Конфлікти та стратегії поведінки в них.

Конфлікти та стратегії поведінки в них.Конфліктом називається відсутність згоди між двома або більш сторонами. У конфлікти так чи інакше вступають всі люди і при цьому майже кожен день. З огляду на це, вивчення стратегій поведінки в них, є вкрай важливим для будь-якої людини. Це допоможе не тільки отримувати бажане, але і допомогти в досягненні цього іншій стороні.

Перш ніж вивчити стратегії поведінки в конфліктах, розберемося, чи є вони шкідливими по своїй суті.

Чи так вже й небезпечний конфлікт?

На цей рахунок існують різні точки зору. Ми всі звикли думати, що конфлікт — це однозначне зло. Але це правда лише в тому випадку, якщо обидві сторони не бажають досягти компромісу. Стівен Кові в книзі «7 навичок високоефективних людей» пише про можливі варіанти будь-якого конфлікту. Згубними є стратегії «Програв — Програв», «Програв — Виграв» і «Виграв — Програв». У всіх них є наявність сторони, що програла. А в одному («Програв — Програв») сторони настільки принципові, що готові програти, лише б інша не виграла. Також згубна стратегія, при якій людина навмисне поступається в конфлікті, аби залагодити його.

Звичайно, найбільш ефективною стратегією є «Виграв — Виграв». Це складний процес, який передбачає взаємну участь заради взаємної вигоди. У багатьох сферах бізнесу такої ідеальної ситуації вдається досягти, тому що обидві сторони вміють рахувати гроші і розуміють, що ворожнеча може погубити обидві. Бізнесмени — достатньо розумні люди і тому завжди застосовують дану стратегію. Однак, якщо мова йде про побутові або інші конфлікти, емоції часто беруть верх над здоровим глуздом.

Конфлікти неминучі і це варто розуміти. Однак дуже часто ситуацію можна повернути таким чином, що вона стане навіть краще, ніж була до конфлікту. Повторимося, що в цьому випадку необхідними умовами є зниження емоційного напруження і бажання знайти навіть не компроміс (тому що це є формою стратегії «Програв — Програв»), а рішення, при якому обом сторонам не доведеться поступатися.

Тому не бійтеся конфліктів. Природно, ваш опонент може бути заздалегідь налаштований принципово, але навіть в цьому випадку можна знайти гарне рішення. Ми запропонуємо вам стратегії, які стануть в нагоді навіть в найскладніших випадках.

Стратегії поведінки в конфліктах

1. Зниження емоційної напруги

Відокремте людей від проблеми. Опонент спочатку вважає, що якщо ви не згодні з його точкою зору, це означає, що ви повністю не приймаєте його як особистість? Переконайте людину в тому, що ваше ставлення до неї і до проблеми — речі не пов’язані між собою.

Дана стратегія йде першою неспроста. Саме емоційне напруження не дає жодній із сторін об’єктивно оцінити ситуацію. Занадто багато внутрішніх подразників і бар’єрів знаходиться в опонентів — вони звужують предмет спору настільки, що люди починають сперечатися і конфліктувати за інерцією, переходять на особистості, ображають один одного. Тому, перш за все, прикладіть всі зусилля для того, щоб між вами і вашим опонентом не було напруги. Будь-яка людина безумна, коли переважають негативні емоції.

Можете використовувати гумор. Він має розслаблюючий ефект і дозволяє опоненту усвідомити, що проблема не настільки серйозна, щоб чіплятися за неї всіма силами (навіть якщо вона і правда серйозна). Причина, по якій виник конфлікт, може бути просто сміховинна. Якщо так, вкажіть на це з гумором. Опонент може дивитися на ситуацію занадто великим планом, жарт ж відсуне його «внутрішню камеру» і дозволить подивитися на ситуацію в цілому.

Вивчайте психологію для того, щоб тримати свої емоції під контролем, а також навчитися впливати на іншу людину.

2. Уточнення предмета спору

Багато конфліктів трапляються через непорозуміння. В процесі спору може виявитися, що ви разом з опонентом говорите зовсім про різні речі. Тому перш ніж почати аргументувати свою позицію, поясніть, про що конкретно йде мова.

Правильна постановка питання може допомогти не дати розгорітися конфлікту. При цьому, навіть, якщо проблема уточнена учасниками, все одно може виявитися, що сторони її неправильно інтерпретують. Спробуйте з’ясувати до кінця, як саме розуміє проблему ваш опонент, перш ніж вплутуватися в конфлікт.

3. Задавайте навідні запитання

Ваша основна мета — привести людину до усвідомлення слабкості її позиції. Але це потрібно робити ненав’язливо, щоб не поранити гідність. Зазвичай люди чіпляються за свою точку зору тільки тому, що це покаже їх слабкість. Ось приклади таких питань:

Чому…?
Адже ви напевно не хочете, щоб…?
А що, якщо припустити…?
Наскільки я зрозумів, ви…?
Ви маєте на увазі…?
Пам’ятайте, що навідних запитань не повинно бути занадто багато, інакше людина визнає це за маніпуляцію. Не використовуйте нечесні прийоми, тому що навіть якщо ви переможете, це не принесе вам довгострокової користі.

Навідні питання, при правильному їх застосуванні, досягають одного важливого моменту: вони як би об’єднують конфліктуючі сторони, ті починають бачити одну мету.

4. Займіть позицію вашого опонента

Звичайно, тут варто відразу сказати, що зробити це ви повинні щиро. З’ясуйте мотиви і спробуйте зрозуміти точку зору візаві. Якщо з’ясувалося, що ви неправильно щось зрозуміли, вибачтесь перед опонентом. Вибачення взагалі є хорошою стратегією в будь-якій суперечці, тому що після нього людина здатна теж йти на поступки.

Справа не тільки в переконуванні, але і в тому, що таким чином ви зможете побачити слабкі позиції своїх доводів. Ви не завжди можете бути праві. Але навіть якщо твердо впевнені у правоті, все одно прислухайтеся до точки зору опонента.

5. Використовуйте метафори і об’єктивні критерії

Метафори дозволяють подивитися на ситуацію інакше, до того ж допомагають тимчасово уникнути слів, які сторони розуміють по-різному. Метафори наочні, зрозумілі і можуть показати правильну аналогію, пов’язану з проблемою.

Об’єктивні критерії мають як свої переваги, так і недоліки. Недоліком є те, що вони занадто широко розглядають проблему, однак це ж можна вважати і їх перевагою. Іноді обидві сторони так захоплені конкретикою, що не здатні зрозуміти предмет спору.

Бажаємо вам удачі в ефективному вирішенні конфліктів!

Оцініть статтю
Додати коментар