Готовність людини до змін у своєму житті

Готовність людини до змін у своєму житті

Зміни сприймаються людиною з двох точок зору, які постійно конфліктують між собою.

З одного боку, людина чудово усвідомлює, що для досягнення успіху в будь-якій зі сфер свого життя необхідно впустити в своє життя зміни, слід накопичувати нові знання, використовувати інші моделі поведінки, змінити свій поточний стан і т.д. Зміни є двигуном успіху і там, де відсутні зміни, панує застій і регрес.

І все було б добре, людина з радістю впускала зміни у своє життя, якби не існувало другої сторони розуміння людиною змін. Саме ця друга сторона і змушує людину залишити всякі помисли про рух вперед, змушуючи її задовольнятися тим, що має зараз.

Ця друга сторона є не що інше, як страх, побоювання допустити помилку і втратити все, що нажито за довгі роки непосильною працею.

До цієї другої сторони також відноситься внутрішнє бажання людини залишитися у своїй зоні комфорту, де немає ніяких протиріч, де хоч і не завжди добре, зате стабільно.

Яскравим прикладом відданості людини своїй зоні комфорту може служити здатність людини 15-20 років працювати на одній і тій же роботі. При цьому людина частіше скаржиться на низьку зарплату, на великий обсяг виконуваної роботи, ненормований робочий день і т.д. Однак, якщо людині задати питання: “Але якщо все так погано, чому ви досі працюєте на цій роботі? Чому не знайдете іншу? “, то людина відповість:” Так воно і є, тільки колектив тут дуже дружний”.

Виявляється, що основна причина, що тримає людину на низькооплачуваній роботі – дружний колектив. Їй комфортно з цими людьми.

При цьому людина розуміє, що якщо вдасться змінити цю роботу на іншу, більш високооплачувану, то далеко не факт, що на новому місці роботи буде менш дружний колектив, але … людина боїться ризикувати, тому що уявляє собі саме менш дружний колектив. Вона дуже звикла до своїх теперішніх колег, бо з ними комфортно.

Коли людина наважується змінити що-небудь у своєму житті, що її не влаштовує, найчастіше в голову починає закрадатися думка “а раптом”: “А раптом на новій роботі бос буде ще більш вимогливим”, “А раптом я не зможу жити сама”,” А раптом він / вона буде ображатися на мене ” і т.д. Але це не найстрашніше.

Основними труднощами у процесі змін, мало усвідомлюваними більшістю людей, є зовсім не необхідність змінювати обставини свого життя, а необхідність змінювати самих себе.

Обставини вашого життя змінюються внаслідок зміни вашої свідомості, вашої поведінки і звичок.

Неможливо змінити своє життя, залишаючись точно таким, як раніше. Це закон природи, від нього нікуди не дітися.

Проведіть експеримент: наберіть в стакан воду з водопроводного крану і спробуйте охолодити її ще більше в приміщенні при кімнатній температурі 0 градусів. Не вийшло? Ну треба ж так! Так само безрезультатно люди намагаються змінити обставини свого життя, не змінюючи себе.

Чому? Та тому, що змінювати свої звички – це так страшно, та й можливе відчуття дискомфорту …

Дивно спостерігати за людьми, які ходять на роботу в одному і тому ж однотонному одязі, виконують одну й ту ж роботу, боячись внести творчі пропозиції в робочий процес, які віддають перевагу завжди залишатися на другому плані і при цьому скаржаться, що їх не підвищують по службі .

Але ж вони не можуть зрозуміти, що для зміни ситуації необхідні зміни, і в першу чергу, в їх іміджі.

Так що, вирішуйте для себе, чи хочете ви змінити своє життя. Якщо ваша відповідь “так”, то вам просто життєво необхідні зміни, які зажадають від вас пожертвувати чимось звичним для вас і переступити через вашу зону комфорту.

Якщо ви вирішили, що готові прийняти зміни заради зміни якості свого життя, вирішіть для себе, що з завтрашнього ранку ви будете більшу частину звичних справ робити по-іншому.

Наприклад, якщо випивати чашку кави вранці – ваш невід’ємний ритуал, замініть його чашкою зеленого чаю.  Добираєтеся на роботу в громадському транспорті? Не пошкодуйте один раз грошей і скористайтеся послугами таксі або пройдіть пішки.

Ось так все просто – кожен день робіть щось інакше, ніж ви звикли це робити.

Мета даних змін – внести зміни до дії, доведені людиною внаслідок багаторазового їх повторення до автоматизму. Подумайте тільки – щодня ми виконуємо сотні справ, про які навіть не замислюємося (встаємо в один і той же час, йдемо на роботу однієї і тієї ж дорогою). Якщо так піде і далі, до рівня неусвідомленого автоматизму може бути доведене все наше життя.

Ми ніколи не знаємо, що чекає нас у результаті зміни тих чи інших звичок, але, що ще гірше, через свій страх нерішучості ми можемо ніколи цього не впізнати.

Спробуйте змінити свої звички і незабаром ви побачите, наскільки якісно змінилося ваша життя. Це можуть бути і нові знайомства (які в силу усталених звичок ви не впускали у своє життя), і підвищення по службі, і просто задоволеність власним життям.

На шляху змін ви обов’язково будете відчувати дискомфорт – будьте готові до цього. Навіть позитивні зміни здатні викликати відчуття дискомфорту.

Для того, щоб впустити зміни у ваше життя, використовуйте наступну “формулу позитивних змін”:

1. Проаналізуйте дії, які ви виконуєте щодня і які або не приносять позитивних результатів, або сприяють негативним результатам. Намагайтеся робити такі дії якомога менше, поступово скорочуючи кількість їх виконання.

2. Розгляньте дії, які приносять вам позитивні результати. Робіть їх якомога більше, замінюйте ними дії, що приносять негативні результати.

3. Кожен день робіть які-небудь дії інакше. Головна якість, що допомагає людині прийняти зміни у власне життя і  відрізняє справжніх переможців та хозяїв своого життя від переможених – рішучість у досягненні мети.

Якщо людина бере на себе повну відповідальність за результати змін і твердо вирішує досягти мети, то будь-які зміни в житті вона буде сприймати як природний процес, необхідний для досягнення успіху.

Психологи виділили основні принципи готовності людини до змін:

1. Сприймайте зміни не як щось, що може або відбутися, або не відбутися, а ставтеся до них як до безперервного природнього процесу, необхідного для досягнення успіху.

2. Усвідомте, що відчуття дискомфорту в процесі зміни є неминучою реакцією на зміни, що відбуваються .

3. Зрозумійте, що будь-які зміни коштують дорого, і людині доводиться платити або за їх прийняття для досягнення бажаного, або за їх неприйняття (як правило, по вищому тарифу).

Готовність до змін можливо виробити, досить просто дуже хотіти досягти певної життєвої мети і усвідомити, що без прийняття змін ймовірність досягнення мети близька до нуля.

Отже, зрозумівши, що необхідність змін назріла, варто для початку розібратися, що ж заважає нам бути такими, якими хочеться. Бажано зробити це письмово: адже те, що здається занадто невизначеною матерією в наших роздумах, набуває ясність на папері.

Можна навіть оформити прийдешні зміни, як план кампанії. Докладно описати бажаний результат, план дій, можливі ризики.

Навіть коли зміни бажані і заплановані, на деяких етапах може виникнути відчуття втрати контролю над своїм життям. Щоб це не збивало з пантелику і не ставало перешкодою на шляху до подальшого просування, психологи радять використовувати такі прийоми:

“Заземлення”

Ця тактика використовується в тілесно-орієнтованій терапії. На думку психологів, відчуття втрати опори («земля йде з-під ніг») пов’язане все з тим же страхом втрати контролю. Призначення тактики: допомогти знову твердо стати на землю. Спробуйте відчути, як ви ступаєте по землі. Ходіть частіше пішки, ступаючи усвідомлено, це допоможе вам відчути, що земля як вас тримає. Можна потопати, з усією силою наступаючи то на одну ногу, то на іншу. Незайве припасти до землі. Це діє на несвідомому рівні, а тіло відгукнеться на це з вдячністю.

“Експеримент”

Щоб примиритися із змінами, треба ставитися до ситуації як до експерименту. Пограйте в стороннього спостерігача: ви не йдете до суперважливої цілі, де на карту поставлено все, а просто досліджуєте життя, щоб подивитися, що з цього вийде. Важливо зберігати готовність до різних результатів, це допоможе зменшити внутрішню напруженість, а значить, і збільшить шанси на вдалий результат.

“Метелик”

Відмінний спосіб подолати неминуче виникаюче в таких обставинах занепокоєння допоможе техніка, розроблена автором бестселера Джил Едвардс  «Чарівне життя» (вільний переклад українською назви книги). На жаль, книжки українською мовою на даний момент немає (в оригіналі англійською назва книги: “Living Magically” by Gill Edwards, є переклад на російську мову під назвою: “Книга-мечта. Волшебство на каждый день” )

Глибоко розслабтеся і уявіть, ніби ви знаходитесь усередині темного кокона, який настільки стискає вас, що вам важко дихати.

Як ви себе почуваєте?

Коли захочете знайти свободу, м’яко потягніться і відчуйте, як легко розривається кокон, впускаючи сонячні промені.

Ви народжуєтеся на світ прекрасним метеликом і ваші крила готові розкритися. Піднімайтеся над землею, дивіться на дерева, будинки і річки.

Коли будете готові, прямуйте до однієї з гірських вершин.

Опинившись на вершині, закричіть: «Я довіряю своїй внутрішньої мудрості та інтуїції! Я відкриваю себе назустріч новим можливостям!».

Після цього поверніться назад у кімнату.

З усього вищенаписаного ви повинні зрозуміти головне: Як швидко ми можемо звикнути до змін, залежить від нашого психічного складу і темпераменту. Та головним в цьому процесі є – перестати боятися змін і почати шлях до досягнення всього задуманого.

Оцініть статтю
Додати коментар