Коли необхідно зруйнувати свою зону комфорту.

koly-neobhidno-zrujnuvaty-svoyu-zonu-komfortuЗона комфорту — це те місце, де ми відчуваємо себе спокійно і впевнено. Тут все знайомо і прогнозовано, тут ми — господарі становища.

Ми довго прагнули до того, щоб створити для себе комфортні умови, працювали, домагалися, створювали і ось нарешті досягли стабільності, що дає нам відчуття власної значущості і авторитетності. І тепер хотіли б перебувати в цьому стані завжди. Психологи ж нам кажуть: «Не затримуйтеся в зоні комфорту! Виходьте з неї!».

Але навіщо залишати насиджене місце і вирушати в невідомість? Навіщо знову чомусь вчитися замість того, щоб заслужено користуватися результатами своєї праці, навіть якщо вони не настільки значні, як хотілося б? Ось і стародавні китайці попереджають: «Не дай вам Бог жити в епоху змін!». Адже зміни неминуче пов’язані з новими труднощами.

Стабільності нерідко супроводжує одноманітність. Кожен день одні і ті ж обличчя навколо, один і той же пейзаж за вікном, одна і та ж дорога на роботу і додому, відпочинок в одному і тому ж місці, все ті ж чергові фрази… Одноманітність викликає апатію і може стати причиною депресії. Що далі? Психологи кажуть, що світ людей, які не розвиваються духовно, поступово звужується. І, як наслідок, — деградація, деменція.

Небажання розлучитися зі звичним способом життя особливо властиво людям старшого віку. Очевидно, тому, що в їх організмі сповільнюються всі процеси, в тому числі і адаптаційні. Вони бояться змін і стають супротивниками прогресу — ретроградами і консерваторами.

Але і серед молодих людей достатньо тих, хто зайняв тепле містечко під крильцем у батьків і не збирається змінювати своє життя на краще. Нехай маленька зарплата і нелюбима робота, нехай немає власного житла, зате так зручно жити за рідною спиною і як і раніше відчувати себе безпорадною дитиною. Психологічний інфантилізм, незрілість особистості — одна з причин, по яких зону комфорту не хочуть залишати молоді люди.

Як зрозуміти, що саме ми потрапили в пастку зони комфорту?

1. Нудьга і задоволеність невисокими результатами

Подумки повернемося в минуле і згадаємо свої мрії про майбутнє: яким ми уявляли своє життя через 10-15 років? Напевно ми думали, що воно буде яскравим і цікавим, ми хотіли заробити багато грошей, побувати в різних країнах, бачили себе красивим і підтягнутим. У нас повинна була бути дружна сім’я, вірні друзі, з якими ми б не тільки весело проводили час, але і могли розраховувати на їх допомогу в скрутну хвилину. Ми дивилися на своїх батьків і думали: у мене все буде по-іншому, в сто раз краще, я не хочу жити так, як живуть вони.

І що і кого ми бачимо в результаті? Себе, який понуро бреде на остогидлу роботу, що не обіцяє жодних перспектив кар’єрного зростання. Її страшно кинути, тому що є ризик залишитися взагалі без такої. Вона як валіза без ручки: нести важко, а кинути шкода. Ми зриваємо зло на домашніх, немов це вони винні в тому, що життя явно проходить повз нас, а ми займаємося не тим, про що мріялося. Заїдаємо і запиваємо поганий настрій, а вранці відвертаємося від свого відображення в дзеркалі. Нас переслідує відчуття, що доля готувала нам щось більше, ніж ми маємо.

Ми дивимося на успішних людей і думаємо: чому не я? Та тому, що цим людям невідомий страх, який пов’язав нас по руках і ногах. Страх перед невідомістю — головна причина, що утримує людей в зоні комфорту, нехай навіть вона являє собою досить нудне місце.

Нудьга, одноманітність, задоволеність невисокими результатами — сигнал до того, що необхідно терміново вибиратися із зони комфорту. Якщо ж ми цього не зробимо, то безповоротно загрузнемо в буденній рутині.

2. «Душа зобов’язана працювати і день і ніч, і день і ніч!»

Писав поет Микола Заболоцький у вірші «Не дозволяй душі лінуватися». Як поступово атрофуються м’язи, не задіяні в роботі, так порушується діяльність головного мозку людини, яка не використовує його можливості. З-за порушення зв’язків між нейронами, прогресуючого відмирання нервових клітин з віком знижуються пам’ять і інтелект, людина стає егоїстичною, дратівливою, агресивною або апатичною. Вона починає неадекватно сприймати навколишній світ, втрачає бажання і здатність до оволодіння новими знаннями, її словниковий запас зменшується, вона не в змозі грамотно і дохідливо висловлювати свої думки. Її особистість деградує. Можна сказати, що настає духовна смерть. Вчені кажуть, що старіння мозку починається в 50-55 років. Але цей процес можна віддалити, затримати або взагалі уникнути, якщо не шкодувати сил і часу на розвиток своєї особистості.

Якщо ми раптом помітили за собою, що в нас прокинувся інтерес до пліток і чуток, ми не хочемо думати, аналізувати, робити висновки і покладаємося на думку сарафанного радіо, ми стали мало читати, а більше часу проводити на дивані за переглядом бездумних серіалів, нам стали подобатися плоскі жарти, ми стали забувати прості речі, наша думка стало єдино правильною і категоричною, — значить, ми стали руйнуватися як особистість. Пора негайно робити рішучі кроки, щоб не скотитися в деменцію. І перший крок повинен бути зроблений у бік виходу із зони комфорту!

3. Хронічна пригніченість

Відсутність інтересу до чого-небудь, небажання вранці вилазити з-під ковдри, тому що попереду чекає ще один безрадісний день, схожий на сотні попередніх. А попереду, ми впевнені, — такі ж похмурі дні з нудними справами і проблемами. Виявлення у себе цих ознак говорить про те, що пора змінюватися. Інакше доведеться звертатися за допомогою до психолога.

Відсутність різноманітності, життєва монотонність, життя за шаблоном, в обмежених рамках — ось причина песимістичного настрою людей, які ще недавно вважали, що їм дуже пощастило знайти свою зону комфорту. Тепер же з неї треба скоріше тікати. Однак біда в тому, що у більшості таких людей не вистачає ні бажання, ні душевних сил це зробити. Вони просто пливуть за течією туди, куди винесе. Деякі з них перестають стежити за собою і опускаються.

Життя головного героя фільму «День бабака» — телевізійного коментатора Філа Коннорса перетворилося на пекло. Хтось понад вирішив покарати його за снобізм і зневажливе ставлення до людей, що стоять нижче на соціальній драбині. І тепер для нього кожен день наставав 2 лютого: з самого ранку лунала одна й та ж музика і події неслися по накатаній колії. Спочатку Філ був радий, що час зупинився, і відчував себе комфортно. Потім одноманітність стала кидати його в апатію, то в сказ. У нього з’явилось єдине бажання — порушити монотонну послідовність подій і переступити з 2 лютого в 3-е. І нарешті йому це вдалося. Але лише після того, як він зрозумів, що для цього потрібно внутрішньо змінитися.

«Найкраще, що може зробити для себе людина — це регулярно залишати зону звичного», — Робін Шарма.

Вийти з зони комфорту зовсім не означає, що тепер потрібно докорінним чином змінити своє життя: кинути роботу, сім’ю, пуститися в загул. Психологи кажуть, що завантажити мозок роботою легко. Найпростіший спосіб — почати ходити (їздити) не добре знайомою дорогою, а новою, тобто змінити маршрут. У малознайомому місці ми більш уважні і звертаємо увагу на різні деталі, адже ми стурбовані своєю безпекою, в той час як по знайомій дорозі ми рухаємося чи не на автопілоті, не помічаючи нічого навколо. Точно так само «змінимо» торгівельний центр, в якому звикли робити покупки, спробуємо на смак нові продукти, приготуємо незвичні страви, вирушимо на прогулянку в незнайоме місце.

Нові захоплення, хобі, спілкування з різними людьми, книги, виставки, подорожі, реалізація креативних ідей — все це не дасть зависнути нам в зоні комфорту, а значить, і не зупинитися у розвитку.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар