пов’язаного з душевною кризою, з його допомогою.

На цей період життя припадає значна кількість розлучень, коли люди, які вступили в шлюб, керуючись лише потягом, усвідомлюють, що у них різне ставлення до життя і вони не можуть примиритися з недоліками один одного. І це ще одна причина, по якій молодий чоловік прибігає «до лікування» алкоголем.

Як вибратися з кризи цілим і неушкодженим

1. Кажуть, що той, хто попереджений, той озброєний. До кризи можна підійти по-філософськи, якщо знати, що ти не перший і не останній. Її переживали мільйони чоловіків і більшість з них благополучно подолали кризовий бар’єр. Головне в цей період — не наламати дров і не приймати непоправних рішень.

2. Чомусь побутує думка, що депресії і нудьга — це доля жінок зі слабкою психікою. А чоловік повинен завжди бути стійким олов’яним солдатиком. Якщо дружина — ще й хороший друг, варто присвятити її в свої проблеми.

Не потрібно побоюватися її докорів в неспроможності і слабкості. Розумна жінка завжди підкаже розумне неординарне рішення, причому піднесе його так, наче воно виходить від самого чоловіка. А адже ви обрали саме таку?

3. У кризовий період в прагненні заглушити непрохані думки не можна завантажувати себе роботою до перевтоми. Фізична втома і розбитість тільки погіршать становище.

Відпочинок на природі, поїздка по нових місцях, нове хобі, вид спорту, одним словом, вихід із звичної зони комфорту сприяють більш оптимістичним настроям, заряджають енергією і вселяють впевненість, що все не так безнадійно, як здається.

4. Заборонити собі сумні думки на кшталт «життя пройшло» і «все пропало» як деструктивні, руйнівні нас зсередини.

«Порятунок потопаючих — справа рук самих потопаючих?»

У період кризи багато залежить від поведінки близьких людей, і дружини зокрема. Вони можуть як допомогти чоловікові вибратися з нього, так і ще глибше його занурити туди.

Що ж зробити, щоб останнє не сталося?

1. Помітивши, що  чоловік став «не такий» і замкнувся в собі, не потрібно дошкуляти його нав’язливими питаннями що і чому. Швидше за все, він на них не відповість. Краще всього створити таку обстановку, коли він сам захоче розповісти про свої проблеми. І, звичайно ж, необхідно цінувати його довіру, а не переходити до докорів.

Чоловікові не потрібна і жалість, адже тоді він ще гостріше відчуває свою слабкість. Можливо, йому просто необхідно виговоритися і при цьому зберегти відчуття, що він як і раніше сильний чоловік, якого тимчасово спіткали розчарування і сумніви.

2. Не кожна жінка зможе розібратися в психологічних проблемах чоловіка і надати йому відповідну допомогу. Вона може керуватися своєю інтуїцією, «шостим почуттям» і спробувати сама знайти потрібні слова і вибрати тактику поведінки, але цього буває недостатньо. Можливо,варто звернутися до хорошого психолога, щоб криза 30-річного віку, не переросла у кризу сімейних відносин.

3. Зовнішній вигляд жінки після декількох років спільного життя для більшості чоловіків як і раніше має величезне значення. Їм приємно, коли на їх супутницю дивляться із захопленням (і думають: «Ах, яка жінка, мені б таку!»). Мова йде не про макіяж, без якого не можна і сміття викинути, а про доглянутість, що досягається регулярними зусиллями (до речі, як і радує око 300-літній англійський газон).

Для них не менш важливо, щоб жінка інтелектуально розвивалася, була цікавим співрозмовником і користувалася авторитетом. Вона не повинна сприймати чоловіка як предмет власності, який, якою б вона не була і як би себе не вела, завжди буде в її розпорядженні.

Чоловікові будь-якого віку хочеться, щоб його жінка була красивою і бажаною, а молодому чоловікові, що переживає кризу, це особливо необхідно.

Оцініть статтю
Додати коментар