Колесо баланса життя.

Колесо баланса життя.Що таке колесо життя? В житті кожної людини трапляються такі періоди, коли якомусь одному заняттю або області вона приділяє максимум уваги – робота над важливим проектом, підготовка до вступу в університет і т. д.

Це позитивна якість, якщо ви здатні визначити пріоритети і повністю зосередитися на досягненні цілей. Але буває і навпаки: весь час і сили йдуть на щось одне, а решта відкидається і ігнорується.

І мова не про тижні, місяці і навіть рік. Хтось стільки часу приділяє роботі і грошей, що втрачає або зовсім не набуває сім’ю. Хтось, навпаки, приділяє кар’єрі недостатньо уваги, і так і залишається на середній посаді, хоча в силу своїх талантів і знань міг досягти значно більшого.

Якими б не були в даному відношенні приклади, суть одна – для щастя і повноцінного життя людині потрібна гармонія, вміння знаходити баланс. Про це говорять і цього вчать численні духовні практики. Але для переосмислення, контролю і аналізу свого життя не обов’язково прямо зараз починати перелопачувати гори тематичної літератури. Вправа «колесо життя» дозволяє отримати матеріал для роздумів і поглянути на своє життя «з висоти» і без всього цього.

Намалювати власне колесо не становить великої праці. Все, що потрібно – олівець і листок паперу. Набагато важче правильно його інтерпретувати. У соціальних мережах певний час вже «гуляє» пост про колесо життя як про «вправу на 1 хвилину».

Але насправді все не так просто, як може здатися на перший погляд. Створити картину і визначити важливі для вас «осі» дійсно багато часу не займе. А от бути чесним з собою, справедливо оцінити своє життя і, що не менш важливо, зрозуміти, в якому напрямку рухатися далі – завдання не з легких, але цілком посильних.

Колесо життя – дієва і ефективна техніка, яка навіть запатентована в США, і застосовується багатьма тренерами з особистого зростання і ефективності. При зовнішній простоті, такий метод організації роздумів дозволяє чітко поглянути на проблему, побачити дисбаланс і зрозуміти, як досягти рівноваги. Головний козир тут – наочність, якої не можна домогтися при спробах аналізувати своє життя, застосовуючи техніку «кухонної розмови».

Створюємо своє колесо

Саме зображення можна намалювати від руки або скачати готовий шаблон і працювати з ним в графічному редакторі або роздрукувати. При цьому даний інструмент можна використовувати не тільки як колесо життя, але і як колесо роботи, навчання і т. д.

Іншими словами – деталізувати і заточити під конкретну область. Ще одна перевага такого способу візуалізації – можливість застосовувати не тільки для пошуку балансу, але і для контролю над ходом виконання або досягнення цілей. Таким чином, ви в будь-який момент зможете зрозуміти і при необхідності нагадати собі, що вже зроблено, а що ще потрібно для успіху в глобальній справі.

Щоб краще зрозуміти, як працює методика і що варто включити в «осі» вашого колеса, розберемо загальний приклад колеса життя.

Колесо баланса життя.

Методика досить проста – по кожній осі потрібно проставити відповідну оцінку поточного положення ваших справ. Шкала від 1 до 10 , де 1 – низько (біля центра), 10 – високо (біля лінії окружності).

Наприклад, справи на роботі у вас йдуть добре, ви отримуєте високу зарплату – значить, оцінки цих двох областей будуть, припустимо, 8. Але часу на відпочинок і спілкування з друзями не вистачає, ви відчуваєте його недолік – 3 і 4.

Визначивши за таким же принципом все інше, ви отримаєте своєрідну діаграму представленя життя і зможете зрозуміти, над чим вам ще треба працювати, а що – достатньо просто підтримувати в нормі. В результаті з’єднання осей координат можна отримати щось схоже на наступний малюнок, в якому чітко просліджується недостатній розвиток ряду сфер життя.

Колесо баланса життя.

Строгих рекомендацій про те скільки «спиць» і з якими значеннями вони повинні бути – немає. У нашому прикладі ми постаралися охопити основні теми, які, так чи інакше, хвилюють кожну людину і задати ті питання, які допоможуть вам правильно поставити оцінки. Разом з тим, очевидно, що на певних етапах життя їх значення може і не бути настільки важливим, тому в своєму колесі ви можете зробити необхідні виправлення.

Робота/Навчання

Як би нам того не хотілося, але робота або навчання займають у нашому житті одне з головних місць. І у вправі важливо правильно їх оцінити. Не з точки зору «вчуся або працюю, значить, відмітка найвища», а за принципом задоволеності, здатності роботи розкрити ваші таланти і забезпечити потреби.

Сім’я

Прийшовши додому після роботи, ви сідаєте за комп’ютер і продовжуєте працювати, вмикаєте телевізор і дивіться улюблений серіал чи проводите час з сім’єю, говорите про все на світі з дружиною/чоловіком, граєте з дітьми? Будь-сімейний психолог скаже наскільки це важливо для щастя.

Відпочинок

Така ж важлива частина, як і робота. Щоб виявити ступінь задоволення дайте відповідь собі на наступні питання. Чи достатньо ви відпочиваєте для того, щоб продуктивно працювати? Не переслідує вас почуття постійної втоми, ефективно ви відпочиваєте?

Здоров’я

Чи піклуєтеся ви про своє здоров’я? У цьому відношенні слід розуміти комплекс зусиль – здорове харчування, заняття спортом, регулярні походи до стоматолога і т. д. Статичної оцінки тут не може бути за замовчуванням, тому кожен раз слід оцінювати себе по-новому.

Друзі

Чи спілкуєтеся ви і проводите час з друзями в тій мірі, як вам цього хотілося б? Або з кожним роком тих, хто дзвонить вам на день народження все менше? Саме питання трохи спрощено, але суть ви повинні зрозуміти і оцінку цьому аспекту свого життя поставити чесну.

Саморозвиток

Пізнавальні потреби є однією з сходинок відомої всім піраміди Маслоу (детальніше – Теорія мотивації Абрахама Маслоу). Прагнення удосконалюватися в професійному та особистісному плані – характеристика зрілої особистості, яка прагне до руху, розвитку себе і своїх здібностей, пошуку шляхів становлення різнобічною, ефективною людиною.

Хобі

Хобі може бути і видом дозвілля, і способом саморозвитку, і методом підтримання себе у формі. Найчастіше ті, хто розривається між роботою і домом, не знаходять часу на подібні заняття. А даремно. Згадайте, наприклад, скільки радості в дитинстві вам приносило побігати у дворі у футбол з друзями.

Гроші

Аспект, пов’язаний з роботою, але не завжди від неї залежить. Можна займатися улюбленою справою, а не заробляти достатньо. Чесна оцінка себе в даному відношенні підштовхне до пошуку рішення: додаткова зайнятість, зміна місця роботи і т. д.

Спеціалізоване колесо балансу

Як вже говорилося вище – колесо можна зробити більш вузьким, наприклад, на оцінку стану справ у сфері роботи/кар’єри.

У такому разі вашими «осями» можуть бути: заробітна плата, відносини з колегами, перспективи зростання, лідерські якості, робота в команді, вільний час і т. д.

Оцінивши ці параметри, ви отримаєте картину свого нинішнього становища і зможете зробити відповідні висновки.

Багатьом колесо життя може здатися не більш ніж теоретичним інструментом. І вони в деякій мірі будуть праві – техніка служить своєрідним нагадуванням, а не методом вирішення. Але, навчившись користуватися нею, можна вийти за звичні рамки оцінки своїх досягнень у тій чи іншій сфері і стежити не тільки за балансом в плані пошуку задовольняючого вас положення справ в житті, але і стежити за виконанням завдань, які до нього ведуть.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар