Ерік Бертран Ларссен «Без жалю до себе».

erik-bertran-larssen-bez-zhalyu-do-sebeХочу поділитися з вами своїми враженнями про мотивуючу книгу норвезького коуча Еріка Бертрана Ларссена «Без жалю до себе». Від будь-якої подібної книги ми, в першу чергу, чекаємо потужного «чарівного» стусана, який змусить нас відірвати м’яке місце від крісла, а очі від комп’ютера, і занурить нас до життя, повне пригод і подвигів.

Чи вдалося це зробити суворому скандинаву Ларссену, колишньому десантникові і учневі Тоні Роббінса?

Давайте розберемося.

Почнемо з того, що клієнти Ларссена – не кінозірки і не політики. Ларссен – психолог (як він сам себе називає – психологічний тренер), який працює з відомими норвезькими спортсменами. Звичайно, його послужний список мало що скаже українським читачам, в кращому випадку з титулованих норвежців знаючих лише Оле-Айнер Бьерндален. Але факт залишається фактом: серед його клієнтів – володарі олімпійських медалей. І якщо ви коли-небудь займалися спортом, то повинні уявляти, яку роль відіграє психологічний настрій на перемогу.

Та й тренувати олімпійців Ларссен почав не з волі випадку. Він все зробив за своєю методикою, описуваною в «Без жалю до себе»: обчислив свої сильні сторони, визначився з тим, чим хоче в житті займатися, поставив мету і, незважаючи ні на які перешкоди, почав до неї прорубуватися.

Знаєте, в чому відмінність книг на тему покликання, написаної університетськими професорами (взяти ті ж «Ваше призначення» Роберта Каплана або «Покликання» Кена Робінсона) від книги «Без жалю до себе», автором якої є людина, що прослужила вісім років у десантурі, а потім зробила собі кар’єру спортивного психолога і коуча? Тим, що ті ж Каплан або Робінсон розповідають багато цікавих і повчальних історій, не торкаючись особистості читача. Ларссен ж відразу б’є під дих: «Ти хочеш відчувати себе ледарем з хворою спиною, лежачим на м’якому дивані? Ні? Тоді – вперед! ».

Ідея про те, що ми здатні на те, про що навіть не уявляємо, проходить червоною ниткою через всю книгу. Погодьтеся, що в більшості своїй ми живемо в комфортних будинках, одягаємо нормальний одяг і не відчуваємо нестачі в їжі і воді. Спокійна повсякденна рутина допомагає нам відчувати себе в безпеці і відносному комфорті, але ціною цього стає те, що ми перестаємо експериментувати з життям.

Хотіли б ви займатися чимось іншим замість того, чим займаєтеся по життю зараз?

Хотіли б робити те, про що ви завжди мріяли, що приносить вам задоволення?

Хотіли б ви, щоб ваше життя заграло яскравими фарбами, і в ньому завжди знаходилося місце цікавим історіям і захоплюючим пригодам?

Бертран Ларссен заявляє – це доступно кожному.

Навіщо мріяти про те, щоб стати хорошим спортсменом, коли можна думати про золоту олімпійську медаль?

Навіщо намагатися зробити непогану кар’єру або замутити більш-менш прибутковий бізнес, коли можна стати «номером 1» у своїй сфері?

Одна з найбільших проблем, які міцно засіли в наших мізках, полягає в тому, що ми не дозволяємо собі мріяти по-крупному і ставити дійсно грандіозні цілі.

Книга «Без жалю до себе» складається з двох частин. У першій розглядається повсякденне життя, усвідомлене до нього ставлення, прийняття рішень, постановка цілей і вироблення корисних звичок. У другій частині Ларссен говорить вже безпосередньо про шлях до мети, зокрема, про проблему з продуктивністю і шляхи її вирішення. Читач вчиться оптимально діяти саме в тих ситуаціях, де це необхідно.

Одна з ключових стадій підготовки бійців спеціального призначення в різних країнах – це «пекельний тиждень». Ерік Ларссен зауважує, що більшість людей кардинально змінюються на краще за цей тиждень і часто згадують його все життя з гордістю.

Він створив «цивільну версію» цього тижня – інтенсивну програму, яку може виконати будь-яка людина, де б вона не працювала. Програма починається о 5-ій ранку в понеділок і закінчується ввечері в неділю. За цей час ви змінитеся в кращу сторону.

Нам часто здається, що ми могли б встигати більше, працювати краще, більше займатися спортом… Але ми цього не робимо. Частково тому, що боїмося труднощів. Цей тиждень покаже вам, що ви можете набагато більше, ніж вам здається.

Протягом цього тижня ви будете харчуватися здоровою їжею. Вправлятися щодня. Відпочивати ефективно. Слухати людей навколо вас. Працювати з максимальною концентрацією. Вставати рано. Лягати рано. Відмовлятися від всього непотрібного. Правильно розставляти пріоритети. Ви станете відчувати себе краще, встигати більше, будете енергійні, проактивні і позитивні. Ви станете кращою версією самого себе на тиждень.

Надовго це чи ні? Як показує досвід автора і його клієнтів, ви в будь-якому випадку продовжите діяти в тому ж дусі протягом усього життя.

«Пекельному тижню належить бути важким. Можливо, ви вже передчуваєте його, вам не терпиться почати. Це чудово. Абсолютно нормально почувати суміш щасливого очікування і страху. Адже справжня мета пекельного тижня – дати вам відчути, що означає вийти із зони комфорту. Ви повинні відчути контраст, випробувати біль в процесі і задоволення після його завершення. Немає жодної людини, яка могла б сказати, що пекельна тиждень далася їй легко. Було б це так, значить, вона просто не мала належного ефекту.

Як продовжувати рухатися вперед, коли стає по-справжньому тяжко?

Мені доводилося бути інструктором і супроводжуючим офіцером декількох пекельних тижнів, організованих для майбутніх парашутистів, – я відбирав тих, хто в подальшому повинен був проходити навчання. Я говорив новобранцям, що здаватися, коли справи йдуть погано, – ідея так собі. Я радив їм засвоїти правило: здатися можеш тільки тоді, коли знову опинишся на вершині. Я також просив їх, щоб на межі можливостей вони пам’ятали, чому хочуть стати парашутистами. Путь наверх часто коротше, ніж здається, і потрібно назавжди запам’ятати для себе одну річ: ніколи не здаватися, якщо знаходишся на дні. Не здаватися, а йти вперед – невдачі зроблять тебе сильнішим. Саме так ви повинні сприймати все, що відбувається під час пекельної тижня.

Я говорю солдатам: пам’ятайте, що будуть злети і падіння. Це випробування не можна пройти легко. Ви повинні знати про це і приймати це, щоб не бути захопленими зненацька. Опинившись біля підніжжя гори, згадайте, що скоро ви знову опинитеся на шляху нагору. Для будь-якого, хто відчуває себе абсолютно виснаженим, мої слова можуть здатися порожніми, хтось вважатиме, що пропозицію нагадувати собі про те, що скоро справи підуть на лад, це занадто.

Однак мій досвід впевнено свідчить про те, що попереду підйомів і спадів завжди більше, ніж припускаєш. Коли ти ситий тим, що відбувається по горло і готовий кинути своє спорядження, а то і зовсім здатися, потрібно згадати, що ситуація здатна налагодитися неймовірно швидко. Емоції змінюються стрімко. Мене це завжди дивувало, коли я проходив свій пекельний тиждень. Несподівано мені вдавалося випробувати зліт в той момент, коли я думав, що краще вже не буде. Головні труднощі в тому, щоб зуміти нагадати собі про це, коли сили вичерпуються і бажання все кинути стає непереборною.

Постановка мети

Наступне завдання – визначитися з метою пекельного тижня і продумати стратегію його досягнення. Перш ніж почати, перечитайте записи, зроблені після розділу «Погляньте на життя ширше». Потім сформулюйте і запишіть мету свого життя: у чому ваше призначення, чого ви хочете домогтися для себе і для відносин з іншими людьми. Далі вам потрібно додати конкретики, позначивши свої цілі на найближчі десять років, п’ять років і на рік. Тепер знову подумки поверніться до свого пекельного тижня, до тих особливих семи днях, від яких вас відділяє лише кілька тижнів. Що ви можете зробити за цей час, щоб як мінімум вийти на вірну дорогу і наблизитися до великих цілей?

У першій книзі я багато говорив про цілі. Вони дійсно важливі. На жаль, мій досвід свідчить про те, що мало хто сідає і записує, чого він хоче від життя. Багато людей зізнаються, що не можуть визначити свої цілі. Можливо, це одна з причин, по якій у більшості їх немає. Навіть якщо вам не вдається виявити головну, визначальну мету на майбутнє, швидше за все, ви зможете сформулювати завдання на рік і місяць. Це теж дуже добре. Спробуйте також ставити цілі на поточний момент, сумлінно виконуючи свою роботу тут і зараз, день у день! Безсумнівно, велика мрія надихає, але не впадайте у відчай, якщо у вас поки її немає – одного разу вона обов’язково з’явиться.

Правда, якщо ви хочете визначити свої значимі цілі, вам доведеться знайти час на їх пошук і докласти певних зусиль. Спочатку згадайте, що робить вас щасливими; в які моменти ви задоволені собою і відчуваєте, що повністю поглинені своїм заняттям; ким ви хотіли стати в дитинстві; чим захоплювалися в юнацтві. Подумайте про те, чим ви стали б займатися, якби знали, що успіх вам гарантований, а гроші не були вирішальним фактором. Уявіть, що вам потрібно зробити вибір з усього, що існує на світі.

Дерзайте мислити масштабно, дерзайте ставити високі цілі. Найгірше, що може статися, – ви їх просто не досягнете. Не бійтеся коригувати свої цілі. Ваш шлях виявиться куди більш захоплюючим, якщо ви вирушите за фантастичною, а не легкодоступною мрією. Навіть якщо в цілому вас влаштовує роль молодого батька, який проводить на роботі по дев’ять годин п’ять днів на тиждень, це не означає, що вам не варто прагнути до життя, яке на схилі віку ви змогли б назвати приголомшливою подорожжю. Ви маєте право на більше і краще – ви маєте право думати про мрію, вірити в мрію і прагнути до мрії. Але щоб мрія стала реальністю, потрібно представити її собі і домовитися про неї з самим собою.

Пам’ятайте – життя одне. У вас є тільки одна можливість розкрити свій потенціал – і настане день, коли буде вже занадто пізно. Так що пограйте з думками про високе – і врешті-решт ви знайдете свою мрію, свій великий задум, свою мету.

Цілі повинні бути чіткими, відчутними і надихаючими. Вони повинні запалювати вас, кожен день мотивувати і надавати прискорення.

Ви заслуговуєте чудового життя

Довгострокові цілі здатні зробити пекельний тиждень більш змістовним, тому частина завдань, які ви собі поставите на цей час, повинні перегукуватися з довгостроковими. Якщо раніше у вас не було довгострокових орієнтирів і ви плануєте їх зараз, тоді пекельний тиждень стане для вас трампліном до новознайдених цілей. Якщо вам вже є до чого прагнути, то йдіть великими кроками назустріч мрії. Як правило, рухаючись до мети, ми робимо до неї кілька маленьких кроків, а потім кілька кроків назад. Пекельний тиждень – це час формування імпульсу, в ці сім днів все буде інакше.

Все ще думаєте, що сформулювати потрібну мету важко? Дозвольте мені трохи вам допомогти. Звичайно, добре, якщо ви можете визначити головну особливу мету, але якщо така мета не знаходиться, то варто поставити перед собою кілька змішаних задач – різні цілі для різних сфер життя. Цілі можуть бути пов’язані з вашою роллю партнера, друга, дочки, дідуся, матері або дядька. «Я хочу виховати своїх дітей так, щоб вони виросли порядними, впевненими в собі людьми, оточені щирою любов’ю»,  «Я хочу, щоб батьки мною пишалися». Або з фізичним здоров’ям: «За рік я повністю відмовлюся від шкідливих продуктів і буду займатися спортом два-три рази на тиждень. Я стану енергійніше і оптимістичніше!», «У найближчі п’ять років я скину 25 кілограмів і навчуся бігати по 45 хвилин без перепочинку», «Через рік я прийду в ідеальну форму, зможу пробігати три кілометри за 10 хвилин, підтягуватися 25 разів, віджимати лежачи на лаві 130 кілограмів, а з присіданням – 200 кіло». Або з користю, яку ви можете принести суспільству або тим, хто перебуває в гіршому становищі, ніж ви. «Я займу більш активну позицію як громадянин своєї країни і житель цієї планети. Я буду більше уваги приділяти благодійності».

Цілі можуть бути проекцією ваших повсякденних занять: вказувати на намір повернутися до роботи, висунути свою кандидатуру для виконання певного завдання, зайняти конкретну посаду або заснувати власний бізнес. Чим, на вашу думку, було б дійсно круто займатися день в день через рік, три, п’ять років? Запишіть свої думки! «Протягом двох років я знайду роботу, яка буде приносити мені радість кожен день», «Я стану одним з найбільш шанованих аналітиків в країні», «Я буду акумулювати капітал і створювати робочі місця. Через X років моя компанія буде заробляти Х крон на рік, її частка на ринку досягне Y%, а прибуток – Z крон. В цілому на мене працюватимуть Х співробітників», «Я доб’юся воістину видатних результатів у своїй роботі», «Я весь час буду вдосконалюватися як керівник, і одного разу мене призначать керуючим директором».

Визначаючи фінансове становище, до якого прагнете, будьте конкретні. Я говорю це на той випадок, якщо гроші грають для вас важливу роль або є мотивуючим фактором. «У наступному році я зароблю 500 тисяч» або «Через десять років я зароблю мільйон».

Коли точно знаєш, за що борешся, мотивувати себе легше. Нагадуючи собі про поставлену мету кожен день, ви будете приймати більше правильних рішень і ставати все ближче до бажаного. Пекельний тиждень дозволить вам відкрити в собі межі, про які ви і не підозрювали.

Більшість людей, які ризикнули як слід випробувати себе, відчувають, що тепер для них немає нічого неможливого. Вашою першою перевіркою на хоробрість стане складання плану пекельного тижня. Запишіть чіткі цілі. Поставте собі високу планку! Розробіть план, продумайте стратегію, складіть розклад всього, що хочете зробити. Не нехтуйте деталями! Тільки ви вирішуєте, наскільки бути до себе суворим. Уявіть, який отримаєте ефект, якщо вам вдасться приємно здивувати себе досягненнями. Всього за один тиждень!»

Можу вказати лише на два мінуси даної книги з моєї точки зору.

По-перше, цій книзі не вистачає емоцій – спокійний і розмірений тон Ларссен вселяє довіру і додає впевненості, але не «запалює» на подвиги так, як це робили в своїх книгах Гріллс і Вальдшмідт. Якщо останні у своїх книгах виступають у ролі своїх в дошку пацанів, то Ларссен, скоріше, дядько-інструктор. Втім, не можу сказати, що це прямо-таки великий мінус – все дуже суб’єктивно.

І, по-друге, протягом всієї книги не залишає відчуття того, що «живцем» Ларссен виступає набагато крутіше. На жаль, я не знаю норвезького і мені складно оцінити те, про що він говорить на своїх виступах, але щедро розкидані по книзі цитати його підопічних і власні розповіді Ларссена про те, як він будує свою роботу, натякають, що ще багато чого залишилося за кадром.

Але, як я вже сказав, книга прекрасно мотивує на те, щоб почати, нарешті, жити так, як ви мріяли. Решта залежить від вас.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар