Фактори, які щодня впливають на наші рішення.

nashi-rishennyaПрийняття рішень – це те, що ми робимо кожен день. Цікаво вам дізнатися більше про цей процес? Ми сподіваємося, що так. Цій завжди актуальній темі – механізму прийняття рішень – і буде присвячений наш новий пост.

Що відбувається у вашій свідомості в момент прийняття рішення?

Виявляється, існують чинники, про існування яких ми навіть не здогадуємося, проте вони щомиті впливають на наші рішення.

Ми робимо вибір «за замовчуванням»

Цю концепцію добре пояснює Ден Аріелі (Dan Ariely) у своїх відеолекціях, приводячи в приклад водіїв, яким треба було зробити вибір при заповненні заяви на отримання водійських прав: бути донором органів чи ні.

Переважна більшість європейських водіїв взагалі проігнорували цей пункт заяви.

Цікаво, що в деяких країнах в графі з вибором варіанта люди повинні були поставити галочку, щоб стати донором органів. В інших країнах у цій же графі потрібно було встановити прапорець для відмови від донорства. У тому чи іншому випадку це означає, що дана графа повинна бути перевірена. Як і раніше результат нікого не здивував – більшість водіїв проігнорували чекбокс.

Якщо подивитися всі відео Дена Аріелі до кінця, то можна дізнатися масу прикладів того, як саме цей механізм працює у нас в голові.

Справа в тому, що будь-яке рішення вимагає від нас досить багато зусиль. Часто буває так, що ми не наважуємося зробити той чи інший вибір взагалі, воліючи утриматися.

Коли кількість варіантів для вибору стає дуже великим, наш мозок як би «закривається» і він вже не в змозі що-небудь вирішити (так звана «проблема вибору», вона ж «парадокс буриданова осла»). У цьому випадку ми і вибираємо що завгодно, аби тільки якнайшвидше покінчити з цим.

Шай Данцінгер (Shai Danzinger) у своїх дослідженнях стверджує наступне:

«Ми постійно страждаємо від” надлишку варіантів “, від цього найчастіше вибираємо найпростіший. Як, приклад, – покупці, що визначилися з вибором покупок, більшість з яких, швидше за все, були зроблені “за замовчуванням”, будь то костюм або автомобіль».

Чому наші рішення стають гірше з плином дня?

Брайан Бейлі (Brian Bailey) писав про втому від постійного прийняття рішень, про так званий «знос» здатності приймати рішення, особливо протягом короткого періоду часу. Чим більше і частіше ми приймаємо рішення, тим більше втомлюється наш мозок і посилає нам сигнали відмови від зайвих роздумів. Мозок як би закликає вибрати самий «безпечний», менш ризикований варіант. У втомленому стані наш мозок намагається уникнути зусиль для прийняття складних рішень.

Зокрема, суддям набагато важче прийняти рішення про умовно-дострокове звільнення, ніж залишити ув’язненого за гратами. Не дивно, що це саме те рішення, яке судді зазвичай приймають, коли перед ними стоїть ще безліч інших завдань.

У 2010 році дослідження Шая Данцігера (Shai Danziger) з Університету Бен-Гуріона показало, що судді були більш схильні до умовно-дострокового звільнення ув’язненого рано вранці і відразу після перерв. Оскільки протягом дня кількість розглянутих справ ставало все більше і більше, шанси укладеного на умовно-дострокове звільнення ставали все менше.

Це дослідження показало, що шанс, коли ув’язнений буде успішно відпущений на поруки починається на досить високому рівні – близько 65% і швидко сходить нанівець буквально протягом декількох годин до перерви судді. Після того як суддя повертається з перерви, шанс на звільнення знову різко піднімається назад до 65%, поки знову не починає падати вниз. Таким чином можна сказати, що доля ув’язненого може залежати буквально від тимчасового інтервалу дня і від того, в який момент цього дня його справа розглядається.

Шай вивчав результати 1112 слухань з умовно-дострокового звільнення в ізраїльських в’язницях протягом десяти місяців. Він виявив, що час після перерви найчастіше визначає рішення судді.

Данцігер також зазначив, що троє ув’язнених, справи яких розглядалися на початку слухання, розуміли, що вони, швидше за все, будуть відпущені на поруки, ніж троє інших, справи яких розглядалися в кінці. І це не залежало ні від тривалості терміну їх покарання, ні від того, чи були вони раніше судимі.

Тепер зрозуміло, що під час прийняття рішень наш мозок працює – умовно кажучи – як і будь-який м’яз, і чим більше вона працює, тим більше втомлюється, до тих пір поки ми не дамо їй перерву, щоб відновитися і почати все спочатку.

Більш обгрунтовані рішення приймаються з ранку

Навіть час доби впливає на фізіологічний процес прийняття рішень. У першу половину дня в нашому мозку міститься більша кількість серотоніну, який допомагає заспокоїти нервову систему. Тому вранці ми менше схильні імпульсивним і ризиковим рішенням, можемо все ретельно обміркувати і зробити більш складний, але правильний вибір. З плином дня кількість серотоніну починає знижуватися і поступово ми впадаємо в ту фазу, коли ми не хочемо приймати рішення взагалі.

Доктор Аманда Імбер, організаційний психолог, також рекомендує планувати важливі рішення до 11:00 ранку, якщо це можливо:

«Якщо важливі рішення мають бути прийняті в пізній час, зробіть перерву і постарайтеся ні про що не думати, тому що «втомлене» рішення потім важко виправити, потрібно давати мозку повноцінний відпочинок».

Ми приймаємо більш обгрунтовані рішення на іноземній мові

Це здається досить дивним, але тим не менше це так. Ті з нас, хто володіє іноземною мовою, добре розуміють, що слова, вимовлені іншою мовою, мають інший емоційний вплив. Іноземна мова не «резонує» з нами, як рідна. Наприклад, лайки, виголошені на іншій мові, не викличуть такого сильного ефекту, як якби вони були сказані рідною мовою.

Це пов’язано з так званим «ефектом мовного оформлення»:

Коли ситуація словесно оформлена з пропозицією вигоди, люди воліють гарантований результат, ніж імовірнісний. Коли ж ситуація оформлена у вигляді втрати, люди частіше воліють ризикувати.

Наприклад, візьмемо ситуацію з участю 600 хворих людей і двома типами ліків. Учасники дослідження воліли приймати якісь ліки, які здатні врятувати третину з них напевно, а не ті, які дають 1/3 шансу врятувати всіх 600 хворих. Але коли пропозиція переформулювали, зробивши акцент на кількості смертей, то учасники частіше вибирали імовірнісний варіант.

Експерименти з прийняття рішень, виявили, що «ефекти оформлення» вже не працюють, коли ми використовуємо іноземну мову.

Наприклад, чиказькі дослідники попросили білінгвалов прочитати приклади ситуацій і спробувати прийняти рішення рідною мовою й іноземною. Такі дослідження проводилися в США, Франції та Кореї. Дані в усіх трьох країнах були схожі: «ефект оформлення» з’являвся тільки тоді, коли рішення приймалося на рідною мовою і був відсутній, коли рішення приймалося іноземною. Тобто, люди менш схильні до впливу емоційних аспектів при читанні і розмові іншою мовою.

Це дійсно може бути корисно, коли справа доходить до прийняття рішень, тому що тоді стає менше шансів стати жертвою емоцій і зробити неправильний вибір.

Яку роль відіграє наше тіло у прийнятті рішень?

Багато хто вважає, що в ухваленні рішень головну роль грає мозок. Насправді тіло грає не меншу роль.

Голод погано впливає на прийняття рішень

Якщо ми відчуваємо голод, спрагу або сексуальний потяг, то ці почуття впливають на різні області нашого мозку. Ми відчуваємо бажання і підсвідомо хочемо отримати винагороду, коли приймаємо рішення, що може спровокувати більш імпульсивний і ризиковий вибір. Ось що написано в одній статті з дослідження мозку:

«Люди, які дотримуються посту, роблять більш ризиковані ставки, приймаючи рішення фінансового характеру. Так, більш ризикові ставки в лотереях відзначалися частіше під час постів, а коли посту не було, люди ризикували значно рідше ».

Підтвердження цьому факту можна знайти в літературі про тварин. Будь-який хижак більш схильний до ризику, коли він голодний і менше, коли він ситий.

Повний сечовий міхур допомагає нам зробити кращий вибір

Так само, як і почуття, фізичні бажання можуть вплинути на наш вибір. Тут вирішальну роль відіграє самовладання. Мірьям Тук (Mirjam Tuk) з Університету Твенте в Нідерландах проводила дослідження, в яких вивчала, як наші фізичні бажання впливають на наш вибір.

В одному з експериментів учасники випивали по п’ять чашок води (близько 750 мілілітрів). Потім, приблизно через 40 хвилин – такий час, що потрібно воді щоб дійти до сечового міхура – дослідники оцінювали самоконтроль піддослідних. Учасникам було запропоновано зробити 8 виборів, кожен з яких зводився до переваги між отриманням невеликої, але негайної нагороди, і великої, але із затримкою. Наприклад, вони могли вибрати $ 16 завтра або $ 30 через 35 днів. Дослідники виявили, що люди з повним сечовим міхуром віддавали перевагу варіанту із затримкою.

Виявляється, при повному сечовому міхурі, коли ми стримуємо своє бажання звільнити його, з’являється самовладання, особливо якщо потрібно прийняти якесь рішення. У цей момент ми схильні вибирати варіанти з низьким рівнем ризику, уникаємо імпульсних рішень, тому що в цей момент управляємо собою не тільки морально, а й фізично.

Для ухвалення хорошого рішення важлива вентиляція

Ми всі знаємо, що наявність рослин в офісі сприяє збільшенню продуктивності і загальному стану здоров’я. Виявляється, що не менш важлива й гарна вентиляція. Наприклад, рослинам свіже повітря потрібен не менше ніж вода. Науково доведено, що велика концентрація двоокису вуглецю (CO2) в погано провітрюваному приміщенні згубно позначається на інтелектуальних здібностях співробітників.

Чому нахил вліво впливає на наш вибір

Вам відомо, що ми зберігаємо номери в різних частинах нашого мозку залежно від розміру? Великі числа зберігаються в правій частині, менші – у лівій. Дивно, але нахил нашого тіла в одну або іншу сторони впливає на результат, коли ми оцінюємо числа.

У Роттердамському університеті вирішили перевірити цю дивну особливість нашого організму. Учасники експерименту повинні були стояти на балансувальнiй платформі і вибирати більші або менші цифри . Незважаючи на те, що напис на екрані, що висів перед учасниками, просив стояти весь час прямо, деякі робили нахили убік. Дослідники не помітили ніяких істотних відмінностей, коли учасники нахилялися вправо або випростувались, але коли вони нахилялися вліво, вони частіше вибирали менші цифри.

Дослідники підкреслили, що нахили не перевернують ваші переконання, це всього лише легкий модифікатор ваших рішень.

І все ж: коли приймати кращі рішення?

Спираючись на все вищесказане, давайте позначимо основні фактори того, як приходити до хороших і обгрунтованих рішень.

1. Важливі рішення краще приймати з ранку

Ранок – це найкращий час, щоб приймати хороші рішення. Якщо так сталося, що важливе рішення потрібно прийняти в другій половині дня, то спробуйте подрімати або хоча б відпочити перед цим. Ваш мозок повинен відновитися.

2. Спочатку поїжте

Всі ми знаємо, що не можна йти в продуктовий магазин на голодний шлунок. Ми не хочемо приймати ніяких рішень, коли голодні.

3. Скоротіть варіанти вибору до мінімуму

Ви можете допомогти вашому мозку тим, що позбавите його від додаткових навантажень, відсікаючи всі зайві деталі, які вам не потрібні. Скоротіть вибір до самого мінімуму і вам буде легше прийняти остаточне рішення.

4. Відкрийте вікна

Збереження низького рівня CO2 у вашому будинку або на робочому місці, дійсно важливо для всіх когнітивних функцій, а не тільки для прийняття рішень. Додавання рослин в навколишній простір, безумовно, допоможе, але треба намагатися, щоб у приміщенні циркулювало чисте повітря, зокрема в тих приміщеннях, де відбувається інтенсивний рух, і там, де багато людей.

5. Використовуйте іноземну мову

Знаєте, це може бути дійсно корисним. Особливо, коли є багато залучених емоцій, або ви хочете захистити себе від небажаних рішень або емоційних стратегій. Спробуйте пояснити собі ситуацію і її рішення на іноземній мові, і побачите наскільки емоційно по різному буде звучати ця інформація.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар