Плюси і мінуси стресу

koryst-i-shkoda-stresuСтрес – це стан фізичного та емоційного напруження, яке виникає в певних ситуаціях. У стані стресу організм людини поводиться неспецифічним чином.

Коли ми розглядаємо стрес, ми говоримо про його позитивні та негативні стороні. Сперечатися з користю стресу безглуздо, так як вона є очевидною. Саме стрес мотивує людину на роботу і досягнення високих результатів.

Приміром, лежить людина на дивані, дивиться телевізор і нікуди не поспішає. Як раптом вона розуміє, що в гаманці “гуляє вітер” і  нема за що купити навіть буханець хліба. Це справжній стрес для людини – невідомість. Вона не впевнена, що зможе вижити завтра, тому збирається і йде шукати роботу. Даний стрес змусив людину встати з ліжка і почати діяти.

Стрес покращує увагу людини. Приклад: ви сидите на лекції, яка абсолютно вам не цікава. Раптово ви відчуваєте, що починаєте засипати – ваші повіки закриваються, голова опускається вниз. Чи можете ви концентруватися на предметі? Звичайно ж, ні. Раптом до вас підходить учитель і здійснює пару ударів указкою (не бійтеся, не по вам, хоча і це також стрес) по столу. Ви тут же виходите зі стану сну і концентруєте увагу на лекції.

Чим ще корисний стрес? Він допомагає відстоювати власну точку зору. Припустимо, ви працюєте на підприємстві, кожен день виконуючи монотонну роботу, але роблячи її якісно. В один прекрасний день ви дізнаєтеся, що вашому колезі заплатили премію, а про вас забули. Ви тут же йдете до начальника і починаєте відстоювати свої права. Стрес призводить до конструктивних дій. Ви розповідаєте, який величезний обсяг роботи виконали в цьому місяці і доводите, що також гідні отримати премію. В результаті ви отримуєте свою премію, або вам дають аргументовану відповідь, чому ви залишилися без премії в цьому місяці.

Стрес допомагає людині вийти з власної зони комфорту і почати працювати над собою. Якщо ви знаєте, що отримання додаткового досвіду і відвідування семінарів, метою яких є підвищення кваліфікації, ще на крок наблизить вас до мети – ви будете отримувати цей досвід. Так, вам доведеться пожертвувати вільним часом, а це стане для вас стресом. Але ви ж знаєте, заради чого ви так працюєте.

Тепер що стосується шкоди стресу. На перший погляд, він очевидний кожному. І, тим не менше, більшість з нас навіть не уявляє масштаби трагедій, до яких може призвести стрес. Це може бути як звичайний нервовий зрив, так і бажання піти з життя. Постійний стрес розхитує нервову систему людини. Це призводить до різноманітних психоемоційним порушень.

Якщо раніше людина була врівноваженою і спокійно реагувала на ситуації, то під дією постійного стресу на ті ж самі звичайні обставини людина може реагувати тривожно і дратівливо. Під дією стресу людина може піти в себе і закритися від зовнішнього світу, виявляючи захисну реакцію. Працездатна і енергійна людина під дією стресу здатна стати пасивною, втратити працездатність і інтерес до улюбленої діяльності.

Стрес змінює людину на 180 градусів, її перестають пізнавати оточуючі. Природно, настільки серйозні зміни не відбуваються за один раз, а є результатом постійного впливу стресових факторів на людину. Стрес приводить людину до депресії. Життя перестає здаватися чимось неймовірним, людину нічого не радує. Цей депресивний стан негативно позначається на всіх сферах людського життя, але головне – проходить час, який витрачається людиною марно.

Коли людина перебуває в стані постійного стресу, вона намагається повернутися в свою “зону комфорту” або піти від стресу. Відхід від стресу, як правило, здійснюється за допомогою алкоголю і наркотичних засобів.

Людині здається, що алкоголь допомагає забути про всі проблеми і придбати такий бажаний спокій і благополуччя. Але після того, як дія алкоголю припиняється, проблеми повертаються до людини, а в якості “бонусу” вона отримує головний біль і порушення роботи інших систем організму.

Негативному впливу алкоголю піддаються всі без винятку системи організму, а особливо нервова і серцево-судинна система. Виходить, що намагаючись розслабитися за допомогою алкоголю, людина завдає ще більшого удару по психіці, тим самим допомагаючи стресу робити свою підступну справу.

Говорити за наркотичні засоби не хочеться зовсім – дурнішого способу впоратися зі стресом ще слід пошукати.

Серцево-судинна система – друга за популярністю мішень стресу. Під впливом стресу у людини частішає серцебиття, яке викликає підвищення кров’яного тиску. Тривалий стрес – це шлях до серцевих порушень. Поки серце людини молоде, воно справляється з впливом стресу, проте на більш пізніх етапах життя будь-який стрес може стати причиною інфаркту.

Якщо ви вважаєте, що від впливу стресу не страждає травна система – ви глибоко помиляєтеся. Велика частина захворювань шлунково-кишкового тракту (виразка шлунка та дванадцятипалої кишки, коліти, гастрити) викликані стресом. Багато людей намагаються впоратися зі стресом за допомогою шоколаду і солодких напоїв. Вони не приділяють достатньої уваги правильному харчуванню, що призводить до вищезазначених захворювань, а також швидкого ожиріння.

З якою ще системою ефективно “допомагає” впоратися стрес?

Чоловіків, які відчувають стрес, чекають постійні невдачі в ліжку. Вони просто не можуть розслабитися, постійно переживаючи і думаючи про інші речі. Пару років життя в постійному сексі – і привіт, еректильна дисфункція. Але не це найстрашніше. Нерідкі випадки, коли під час сексу один з партнерів починав зганяти всю свою злість, що закінчувалося численними побоями і каліцтвами. Чи варто говорити, що після таких випадків навіть найромантичніші стосунки підходили до кінця?

Негативний вплив стресу на імунну систему людини настільки великий, що це призвело до створення цілої науки – психонейроімунології, яка вивчає даний вплив. Коли людина потрапляє під вплив стресових факторів, її імунітет знижується, що відкриває шлях до розвитку в організмі хвороботворних бактерій і вірусів. Це призводить до захворювань і відчуття дискомфорту. Але найстрашніше – коли людина захворює, її імунітет не здатний впоратися з хворобою. Такі захворювання можуть тривати не тільки тижнями, але й місяцями.

Слід зрозуміти одне – негативний вплив стресу на одну систему або орган здатний привести до проблем інших органів, адже в людському організмі все взаємопов’язано.

Єдиний вихід зі сформованої ситуації – слідувати ефективним методам зняття стресу. Тільки так ви захистите свій організм від стресу і закриєте шлях погіршення здоров’я.

Дані методи є секретними?

Безумовно, ні. Багато з них відомі навіть школярам. Ось тільки дуже часто про них забувають, намагаючись зняти стрес іншими згубними способами, які тільки шкодять організму (про них ми писали вище).

Яким ще способом намагаються зняти стрес?

Перше, що спадає на думку, це лікарські препарати. Зайшовши в будь-яку аптеку, ви можете побачити, які препарати красуються на полицях. Які тільки засоби для зняття стресу не пропонує нам сучасна медицина! І всі виробники обіцяють швидке зняття стресу, гарантують натуральність лікарських препаратів.

Деякі, які знахабніліші, зовсім обіцяють повне позбавлення від стресу раз і назавжди. Їх можна зрозуміти – їх головною метою є отримання прибутку, а в цій справі всі засоби хороші.

Вони знають, наскільки актуальна проблема стресу, а саме в стресовому стані людина готова віддати будь-які гроші, тільки б знову придбати спокій, гармонію і радість життя.

Але що в дійсність дають лікарські препарати? Позбавляють вони від стресу, як обіцяють?

Природно, ні. В основі препаратів лежать лікарські трави та інші допоміжні елементи, які надають тимчасовий седативний ефект. Вони заспокоюють, знімають емоційне напруження і навіть сприяють поліпшенню сну.

Але даний ефект носить лише тимчасовий характер, при цьому ніяк не впливаючи на стрес. Коли дія препарату закінчується, людина повертається в звичайний дратівливий стан, знову відчуваючи всі “фарби” стресу.

Але на цьому недоліки седативних препаратів не закінчуються. Всупереч заявам виробників про те, що їхні препарати не викликають звикання, велика частина з них таке звикання викликає.

Закінчується все тим, що людина не виходить з дому, не впевнившись, що в її сумці є пару таблеток заспокійливих засобів (а краще, якщо відразу ціла упаковка). Коли ж людина починає відчувати найменший стрес, рука мимоволі тягнеться за ліками …

Однак це тема іншої статті, ми ж з вами розберемо ефективні методики, які допоможуть впоратися зі стресом без використання лікарських препаратів і без алкоголю і наркотичних засобів.

1. Тепла ванна з піною і морською сіллю.

Як часто ми прагнемо все встигнути – продемонструвати начальству відмінну роботу, порадувати рідних і близьких, побути з друзями і т.д. При цьому ми зовсім забуваємо про себе, відмовляючись приділити всього годину часу в день на те, щоб привести свій психологічний стан в норму.

Чи слід дивуватися тому, що з часом стрес змушує неадекватно реагувати навіть на незначні подразники?

Вихід один – повернувшись додому, ви посилаєте всі “важливі” справи куди подалі, набираєте теплу ванну з морською сіллю, ставите собі легку розслаблюючу музику і потрапляєте в світ спокою і гармонії. Дозволяючи собі подібну “розкіш” хоча б два рази на тиждень ви істотно підвищите свої шанси в боротьбі зі стресом. Також ви зніміть накопичену за цілий день м’язову напругу і виженете геть похмурі думки.
Ось так просто справлятися зі стресом! Головне – визнати, що ви гідні кращого не менше, аніж ті, для кого ви щодня працюєте, не покладаючи рук.

2. Якщо ви биту годину працюєте над якоюсь ідеєю, але вона вперто не йде в вашу голову, або ви просто відчуваєте, як втрачаєте концентрацію і стаєте дратівливим, саме час вийти на прогулянку.

Чому прогулянка на свіжому повітрі допомагає впоратися зі стресом?

Головним чином тому, що під час прогулянки ви перемикаєте свої думки і даєте собі відпочинок. За це ваш організм напевно скаже вам “спасибі”. Крім того, фізична активність – це один з кращих способів зняття стресу і дратівливості. Природно, під “прогулянкою” розуміється не похід в нічний клуб, а прогулянка по тихому парку. Тільки уявіть собі – навколо співають птахи, ви сидите на лавочці і ніхто вам не заважає. Ви можете навіть зайнятися медитацією! Присвятіть час тільки собі.

3. Спортивні вправи.

Якщо звичайна прогулянка – не для вас, тоді надягайте улюблений спортивний костюм, кросівки – і вперед, на стадіон! Не любите біг? Що ж, ви можете сходити в басейн. Плавання – кращий засіб для зняття стресу, тому що крім фізичних вправ ви відчуваєте контакт з водою. Займаючись спортом, ви вб’єте відразу двох “зайців” – позбудетеся від стресу і приведете себе в відмінну фізичну форму.

4. Влаштуйте собі невелике чаювання.

Це не означає, що ви повинні заварити собі чай і продовжувати займатися поточними справами.

Спершу відкладіть всі справи в сторону, заваріть собі чашечку ароматного зеленого чаю (доведено, що зелений чай містить в собі корисні речовини, що допомагають швидше заспокоїтися), розкрийте плитку завчасно придбаного в магазині чорного шоколаду і насолодіться тишею.

Не здумайте згадувати про роботу – подумайте про щось більш приємне, наприклад, про свою торішнюу подорож. Відпочиньте від похмурих думок і хоча б на пару хвилин поринете в стан абсолютної гармонії і спокою.

5. Займіться прибиранням.

У це важко повірити, але настільки нелюбиме більшістю заняття, як прибирання в квартирі, дійсно може допомогти зняти стрес і позбутися від неприємних думок. Якщо ви сконцентруєтеся свою увагу на впорядкування речей, вам ніколи буде звертати увагу на фактори, викликаючі стрес. До того ж відомо, що зовнішній порядок переноситься на порядок в житті. Та й знаходження в прибраній квартирі принесе вам значно більше задоволення.

6. Контролюйте своє дихання.

Коли людина перебуває в стурбованому стані, її дихання частішає. Разом з цим людина не здатна зосередитися на важливих справах, у неї все падає з рук. Щоб цього не сталося, слід контролювати своє дихання.

Як?

Дуже просто – зробіть глибокий вдих, затримайте дихання на одну секунду, після чого повільно видихайте. При цьому ваш видих повинен бути вдвічі повільніше, ніж вдих. Роблячи вправу, намагайтеся концентруватися на власному диханні.

7. Почніть практикувати техніки релаксації і займіться медитацією.

Медитація допоможе не тільки позбутися від проблем, а й навчитися абстрагуватися від них, “очищаючи” свою голову від тривожних думок. Ви вчитеся спокійніше реагувати на стресові ситуації, а деякі з них і зовсім ігноруєте.

Щоденні стресовикликаючі фактори, такі як пробки на дорогах, завал на роботі і міський шум, що раніше приводили до психологічних зривів, втратять для вас всяке значення. Ви навчитеся ставитися до них як до звичайних факторів, які час від часу трапляються. Більше того, ви почнете дивуватися тому, як люди болісно сприймають звичайні ситуації, як вони неспокійно реагують на них. Адже це ж такі дрібниці!

8. Слухайте приємну музику.

Це не обов’язково має бути музика для медитації або спів птахів, хоча благотворний вплив даної музики навряд чи варто заперечувати. Ви можете просто закинути всі справи, лягти на ліжко, надіти улюблені навушники і зануритися в чудовий світ музики.

Основна вимога – музика повинна подобатися вам і кожне її прослуховування повинно викликати у вас приємні емоції. Звичайно, бажано слухати плавне і монотонне звучання мелодії. Така музика може здатися нудною і навіть дуже нудною, але саме вона рекомендується для релаксації і позбавлення від стресу. Але знову-таки, вибір музики завжди залишається за вами.

9. Розслабтеся … по дорозі додому.

Вам напевно відомо, як багато стресових ситуацій виникає протягом робочого дня. Деякі з нас, повертаючись додому, продовжують накопичувати його. У результаті стрес створює поганий настрій, яке після цього виливається на рідних і близьких. Результат – сварки і конфлікти, які ніяк не сприяють хорошому продовженню дня.

Ви звертали увагу, скільки конфліктних ситуацій виникає в громадському транспорті ввечері, коли більшість людей повертається додому з роботи? Л

юди кричать, скандалять і нервують. Але ви чиніть інакше – не давайте загальній паніці заволодіти вашим настроєм. Просто вимкніть свої думки і абстрагуйтеся. Якщо вам складно це зробити – купіть МР-3 плеєр і закачайте на нього кілька релаксаційних композицій. Пам’ятайте: всі негативні емоції, отримані на роботі, вам слід залишати на роботі.

10. Навчіться керувати своїми думками.

Якщо вам в голову постійно лізуть нав’язливі думки – женіть їх геть. Допустивши їх одного разу, ви почнете накручувати себе по дурницях, які в реальності і ламаного гроша не варті. Концентруйтеся виключно на позитивних і оптимістичних думках. Для цього вам буде потрібно здатність керувати власними думками.

Як це зробити? Більш детально цю тему ми розглянемо з вами у статті “Управління власними думками”.

11. Спілкуйтеся з позитивними людьми.

У кожної людини є друзі, яких можна розділити на 2 основні категорії.

Представники першої категорії при зустрічі починають вантажити власними проблемами, скаржитися і розповідати, як їм погано живеться. Типові “енергетичні вампіри”.

Друга категорія друзів постійно знаходяться на позитиві, цікавляться вашими справами, з ними так легко і просто спілкуватися, забувши про проблеми. Саме такі люди вам потрібні для спілкування, тому намагайтеся більшу частину часу проводити з ними, а від першої категорії друзів почніть віддалятися або мінімізуйте ваше спілкування.

12. Вимкнути все !!!

Цей прийом настільки простий, що ви можете скористатися ним відразу після того, як дочитаєте статтю. Вимкніть комп’ютер, телефон, телевізор, музичний центр і все, що може вас відволікти. Лягайте на диван і побудьте наодинці з позитивними думками. Це прекрасний спосіб позбутися стресу, перевірений часом.

13. Попередьте стрес.

Стрес, як і будь-яке захворювання, легше попередити, ніж лікувати.

Як це зробити?

Дуже просто! Змініть своє ставлення до багатьох сфер свого життя.

У Вас проблеми на роботі?

Ви обов’язково їх вирішите! Не приймайте їх близько до серця. Робота – це тільки спосіб заробити гроші і самореалізуватися. Від вашої сьогоднішньої роботи не залежить все ваше життя.

Почався сімейний скандал?

Для багатьох людей це справжня трагедія, але тільки не для вас.

Запитайте себе: “Чи настільки важливий для мене предмет конфлікту?”. Якщо ваша відповідь -“ні”, підіть на поступки близькій людині і прийміть її точку зору. Той же підхід можна успішно застосувати до решти сфер життя.

Ставтеся до всього простіше і з посмішкою. І тоді вам не буде страшний ніякий стрес.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар