Інтроверт і колектив. Правила виживання.

introvert-i-kolektyv-pravyla-vyzhyvannyaСучасний світ — це світ усміхнених, товариських, дуже активних у спілкуванні та дозвіллі, фізично здорових людей, в якому, на жаль, мало місця для тих, хто не вписується в задані рамки.

У школі вчителі заохочують тих, хто часто тягне руку, в офісі керівництво відзначає тих, хто постійно щось пропонує, навіть якщо ці пропозиції ні до чого не призводять. Крім того, люди товариські всім подобаються, а замкнуті – ні.

Сподіваємося, наша стаття полегшить життя тим, кому некомфортно навіть від перспективи бути душею компанії сторонніх людей, і буде корисною для тих, хто вважає інтровертів зарозумілими, дивакуватими і навіть асоціальними особистостями і не соромиться голосно говорити про це вголос.

Прийнято вважати, що виражених інтровертів в світі не менше 25-30%. Третина людства вже ніяк не може опинитися на узбіччі. Вони працюють, живуть і навчаються разом з людьми товариськими, галасливими, веселими, агресивними у справах.

В офісах інтроверти виявляються в досить болісних для них умовах:  нескінченні збори, корпоративи і нескінченні дні народження колег, дітей працівників тощо. Що їм залишається? Змиритися? Терпіти?

На думку психологів і фахівців з персоналу, для інтровертів все це не так вже і страшно, а точніше, зовсім не страшно, якщо зробити деяку кількість зусиль.

Важлива умова

Не намагайтеся переробити себе (і, до речі, екстраверти, не намагайтеся переробити інтроверта), тому що тип особистості не переробляється. Змиріться з тим, хто ви є, і налаштуйтеся на те, щоб зробити своє життя максимально продуктивним і комфортним, не змінюючи своєї суті.

Спроба поміняти свій характер і схильності дуже часто призводить до глибокого внутрішнього конфлікту, фрустрації, а в наших реаліях ще й до алкоголізму.

Не забувайте, що безліч великих і навіть просто успішних людей — інтроверти.

Переваги інтровертів

Інтроверти володіють масою властивих тільки їм переваг, які легко можна перетворити в переваги, що дозволяють домогтися кар’єри і успіху:

— здатні глибоко занурюватися в завдання — не розсіюючись і з захопленням;

— помічають найдрібніші деталі, спостережливі і уважні;

— часто більш емпатичні, чутливі, чуйні по відношенню до інших — легко відчувають зміну настроїв;

— схильні вступати в міцні і тривалі відносини;

— більш незалежні від чужих думок і волі;

— вміють прораховувати наслідки вчинків і рішень, прекрасні стратеги;

— не люблять сперечатися і доводити свою правоту;

— краще викладають думки в письмовому вигляді, ніж екстраверти;

— можуть легко виконувати лідерські функції, якщо не вимагати від них постійної самопрезентації.

А ще інтроверти часто виглядають загадковими, спокійними і впевненими в собі, що привертає до них інших людей, особливо протилежної статі.

Правила виживання та успіху інтроверта

Зрозумівши свої сильні і слабкі сторони, інтроверт може приступати до освоєння навколишнього життєвого простору, керуючись своїм внутрішнім пристроєм.

Підсумовуючи сказане півтора десятками кадровиків і психологів, можна запропонувати ось такий список:

Зробити попередження. В новому колективі інтроверту краще всього відразу попередити оточуючих про особливості свого характеру. Це дасть йому індульгенцію на можливі проблеми з комунікацією. Скажімо, якщо інтроверта гукають, а він відповідає не відразу, це легко списати на свій психологічний тип, не будучи непривітним, замкнутим, дивним.

Імітувати нормальну поведінку. Інтроверт, насправді, не зобов’язаний (а йому часто здається, що саме цього від нього і чекають) бути душею компанії, йому достатньо лише створювати відчуття своєї присутності та участі в офісній життя. Звідси кілька дуже простих правил.

— Привітно вітатися з усіма в офісі, по можливості називаючи людей по імені.

— Під час перерви в роботі витрачати якийсь час на пересування по офісного простору, щоб засвітитися. При цьому далеко не завжди потрібно з кимось спілкуватися. Просто бути. Люди звикнуть до інтроверта як до частини повсякденного пейзажу. І цього достатньо.

— Познайомитися ближче з двома-трьома колегами і перекидатися з ними парою слів в коридорі, на кухні, в курилці.

Використовувати соціальні мережі для неформального контакту з колегами і керівництвом. В реальності інтроверт не любить виставляти себе напоказ.

Інша справа — Facebook або Instagram. У соцмережах спілкування — річ добровільна, і перервати його можна в будь-який момент. Це самий безпечний спосіб для інтровертів проявити свою особистість або навіть професіоналізм.

Якщо зробити свої акаунти доступними для колег і керівництва, можна досягти професійного і особистого визнання, уникнувши необхідності активно себе проявляти в офісній життя і на робочих зборах.

Психологи не раз тестували власників відомих блогів і, як правило, ними виявлялися обдаровані інтроверти, які опинилися фахівцями в якихось питаннях, прекрасними фотографами, жартівниками і ессеістами.

Грати непомітні, але важливі ролі на офісних, корпоративних заходах. Інтроверт не зобов’язаний намагатися говорити тости і бути в перших рядах вітаючих, але він може активно брати участь в організації та підготовці — підносити і привозити різні важливі вантажі — подарунки, квіти, алкоголь тощо. Допомагати накривати на стіл і прикрашати приміщення.

Під час заходу є одна унікальна і нескінченно вигідна для інтроверта роль — фотограф. Спілкуватися ні з ким не треба. Брати участь ні в чому не треба. Тільки знімати. Але потім ці фотографії буде бачити весь офіс і весь офіс буде знати, хто фотографував. Постійна роль фотографа-спостерігача дозволяє уникнути будь-яких форм публічності на заходах.

Робоче місце інтроверта — дуже важливий елемент адаптації. Якщо є можливість вплинути на вибір місця своєї дислокації, не варто вибирати місце, де проходять повз або сидять поруч колеги, які зможуть бачити, що відбувається на екрані комп’ютера, що роблять руки на столі й ноги під столом.

І ще дуже важливий елемент — навушники. Це можуть бути просто звукоізоляційні навушники або навушники з музикою або якимись заспокійливими звуками — моря, лісу і т. п. Тут справа смаку.

Тихе, затишне місце необхідно тим, хто не знаходить спокою і на робочому місці. Це може бути якийсь віддалений і рідко відвідуваний туалет, порожня переговорна, покинутий коридор, просто підвіконня на сходовій клітці і т. п.

Навіть п’ять хвилин в повній самоті дозволяють непогано відновити сили від великої кількості людей і непотрібної інформації, якими переповнений офісний простір.

Створити імідж вдумливого професіонала. Можна видати свої особливості, причому практично будь-які, через специфіку роботи професіонала: мені потрібно обміркувати, все непросто, не варто поспішати і т. п. Цією мовою зазвичай чудово володіють і користуються корпоративні комп’ютерники, системні адміністратори, програмісти сайтів, що працюють в компанії.

Створити собі імідж художника-оригінала. У деяких офісах для цього достатньо одягатися трохи незвично (носити капелюх, хустку, сережку у вусі, яскравий галстук, оригінального виду взуття) і організовувати творчий безлад на робочому місці.

Вибудовувати особисті зв’язки замість активної участі у колективних діях. Замість шумного домінування та участі в обговореннях можна вибудовувати особисті зв’язки з людьми, які будуть цінуватися навіть більше, ніж здатність часто виступати з різних приводів. Скажімо, на зборах можна промовчати, а потім спокійно обговорити питання з керівником в курилці, коридорі або його кабінеті. Так інтроверт буде виглядати навіть більш серйозною і вдумливою людиною. Те ж саме і з колегами. Обговорення робочих та особистих питань з ними тет-а-тет — шлях до довіри.

Стати керівником. Виходячи з цього принципу, кар’єра приймає для інтроверта особливу привабливість. Інтроверти, незважаючи на свої особливості, можуть бути прекрасними керівниками і лідерами. Вони часто володіють стратегічним поглядом на речі. Якщо інтроверт стає керівником, безліч речей він вирішує сам згідно з власним уявленням про комфортну роботу.

Якщо ваш колега інтроверт

1. Призначайте зустрічі заздалегідь. Якщо це неможливо, хоча б попереджайте про прихід. Інтроверту важко спілкуватися з незнайомими, а часом і знайомими людьми. Це зовсім не означає, що він не вміє це робити, просто йому потрібно більше часу на те, щоб зібратися і бути готовим до спілкування.

2. Користуйтеся альтернативними телефону способами зв’язку. Інтроверти часто уникають телефонних розмов і — усвідомлено чи ні — ігнорують дзвінки. Зателефонувати кудись і розпитати когось їм дуже складно, іноді болісно.

На щастя, науково-технічний прогрес не стоїть на місці: месенджери, електронна пошта і CRM-системи — відмінне рішення не тільки для інтровертів.

3. Не вимагайте від інтровертів негайних рішень і реакцій. Той факт, що вам відповідають не відразу, не говорить про тупість інтроверта, або лінь, або небажання говорити. Зазвичай інтроверту просто потрібен час, щоб обміркувати відповідь.

4. Не соромтеся перепитувати. Часто сприйняття інтроверта сильно відрізняється і якісь речі він може позначати декілька інакше.

5. Оцінюйте інтроверта не за дивацтва, а за результатами його діяльності. З точки зору оточуючих, деякі інтроверти ведуть себе дивно. Вони можуть намагатися уникати спілкування з колегами, ухилятися від неформальних контактів, а іноді зовсім вже «шаленіти», буквально ховаючись від людей. Поставтеся до цього поблажливо.

6. Поведінка інтровертів — не примха. З точки зору науки багато в чому особливості поведінки цих людей обумовлені дуже високим рівнем електричної активності головного мозку. Кора мозку сильно збуджується навіть за незначущу приводів. А спілкування — один з найсильніших подразників.

Оцініть статтю
Додати коментар