Фізичні вправи і розвиток інтелекту.

Фізичні вправи і розвиток інтелекту.Прийнято думати, що фітнес — це турбота про здоров’я, підтягнута попа або міцні біцепси. І так воно, звичайно, і є. Але не тільки. Спорт — це ще й хитрий трюк, який допомагає прокачати продуктивність.

Ця стаття буде корисна спортсменам-початківцям, які тільки роздумують вийти на бігову доріжку, і переконаним прихильникам, які відкриють для себе нові горизонти.

Але особливо вона буде корисна тим офісним працівникам, хто вважає спорт справою  занепокоєних і невпевнених у собі людей і не був у спортзалі з часів закінчення школи.

Закони виживання

Наш мозок досі працює за дуже простим схемам: запасати і економити енергію, щоб у разі надзвичайної події направити всі ресурси на порятунок решти організму.

На думку людського мозку, ми живемо в дуже спокійні часи — організм ситий і велику частину часу нерухомий. Це означає, що голод і хижаки йому не загрожують. Значить, слід економити сили до настання важких часів. І мозок запускає програму «лінь». Дивно, але лінь — найважливіший механізм виживання.

Боротися з еволюцією марно. Якщо б від ліні гинули, то хитрі кроманьйонські ледарі не залишили б нащадків, які процвітають зараз, в XXI столітті. Правда, часи змінилися — для людини розум став основним професійним інструментом.

Наша робота — від бізнесмена до фермера і ювеліра — пошук нестандартних рішень і виходів. Але мозок готовий це робити тільки на голодний шлунок. А поки все гаразд, він буде розробляти схеми, як усе спростити.

Дорога на роботу на автопілоті, перегляд серіалів, набір стандартних відповідей в месенджері — все це його хитра стратегія економії. Раптом війна, а мозок стомлений. І ми програємо. Складно обдурити власний мозок. Єдиний вихід — зробити вигляд, що все погано.

Для цього не треба голодувати, ризикувати своїм життям або з головою іти в стартап. Досить просто займатися спортом. Це самий простий і дієвий обман мозку, який нам доступний.

Нудні заняття

Раніше, в епоху мамонтів і шаблезубих тигрів, людина починав активно рухатися в хвилину небезпеки. Мозок, як самий відповідальний орган організму, запускав всілякі схеми підтримки — розщеплював аденозинтрифосфати і виробляв енергію, змушував легкі накачувати кров киснем, уникав перегріву, змушуючи температуру підвищуватися, а шкіру потіти.

Мозок аналізував навколишнє середовище і видавав оригінальні рішення для варіантів сховатися/напасти/обдурити. А ще виробляв після пробіжки серотонін — «гормон гарного настрою». Мозок знає: гарного бігуна потрібно похвалити. Інакше наступного разу сумний бігун буде задаватися питаннями буття, зрозуміє, що життя — тлін, і зменшить швидкість.

Людина, яка рухається, для мозку — боєць. Її треба тримати у відмінній формі: запускати механізми самозцілення, запобігати небезпекам для здоров’я. Вчені Університету Британської Колумбії довели в березні 2014 року, що регулярні заняття спортом є ефективним засобом боротьби з такими захворюваннями, як гіпертонія, цукровий діабет, рак, ожиріння та остеопороз.

Люди думають, що спортом слід займатися заради красивого тіла, здорового духу і модних тенденцій. Але спорт змушує працювати мозок. І це значно важливіше. Цікаво, що в спорті, навіть коли мозок думає, що він розкусив наш обман, він все одно працює на нас.

Припустимо, ви вирішили бігати в парку. Мозок швидко зрозуміє, що небезпеки немає і маршрут один і той же. Йому не доведеться шукати рішення, куди і навіщо бігти. Він спокійно налаштує «автопілот» і спробує піти в режим економії. Чим частіше людина бігає, тим менше мозку роботи.

Однак стародавні інстинкти не зупинити. Чому людина біжить, а значить, треба бути напоготові. Але мозок починає нудьгувати. І спати не можна, і нерви не залізні, і нічого не відбувається.

Щоб якось відволіктися, мозок дістає з надр пам’яті дріб’язкові завдання, які весь цей час відсував заради більш важливих справ — поїсти чи поспати.

Завдання він вибирає такі, які не пов’язані з механізмами виживання, — їх можна в будь-який момент кинути. Часто це завдання нашої інтелектуальної праці. Від нудьги мозок знаходить ті відповіді, над якими міг битися тижнями.

Фізкультурні потягушки

Потягування — такий же рефлекс організму, як і позіхання, чхання або гикавка. Природа придумала його навіть не для нас — для будь-якого організму, який виходить зі сплячки. Ми не висипаємося, багато нервуємо, і м’язи не встигають ослабнути, їм не потрібен струс. Але мозок — жахливий ретроград. Сказано починати активну роботу після розтяжки — він триматиметься за цей ритуал до останнього.

Потягування стимулює центр задоволення в мозку, інакше еволюція не змогла б змусити нас виконувати умовно-непотрібні дії. Але ми свідомо відмовилися від цієї радості — ми її контролюємо. А ось м’язи, які активно не беруть участь в нашому щоденному житті, вже ні.

Більшість сучасних людей страждає сенсорно-моторною амнезією — неусвідомленою напругою м’язів, яку мозок не контролює. Автор терміна «соматика» Томас Ханна виділяє три типи такої амнезії, яку визначають за позою людини в спокої:

  • Рефлекс «червоного кольору»: сутулість, тіло подано вперед — людина звикла до пози захисту, знаходиться в постійному стресі.
  • Рефлекс «зеленого кольору»: тіло подано назад — людина занадто багато намагається встигнути.
  • Рефлекс «травми»: деяка кособокість фігури — людина чи несвідомо захищає місце колишньої травми або «перекошується» в бік м’язів, які отримують більше навантаження.

Всі ці рефлекси призводять до болів в спині, шийному відділі та інших м’язових спазмів, які лікуються правильною розтяжкою. В силу обставин мозок просто «забуває», як працюють одні м’язи, і всі свої зусилля спрямовує на інші.

Йога і стрейчинг, які, на загальну думку, служать для відпочинку і «розмови» з собою, насправді ще й займаються потягуванням «забутих» м’язів. Закликають їх до роботи після довгого сну.

Подібна практика дає ефект розслаблення, тому що знімає спазм і стрес, які мозок просто не помічав. Звичайні ранкові потягушки вже не допомагають. З нашими статичними позами перед комп’ютерами і смартфонами нам потрібна професійна розтяжка на всі групи м’язів.

Танцювальна пастка

Оригінальні рішення приходять у голову нечасто. Все знову ж через лінощі мозку. Якщо є схема, яка вирішує питання хоча б непогано, то мозок буде підсовувати її знову і знову, якщо питання повториться. Йому наплювати, що нам потрібно щось новеньке. Працює — значить, нема чого напружуватися.

Фінські учені з Університету Ювяскюля досліджували кілька пар чоловіків-близнюків і виявили, що у тих «половинок», які регулярно займаються спортом, в мозку помітно більше сірої речовини. Сіра речовина відповідає за розумові здібності. Дослідження також показали, що більш спортивні брати підходили до вирішення завдань більш творчо.

Якщо ви не професійний танцюрист, то танці — навіть найпримітивніші, ті, які можна зустріти в розкладі групових програм будь-якого фітнес-клубу, — це справжній виклик для вашого мозку.

Тут діють ті ж принципи, що і в бігу. Рухаємося — значить, у небезпеці. Але рухаємося як-то дивно. Мозок тут же починає розробляти схеми для входження в «автопілот».

Проте танці — це не біг, де ліва нога рухається так само, як права. Схеми довше пари кроків не працюють. Тут треба напружувати звивини, та ще як! І мозок відкладає схему і виробляє стратегію. Він створює алгоритм з генерування кроків і рухів. Алгоритм працює.

Один короткий, але інтенсивний танець дає приблизно такий же ефект, як легкий спаринг або нескладна партія в шахи. Коли після танців ви раптом раптово беретеся розв’язувати творче завдання, мозок послужливо підсовує вам «танцювальний» алгоритм — генерування випадкової схеми на основі заздалегідь відомих елементів. А креативне рішення — це і є нова комбінація старих підходів. Так танці допомагають у пошуку незвичайних відповідей.

Загалом, хочете прокачати своє творче начало — сходіть на заняття з танців. Якщо не кинете відразу, то ефект гарантований!

Обідня відпустка

Останні кілька років мода і здоровий глузд не завжди суперечать один одному: спортсмени-любителі забувають про тренажерні зали і виходять на вуличні спортмайданчики в будь-яку погоду. Це схоже на епідемію, але насправді це черговий хитрий трюк.

Спортом на вулиці займатися вигідно. Навіть не тому, що там багато свіжого повітря і вам не потрібно платити за вхід в цей «тренажерний зал». Просто продовжуємо обманювати мозок. Хоч він у нас часто впадає в стан спокою, але безперервно пильнує. Знайомі стіни або просто обмежений простір дозволяють йому розслабитися, піти в себе і знову накопичувати енергію. Нам же треба, щоб він працював, тренувався і все впевненіше напружував звивини.

На конгресі Німецького товариства неврології було оприлюднено доповідь, де говорилося, що рух не тільки покращує здатність мислити, але і зменшує ризик неврологічних захворювань, таких як апоплексичний удар або хвороба Альцгеймера.

На вулиці мозок приймає бойову готовність. Величезні відкриті простори потребують постійного спостереження. Навколишній світ змінюється кожну секунду: навіть якщо ви займаєтеся на турніку, то повз вас пересуваються люди, літають птахи, бігають коти, дерева хитають гілками. Кожен рух мозок повинен проаналізувати і оцінити

В умовах кам’яних джунглів робота практично марна, але вона рівносильна прокачці преса. Значить, поки ви качаєте м’язи на вулиці, ваш мозок теж прокачує себе.

За результатами досліджень в нью-йоркському Інституті біомолекулярної медицини, у мишей, які регулярно бігають в колесі протягом 45 днів, у гіпокампі (області мозку, що відповідає за консолідацію пам’яті) з’являється більше нейронів, ніж у тих тварин, які проводять час у спокої.

Щоб мозок залишався у формі, досить займатися спортом хоча б два рази в тиждень. Регулярні заняття з чергуванням вправ значно збільшують показники розумової діяльності.

Що модно

Street Workout — масова фізкультура на спеціально обладнаних вуличних спортмайданчиках. Найчастіше включає в себе вправи на турніках, брусах, шведських стінках, горизонтальних сходах і інших конструкціях.

Цигун — комплекси традиційних китайських вправ, основа багатьох китайських бойових мистецтв. Трохи нагадують йогу. Поєднує в собі систему дихальних і рухових вправ.

Уніциклинг — катання на одноколісному велосипеді. Розвиває відчуття рівноваги і тренує м’язи. Сьогодні існують цілі чемпіонати з уніполо — поло, де замість коней використовують уніцикли.

Кроссфіт — авторська система тренувань, створена американцем Германом Глассманом, яка спочатку допомагала тренувати пожежників. Заснована на системі кругових (постійно повторюваних) тренувань високої інтенсивності. На основі цієї системи проводять чемпіонати та ігри.

Скандинавська ходьба — вид ходьби з палицями, який відрізняється певною технікою і служить не тільки для тренування м’язів, але і для роботи з рівновагою та координацією.

Пілатес — це система фізичних вправ, розроблена Джозефом Пілатесом. Виконання вправ супроводжується концентрацією на диханні і усвідомленому опрацюванні кожної групи м’язів.

Мозок можна обдурити плаванням, фітнесом, крученням хулахуп. Неважливо, як ви рухаєтеся, головне — робити це інтенсивно і час від часу оновлювати програму. У якийсь момент мозок сам зрозуміє, що від нього вимагається.

Поки ви качаєте біцепси і крутите обруч, мозок вчиться сам тримати себе в тонусі. Коли спорт перестане бути для нього чимось побутовим, він припинить посилати сигнали «я втомився, я помру» вам і вашому настрою. Головне — впоратися з першими атаками. Лінуватися мозку все-таки подобається. Але собі ж ви не дозволяєте лінуватися, тому не дозволяйте і йому.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар