Коли робота пригнічує.

koly-robota-prygnichuyeПрофесійне вигорання – психологічні наслідки постійного стресу на роботі, – настає так непомітно, що його прояви легко можна сплутати з впливом інших негативних чинників, від застуди до поганого начальника. Вам здається, що ви легко розпізнаєте вигоряння? Не завжди. Ерін Баклі з проекту DailyWorth виділила сім найнебезпечніших ознак насувається зриву і радить, як з ним впоратися.

1. Ви занадто цинічні

Схоже, ви демонструєте більше сарказму, ніж зазвичай? Починаєте знущатися навіть над близькими і добрими друзями? Поспостерігайте за собою і спробуйте зрозуміти, чи не роблять вас нинішні неприємності більш цинічною людиною. Це поширений механізм пристосування до стресу.

2. Вам хочеться кудись втекти

Ви мрієте кинути все і купити квиток в одну сторону до Балі? Фантазіруете про те, як назавжди зникнете з радарів і переселитися в сільську хатину десь в Канаді? Ці прагнення можуть бути лише симптомом нервового виснаження. Це ще один механізм пристосування, при якому ви дистанціюєтеся від роботи або уникаєте її, тому що докладаєте занадто багато зусиль в помилковою думкою, що це прискорить ваші успіхи.

3. Ви не справляєтеся з зазвичай легкими завданнями

У вас постійно відбуваються якісь проколи? То ви забули про ювілей весілля, то пропустили сніданок з кимось. Раптова втрата пильності – це явна ознака вигоряння. Коли вам важко щось запам’ятати або сконцентруватися на повсякденних завданнях, кажуть дослідники, пора знизити рівень стресу.

4. Ви весь час відчуваєте втому

Вам хочеться проспати весь чудовий сонячний суботній ранок? Постійна млявість – класичний симптом, особливо якщо півдня валяння в ліжку не допомагають зняти летаргію. Емоційне виснаження – характерна ознака того, що ви страждаєте від професійного розладу.

5. Ви часто бурчите

Робота доводить до сказу? Ви ходите і бурчите, що ваші начальники зовсім знахабніли, а колеги якісь недобрі? Звичайно, все може бути так насправді. Але можливо, ці емоції – ознака перевантаження на роботі. Деякі працівники, які маніакально рухаються до успіху, поки не досягнуть виснаження, саме так справляються зі стресом – вони починають звинувачувати корпоративну культуру (часто безпідставно) у власному шаленому забігу до вершини.

6. Ви сумніваєтеся в собі

Ви багато і наполегливо працювали, щоб досягти якогось ривка в своїй області. Так чому ж ви останнім часом все частіше замислюєтеся, а чи є у вас взагалі якісь заслуги? Це спотворене уявлення про власні досягнення – класичний симптом вигоряння. Їм може страждати кожен, хто працював занадто багато, від хірургів до спортсменів. Ваш мозок починає грати з вами поганий жарт, намагаючись впоратися з постійними складними запитами вашої роботи.

7. Ви вічно хворієте

Головний біль, яка ніяк не проходить? Весь час бурчить живіт? Переслідують проблеми з легенями? Якщо лікарі не можуть нічого зрозуміти, краще вивчіть свій робочий графік, кажуть вчені, що знайшли чимало зв’язку між вигоранням і скаргами на стан здоров’я. Іноді стрес на роботі заподіює пряму шкоду вашому тілу – здоров’я може різко погіршуватися.


 

Як відчути себе краще

Якщо ви знайшли в собі перераховані вище симптоми, пора зробити крок назад і щось поміняти. Спробуйте, наприклад, так:

– Спеціально заплануйте час на спілкування з друзями, які неодмінно змушують вас посміхатися. Так, доведеться розлучитися з якимись робочими планами, але в цьому-то і сенс.

– Надайте собі трохи теплоти і уваги. Запишіться в спа, сходіть на концерт – пора повернути собі інтерес до світу.

– Прорідіть ваш список справ. Якщо якісь важливі речі починають випадати з голови, ймовірно, ви заштовхали в свій календар більше справ, ніж туди може поміститися.

– Поясніть своє занепокоєння з приводу роботи начальству. Може здатися нелогічним привертати увагу до свого невдоволення з боку тих людей, яких ви вважаєте винними. Але якщо не сприймати це як конфлікт, то можливо, у вас вийде зняти виникші непорозуміння.

– Перебудуйте свої робочі цілі, щоб знову пожвавитися. Вигорання і стомлення можуть свідчити про те, що ви не втомилися взагалі, а втомилися від нескінченного повторення однієї і тієї ж рутини.

– Спробуйте взяти на себе якісь нові обов’язки в тій же області, такі, які вас зацікавлять. Прийміть участь в роботі організації, яка більш щільно займається тими аспектами вашої діяльності, де вам хочеться отримати більше досвіду.

– Сплануйте відпустку! Не сприймайте це як спосіб втекти від проблем. Вважайте, що це прописав вам лікар. Можливо, вам зараз потрібно саме це – повалятися на пляжі.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар