Кольоротерапія

КольоротерапіяЗа допомогою лікування кольором люди здавна відновлювали душевну рівновагу, підвищували імунітет і лікували деякі соматичні недуги.

Зараз кольоротерапія – це різновид нетрадиційних методів медицини, яке полягає у впливі колірним випромінюванням на організм суб’єкта для його лікування. Багато експертів сучасності і прості громадяни переконані, що кольоротерапія одна із самих надійних і найбільш перспективних методик сьогодні.

Медики вважають, що людський мозок кольори сприймає так само, як їжу шлунок. Вченими було обгрунтовано, що колірна гамма провокує наступ в тканинах певних біохімічних реакцій, нормалізує функціонування різних залоз і стимулює окремі зони ділянки головного мозку, наприклад, гіпофіз, який регулює продукування гормонів, стимулюючих статеве збудження, що відповідають за обмінні процеси, що регулюють апетит людини, його емоційний настрій і сон.

Простіше кажучи, самопочуття індивіда може багато в чому залежати від колірного спектру, що оточує його. Найбільш відомим дослідником сьогодні в області дослідження впливу колірного лікування на людського індивіда вважається Макс Люшер, вчений зі Швейцарії.

Кольоротерапія для зняття стресу

Враховуючи, що сучасний світ плодить безліч проблем і стресових ситуацій, стає зрозумілим прагнення людства відшукати ефективні і надійні методи боротьби з щоденним негативним впливом обставин та середовища.

Саме тому багато хто вже вибрали для себе кольоротерапію, як дієвий і безпечний засіб перемоги над стресовими станами.

Стресом називається сильне напруження, в якому знаходиться індивід. Найчастіше його наступ спровоковано неприємними подіями і переживаннями. Іншими словами, стрес є відповідним реагуванням організму на вплив подразників ззовні.

Одним з ефективних засобів боротьби зі стресовим станом є методи кольоротерапії або хромотерапії. Принцип дії описуваної методики полягає в терапевтичному впливі на індивіда світлового випромінювання, пофарбованого у різні відтінки.

Програми кольоротерапії ідеально підходять людям, часто відчувають стрес. Однак потрібно розуміти, що впоратися з затяжними і тяжкими депресивними станами за допомогою однієї тільки хромотерапії неможливо. У подібних випадках необхідно втручання фахівця.

Кольоротерапія чудово впорається з вирівнюванням психоемоційного фону людини. Існує ряд пересторог перед застосуванням на практиці методів хромотерапії.

По-перше, червоний тон не рекомендується використовувати гіпертонікам і при наявності запальних процесів, а гіпотонікам протипоказаний блакитний колір. За наявності онкологічних захворювань не слід зловживати з відтінками зеленого.

По-друге, застосування чорного кольору для звільнення від стресу не практикується. Його можна використовувати лише в зв’язці з іншими кольорами.

По-третє, не можна використовувати один колір тривалий час.

Застосування кольоротерапії можливо, наприклад, за допомогою спеціальних ламп, які можуть пофарбувати приміщення в певний колір. Можна використовувати звичайний світильник з насадками різного тону. Також часто застосовують окуляри, скло в яких пофарбовано потрібним кольором чи поєднанням кольорів.

Сьогодні успішно застосовується колірні ванни для корекційного впливу на емоційний фон, позбавлення від стресу і стійкості психіки до різного роду негативів. Їх ефективність можна збільшити за допомогою ароматерапії.

Кольорові аромаванни не тільки благотворно впливають на стан душі і тіла, але і досить приємні самі по собі, а також допомагають розслабитися після чергового важкого дня і знімають зайву напругу.

Для приготування ванни знадобиться пофарбована сіль. Крім цього, можна додати пелюстки. Температура повинна бути приємною тілу. Теплі кольори краще застосовувати до обіду, так як вони бадьорять, а холодні – ввечері у зв’язку з їх розслаблюючим ефектом.

Значення кольорів для позбавлення від стресу

Оскільки, в основному, виникнення стресу має зв’язок з робочими моментами, що відбуваються майже  щодня, то для відволікання від негативних ситуацій слід використовувати блакитний колір, який успішно справляється з розслабленням організму і знімає всі затискачі.

Крім цього, він додасть спокою, допоможе стати більш зосередженим і стресостійким. Сьогодні безліч людей проводить велику частину дня за екраном монітора, тому рекомендується поставити заставку на робочий стіл в блакитних тонах або придбати блакитний килимок для миші.

Чорний колір вважається найкращим помічником в професійних справах. Він привертає увагу до власної персони. Саме тому багато хто обирають костюми чорного кольору, йдучи на ділові рандеву. Чорні тони налаштовують людей на робочий лад і надають вигляду строгості, що важливо для керівника.

Впоратися з проблемами у взаєминах з колегами та відчуттям невпевненості на роботі допоможуть зелені аксесуари в одязі. Зелений колір не тільки усуне будь-яку нерішучість, але і подбає про імунітет, подарує позитивні емоції і підбадьорить.

Помаранчевий колір здатний в короткі терміни ліквідувати поганий настрій, розігнати нудьгу і привнести яскраві фарби в повсякденне життя. Адже помаранчевий тон вважається кольором сонячного тепла та енергії.

Позбавленню від гніву і зайвої запальності допомагає фіолетовий колір. Рожеві тони також спрямовані на усунення агресивності, але разом з тим вони є ідеальним засобом від безсоння. Тому в спальні, виконаній в рожевому стилі, людина ніколи не пізнає безсоння.

Головний біль часто буває невід’ємним супутником стресу. Впоратися з цією проблемою допомагає червоний колір, так як він стимулює виробництво адреналіну і прискорює кровообіг.

Кольоротерапія для дітей

Кольори відіграють величезну роль у життєдіяльності дитини. Адже вони володіють силою змінювати її настрій, покращувати поведінку, регулювати сон і апетит, коригувати самопочуття.

Одні колірні гами можуть заспокоїти малюка, а інші, навпаки, порушити або навіть налякати.

Крім того, кольори розкажуть про дитячий характер, а тривоги й хвилювання малюка.

Раніше вважалося, що малюки в перші дні свого життя бачать світ чорно-білим. Сьогодні офтальмологи спростовують дане переконання. Немовля здатне відрізняти весь колірний спектр, але концентрує погляд вибірково, поступово виділяючи з навколишньої реальності потрібні йому кольору.

Дитяча кольоротерапія, заснована на впливі фотонів світла на головний мозок дитини. За допомогою неї можна добитися величезного успіху в корекції апатії, підвищеної дратівливості, гіперактивності і навіть агресивності.

В однорічному віковому періоді дитина робить перші спроби розрізнення фарб і пізнання тонів. Вченими було відмічено, що однорічні малята частіше віддають перевагу жовто-зеленій гамі кольорів. Тому на даному віковому етапі оптимально буде оточити дитину іграшками спокійної однотонної палітри.

Наприклад, кубики, якими грається дитина, повинні бути одного кольору.

У віковому періоді від двох до трьох років іграшки можуть бути різних кольорів (максимум 4 кольора).

До шестирічного періоду діти, звичайно, починають віддавати перевагу яскравим фарбам.

Крім того, всі кольори поділяються на активні і пасивні.

До активних – відносять яскраву палітру, представлену червоним, помаранчевим і жовтим. Перераховані кольори впливають збудливо і прискорюють всі процеси в організмі.

До пасивних – відносять світлі відтінки, представлені зеленим, рожевим, блакитним і частково білим тоном. Ці кольори заспокійливо впливають на нервову систему.

Всі відтінки коричневого, бузкового і фіолетового викликають тривогу, навівають тугу і смуток.

Спершу в оточенні помаранчевого і червоного тону малюк відчуває приплив сил, але через тридцять хвилин він стане надмірно збудженим, а потім – дратівливим і, навіть, агресивним.

При зміні колірної палітри на поєднання блакитних і світло-зелених відтінків, дитина заспокоюється після десяти хвилин. Саме тому дуже важливо для малюка вибирати іграшки не агресивних і збуджуючих кольорів.

Це не означає повну відмову від червоних предметів у життєдіяльності дітей. Потрібно лише зменшити їх кількість.

Вибирати одяг також слід з певною обережністю, так як надмірно яскраві вбрання будуть негативно впливати на дитину і його оточення. Тому рекомендується віддавати перевагу однотонним і спокійним тонам в одязі.

Дитяча кольоротерапія, в першу чергу, передбачає встановлення улюбленого кольору крихти з послідовним наповненням таким кольором простору, що оточує малюка.

З цією метою потрібно знати значення для маленького чоловічка кожного кольору.

В основному, в якості своїх улюблених квітів малюки вибирають жовтий, червоний або зелений, що свідчить про нормальний дитячий розвиток. Таких дітей цікавить все яскраве і нове, незвичайне і незвідане. Вони динамічні і не можуть перестати досліджувати світ навіть на мить.

Якщо дитина віддає перевагу білій або чорній кольоровій гамі, то це говорить про замкнутість малюка. Такій дитині комфортніше наодинці з собою, аніж в оточенні однолітків.

Дитяча кольоротерапія значення кольорів

Споглядання фіолетових, блакитних і синіх відтінків здатне заспокоїти дитину, зняти тривожність, позбавити від сум’яття. Крім цього, за даними дослідників, описані кольори здатні знімати больові відчуття і знижувати кров’яний тиск.

Впливати на дітей зеленою гамою рекомендується при перевтомі або якщо вона на межі нервового зриву. Також потрібно враховувати, що надлишок зеленого кольору може нагнати тугу і спровокувати головний біль. Тому, коли дитина сильно опирається оточенню зеленим кольором, не варто наполягати.

У випадках, коли малюки засмучені і самі не в змозі заспокоїтися, застосовують помаранчеву і жовту палітру.

Проводити дитячі програми кольоротерапії потрібно гармонійно. Дитина і колір повинні складати єдине ціле.

Найчастіше більшість малюків не цікавиться колірною гамою, одягненою на них. Тому слід для корекції поведінки або емоційного фону дітей використовувати потрібні кольори в оздобленні кімнати, при виборі іграшок та інших предметів дитячого вжитку.

Кольоротерапія для дитячого садка

Універсальним методом є кольоротерапія в дитячому садку, яка дозволяє не тільки виділити характерні психологічні риси кожного малюка, але і своєчасно вжити заходів щодо корекції можливих психологічних девіацій.

Крім цього в дошкільному закладі безперечною перевагою даної методики є сприятливий клімат і гармонійна атмосфера, створювана кольоротерапією. Всі вправи, переважно, викликають емоційний відгук у малюків та глибокий інтерес.

Так, наприклад, з метою визначення настрою малюків, вихователі пропонують вибрати олівець, який по колірному фарбуванню подобається їм найбільше. Після того, як діти вибрали вподобаної ним олівець, його прибирають з їх поля зору і пропонують виділити з решти кольорів найкрасивіший. Таким чином, необхідно діяти до останнього олівця.

Кольорами емоційного благополуччя вважаються перші три олівця, вибрані крихіткою, наступні три – є кольорами емоційно нейтральними, а останні вибрані кольори олівців символізують емоційне неблагополуччя.

Крім того, якщо дитина віддає перевагу темній гамі, то це може свідчити про наявність у неї страхів, високого рівня тривожності, зниженої самооцінки та невпевненості. Також, малювання чорним кольором може бути першим сигналом псування зору малюка, так як він вибирає максимально контрастну для нього фарбу.  У трирічному кризі чорний тон може означати протест. Удітей старше чотирьох років малювання в темній гамі найчастіше відображає наявність певної проблеми. А для більш маленьких дітей перевага темного кольору може і не нести під собою прихованого сенсу.

Лікування кольоротерапією

Вченими раніше було доведено, що колір випромінювання здатий породжувати в клітинах організму фізіологічні зміни. Застосування поєднання кольорів і світла веде до вирівнювання та зростанню енергії, а душа, розум і тіло переходять у стан гармонії.

Колірний вплив здатний або збільшити, або зменшити енергію людини. Тому кольори грають величезну роль в житті людей.

Кожен первинний колір характеризується індивідуальною довжиною хвилі та кількістю енергії, тобто різні кольори будуть по-різному впливати на організм.

Однак не варто повністю покладатися на милість кольоротерапії, поклавши при цьому традиційну медицину на задній план. Адже вона не є панацеєю.

Кольоротерапія наповнює тіло і розум новою енергією, призводить до балансу емоційний стан.

Вчені стверджують, що колірна енергія входить у людське тіло, стимулюючи шишковидну залозу і гіпофіз. Це, в свою чергу, стимулює продукування деяких гормонів, що впливають на різноманітні фізіологічні процеси. Цим вони пояснюють колірний вплив на емоційний настрій, думки і поведінку.

Тому вчені рекомендують завжди пам’ятати, вибираючи одяг і віддаючи перевагу певній колірній палітрі, що вона впливає на людину. Тому вибраний тон повинен підходити до конкретної мети.

Сучасні дослідники переконані, що застосування кольоротерапії є сьогодні одним з пріоритетних напрямків медицини і перспективним методом лікування та духовного оздоровлення.

Кожен відтінок оптичного спектру чинить конкретний вплив на фізіологічний стан та психоемоційний настрій індивіда.

Червоний колір має антидепресивний ефект. Він стимулює активність тропних гормонів, покращує метаболізм, збільшує частоту серцевих скорочень, прискорює дихання, ліквідує застійні явища, нормалізує серцеву діяльність, підвищує тиск. Крім того, він покращує апетит, підвищує працездатність і витривалість, стимулює статевий потяг і імунітет, прискорює розумову діяльність, покращує гостроту зору. Вплив червоним кольором результативний при гіпотонії, грипі і захворюваннях дихальних шляхів, іпохондрії. Поряд з цим він може спровокувати емоційну напругу, занепокоєння, тривожність, артеріальну гіпертензію і почастішання серцевих скорочень.

Тому людям, страждаючим гіпертонією і ожирінням, рекомендовано застосування рожевої палітри. Вона заспокійливо впливає на нервову систему, знижує збудливість і покращує настрій.

Помаранчевий колір позбавляє від втоми, стимулює апетит, дарує оптимізм і радість. Він лікує запори, алергію і втому.

Фіолетовий колір виробляє в людині прагнення до духовності, розвиває інтуїцію і поліпшує концентрацію уваги. Він заспокоює нерви, усуває роздратування і больові відчуття, лікує анемію, безсоння і ожиріння, пригнічуючи апетит.

Рожевий колір заспокійливо впливає на людський організм, розслабляє мускулатуру, створює відчуття романтики. Він є символом життя і уособленням любові. Рожеві тони дарують позитивну енергію і ідеально підходять для спалень.

Самим незабутнім і яскравим кольором вважається жовтий. Він підвищує артеріальний тиск і збільшує частоту пульсу, але в значно меншій мірі, в порівнянні з червоним. Жовті тони мають тонізуючу дію, внаслідок чого застосовуються для лікування спазмів мускулатури. Також його використовують при гіпоглікемії, жовчнокам’яній хворобі, гіперактивності щитовидної залози. Жовта палітра покращує пам’ять та розумову діяльність. Кольоротерапію жовтим кольором часто застосовують для лікування епілепсії, діабету і імпотенції.

Зелений колір здатний зміцнити імунну систему і протидіяти стресових факторів. Крім того, він гармонізує психічну і фізичну енергію, усуває больові відчуття, знімає напругу. Хромотерапія зеленим кольором в цілому покращує здоров’я. Зелена гама – це незамінне джерело енергії, яка необхідна для відновлення нервової і серцево-судинної систем.

Синій колір допомагає впоратися з депресивними станами, нервовим перенапруженням, виліковує запальні процеси, позбавляє від зубного болю і лікує хвороби суглобів. Він ефективно справляється з мігренню, підвищеним артеріальним тиском, звільняє від безсоння. Цей колір вважається кольором ніжності і вірності, неба і моря. Людям, схильним до агресії, погано контролюючім негативні емоції, рекомендується віддавати перевагу синім відтінкам в одязі.

Блакитний колір має заспокійливий і бактерицидний ефект, сприятливо впливає на функціонування щитовидної залози, покращує роботу бронхів і легенів, стимулює травну систему. Він регулює роботу серця, знижує апетит, а отже сприяє схудненню, нормалізує артеріальний тиск, знімає м’язові затиски і напруга.

Таким чином, практикуючи заняття кольоротерапією, можна досягти небувалих результатів в оздоровленні організму і привести в гармонію свій душевний стан.

 

ГАРМОНІЯ
Додати коментар