Формування правильної самооцінки.

Формування правильної самооцінки.Людина так влаштована, що постійно себе оцінює. Чи думаємо ми про це свідомо, чи дозволяємо виконувати цю роботу підсвідомості, неважливо. Вчинення помилок, отримання критики — це і багато іншого може істотно впливати на нашу самооцінку. І що ще гірше— це порочне коло, тому що якщо вона низька, ми допускаємо помилки, а оскільки допускаємо їх, то і самооцінка падає.

Перш ніж приступити до формування правильної самооцінки, потрібно поставити собі діагноз. Якщо його немає, то не від чого відштовхуватися.

Зміст
 1. Три види самооцінки
 2. Існує три види самооцінки:
 3. занижена
 4. нормальна
 5. завищена
 6. Наслідки та ознаки заниженої самооцінки:
 7. Песимізм
 8. Почуття провини
 9. Надмірна самокритика
 10. Чутливість до критики
 11. Бажання у всьому догоджати іншим людям
 12. Нерішучість
 13. Ворожість як захисна реакція
 14. Невпевненість в своїх силах
 15. Наслідки та ознаки завищеної самооцінки:
 16. Впевненість у власній правоті, незважаючи на логічні аргументи
 17. Нарцисизм
 18. Самовпевненість
 19. Егоїзм
 20. Невміння пробачати
 21. Бажання постійного суперництва
 22. Наявність займенника «я» практично в кожній фразі
 23. Бажання більше говорити, ніж слухати
 24. Зарозумілість
 25. Гординя
 26. У підсумку можемо вивести цілком прості закономірності:
 27. Занижена самооцінка = невпевненість у собі
 28. Завищена самооцінка = самовпевненість
 29. Формування правильної самооцінки
 30. Ось які інструменти допоможуть вам у формуванні адекватної, правильної самооцінки.
 31. 1. Щоденник і самоаналіз
 32. 2. Самопізнання і самосприняття
 33. 3. Афірмації
 34. 4. Акцент на дії

Три види самооцінки

Існує три види самооцінки:

 • занижена

 • нормальна

 • завищена

Мета даної статті — формування нормальної, правильної самооцінки, тому що два інших види призводять до серйозних психологічних проблем, а також заважають комунікації. У той час, як завищена самооцінка веде до самовпевненості та гордині, занижена –  призводить до невпевненості і нездатності діяти. Давайте докладніше розглянемо обидві крайності.

Наслідки та ознаки заниженої самооцінки:

 • Песимізм

 • Почуття провини

 • Надмірна самокритика

 • Чутливість до критики

 • Бажання у всьому догоджати іншим людям

 • Нерішучість

 • Ворожість як захисна реакція

 • Невпевненість в своїх силах

При такому наборі вкрай важко добитися успіху в житті. Людина з заниженою самооцінкою б проживає своє життя для інших або ж просто безглуздо. Незважаючи на всі вищеназвані ознаки, все ж можна поставити знак рівності між низькою самооцінкою і невпевненістю в собі.

Наслідки та ознаки завищеної самооцінки:

 • Впевненість у власній правоті, незважаючи на логічні аргументи

 • Нарцисизм

 • Самовпевненість

 • Егоїзм

 • Невміння пробачати

 • Бажання постійного суперництва

 • Наявність займенника «я» практично в кожній фразі

 • Бажання більше говорити, ніж слухати

 • Зарозумілість

 • Гординя

В цьому випадку людина часто не хоче визнавати наявність завищеної самооцінки. Щось зробити з цим вкрай важко, адже «пацієнт» не розуміє що «хворий». У випадку з завищеною самооцінкою можна поставити знак рівності між нею і самовпевненістю.

Завищена самооцінка формується в дитинстві — це або єдина дитина в сім’ї, або розбещена. Вона отримує багато ласки і благ просто за те, що є. Увійшовши у дорослий світ, продовжує жити тими ж шаблонами. Вона вимагає до собі уваги і благоговіння без всякої на те причини, що може привести до серйозних розладів як у психіці, так і в родині і відносинах з оточуючими.

У підсумку можемо вивести цілком прості закономірності:

 • Занижена самооцінка = невпевненість у собі

 • Завищена самооцінка = самовпевненість

 • Нормальна самооцінка = впевненість у собі

Невпевненість у собі може призвести до руйнування свого життя, в той час як самовпевненість здатна привести до краху життя багатьох людей і навіть існування держави поставити під удар (історія знає такі приклади серед лідерів).

Тому так важливо формувати саме нормальну самооцінку. Назвемо її правильною, тому що вона ґрунтується на більш-менш об’єктивних оцінках своїх здібностей і бажання ставати краще.

Формування правильної самооцінки

Правильна самооцінка дозволяє людині визначити свої переваги і недоліки. Вона буде знати свої достоїнства і намагатися їх розвинути. І в той же час працювати над недоліками, щоб виправити їх.

Головна проблема у підвищенні заниженої самооцінки в тому, що вона може вийти з-під контролю і стати завищеною. Можливо, ви ставали свідками таких змін, коли людина в школі був досить замкнутою і невпевненою у собі, а через деякий час ставала самовпевненою. Як ми вже переконалися, обидві крайності згубні. У цій статті більше уваги буде приділено тому, як впоратися з низькою самооцінкою.

Ось які інструменти допоможуть вам у формуванні адекватної, правильної самооцінки.

1. Щоденник і самоаналіз

Для того щоб усвідомити, ким ви є і якими перевагами і недоліками володієте, потрібно зрозуміти і вивчити себе. Для цього підійде ведення нотаток про самого себе. Звичайно це процес не швидкий, тому приготуйтеся до довгої та захоплюючої подорожі. На даному етапі вам просто потрібно оцінити себе і не намагатися нічого з цим робити. Підходьте до цієї справи з холодною головою.

Ви можете почати з досить простих таблиць начебто перерахування достоїнств і недоліків. Через якийсь час може виявитися, що ви були неправі. Тут же це визнайте, тому що саме омана про самого себе формує неправильну самооцінку.

Спостерігайте за собою. Поменше оцінювання на даному етапі, просто перераховуйте факти. Якщо ви заздрісні, запишіть цю рису, але не дозволяйте цьому псувати думку про себе. Все можна виправити. Та ж заздрість зникає, коли ви набуваєте такі якості, як благородство і подяку. Вам потрібно зрозуміти, від чого відштовхуватися.

2. Самопізнання і самосприняття

На другому етапі ви вже можете оцінювати себе, тільки уникайте крайніх характеристик. Не потрібно вважати себе ледачим або безглуздим, тому що в цих словах занадто багато невизначеності. В якійсь ситуації ви могли повести себе нерозумно, але це не робить вас таким. Ставитеся до помилок і невдач як до нових викликів.

Ви повинні кожен день пізнавати себе знову і знову, тому що цей процес ніколи не закінчиться. Ви постійно змінюєтеся, деякі оцінки потрібно переглядати. Пам’ятайте, що ви не повинні виносити собі вердикт, ви лише оцінюєте свої здібності на даний момент. Всьому можна навчитися, а значить, є привід для оптимізму. Нехай самопізнання стане для вас свідомим процесом.

Медитації і духовні практики можуть дати вам зрозуміти, що не висловити словами і чого не зможе пояснити наука. Це прекрасний спосіб задіяти абсолютно інші можливості людського організму.

Прийняття себе є дуже важливим кроком. Ви приблизно розумієте, чого від себе чекати, знаєте свої хороші якості, а наявність поганих не псує вам настрій — адже ви твердо мають намір позбутися від них. Багато людей ставляться до своїх недоліків настільки нестерпно, що це буквально з’їдає їх. Вам потрібно холоднокровно і методично позбавлятися від своїх мінусів, якщо вони отруюють життя. Відділіть себе від нестачі і сміливо працюйте над його усуненням.

3. Афірмації

Прийшла пора задіяти підсвідомість. Першим ділом потрібно знайти упевненість в собі, повторюйте собі відповідні афірмації як можна частіше. Багато людей вважають це марною тратою часу, але адже саме самонавіювання дозволяє стати більш рішучим. Афірмації чудово працюють з вашими прихованими можливостями. У вас, напевно, були дні, коли ви були впевнені в собі і у вас все виходило. Так чому б не збільшити кількість цих днів і не зробити впевненість звичкою?

4. Акцент на дії

Афірмації і самонавіювання це добре, але тільки якщо ви робите якісь дії. Важливо підтвердження. Якщо ви кажете, що впевнені в собі, то де ж результати, де докази? Саме дії дають вашому мозку підтвердження.

Дивно, але важливість дії не має великого значення, важливо лише те, яке значення ви самі їй надаєте. Просте прибирання зі столу може стати доказом того, що ви здатні діяти. І чим більше таких доказів, тим раніше ви почнете рухатися за інерцією. Тому почніть з чогось простого, тільки після завершення кожної задачі відзначайте це про себе, а краще поставте галочку в списку справ.

Бажаємо вам удачі!

ГАРМОНІЯ
Додати коментар