Егоцентризм. Ознаки і способи подолання.

egocentrizmЕгоцентризм ховається під безліччю масок і проявляється нескінченною кількістю способів.

Переконання людини в тому, що вона є центром всесвіту і що все крутиться навколо неї, є найтиповішим проявом егоцентризму.

Егоцентризм невидимий для ока, він хитрий і вражає, коли ви найменше очікуєте. Потрібна справжня мужність для людини, щоб чесно оцінити себе і зізнатися в тому, що вона потрапила в тенети егоцентризму.

Егоцентрічность найчастіше зустрічається у дітей, це природний компонент дитинства. Наприклад, дитина ховається під ковдрою і щиро вірить, що інших навколо також немає. Дитина заплющує очі і думає, що інші не можуть бачити її тому, що вона не може бачити їх. Якщо дитина голодна, то думає, що ви теж. Якщо дитині подобається якась іграшка, вона може подумати, що це ідеальний подарунок для мами, бо це має також подобатися і їй.

У мозку дитини ще не склалися розуміння, що інші також існують в цьому світі зі своїми власними потребами.

Коли діти виростають, їхній світогляд, як правило, розширюється. У дівчаток це відбувається швидше і краще, в той час як хлопчики відчувають більше труднощів у розумінні точки зору інших людей.

Часто діти, ставши дорослими, раніше проявляють егоцентричну поведінку. Егоцентрічність може вкоренитися в людині через способи її виховання. Часто батьки таких дітей ведуть дуже ліберальний спосіб життя, не даючи їм достатньо дисципліни. Егоцентриста часто балують або надто хвалять, а коли ті виростають, то вони бачать себе нереальним чином.

Егоцентризм зберігається у всіх нас в якійсь мірі через наше виховання, освіту та соціальний вплив (або його відсутність). Проте, не можна плутати егоцентризм з самовдоволенням або зосередженістю на собі, хоча вони й здаються дуже схожими на поверхні.

Егоцентрічность – це почуття переваги над іншими, відчуття, що ти – найважливіша людина в світі, а всі інші люди і їхні проблеми не настільки важливі. Все це призводить до соціальних проблем, труднощів на роботі або в школі, проблемі створення і підтримки дружби, а також відносин у сім’ї – бо людина цінує себе вище, ніж ці відносини. Егоцентричним мислення – це коли ви про щось думаєте і вважаєте, що всі інші також про це думають, або навпаки – ви вважаєте, що ви думаєте або відчуваєте те ж, що і  всі інші.

Ключові ознаки егоцентризму

1. Порушення спілкування.

Егоцентрична людина не розуміє, як читати чужу мову тіла або емоційний стан іншої людини, що ускладнює її здорове спілкування. Їй доводиться буквально “боротися”, щоб спілкуватися з іншими людьми. Вона не “бачить” іншої людини, не розуміє її точку зору, крім своєї власної.

2. Низька самооцінка.

Хоча егоцентрик, як правило, сприймається як гордовитий і гордий, корінь цієї проблеми часто перебуває в низькій самооцінці. З її, здавалося б, егоцентричною поведінкою, ця людина намагається компенсувати почуття низької самооцінки і невпевненості. Вона може сприймати іншу людину, як загрозу своєму его і таким чином захищати себе.

3. Перебільшення.

У егоцентристів розроблений цілий комплекс переваги себе над іншими. Вони перебільшують свої здібності та досягнення, щоб отримати визнання. У свою чергу, егоцентристи також висміюють відсутність здібностей у інших – для того, щоб сприйматися більш талановитими в порівнянні з іншими.

Одна характерна риса егоїста – він великий базіка. Якщо хтось постійно розповідає “великі” історії про себе, які здаються досить сумнівними, він, ймовірно, перебільшує ситуацію або відверто бреше. Наприклад, якщо хтось говорить, що він є власником розкішного особняка в Іспанії, це може дійсно означати, що можливо він володіє невеликою квартирою для робітничого класу в передмісті Мадрида.

4. Фантазії.

Егоцентричні люди також схильні мріяти і розповідати про досягнення грандіозних цілей, успіхи своєї кар’єри, зовнішньої краси, грошей або влади.

5. Увага з боку.

Класичний симптом егоцентризму – це поведінка, спрямована на пошук уваги. Такі люди завжди шукають зовнішньої перевірки і підтвердження. Якщо людина завжди прагне бути в центрі уваги незалежно від того, де знаходиться, вона, ймовірно, є егоцентриком.

6. Перевага над іншими.

Коли люди егоїстичні, вони часто щиро вірять або, принаймні, намагаються переконати себе, що вони краще і більш важливі, ніж інші. Як наслідок, не є рідкістю, що егоїстична особистість користується іншими людьми для своєї особистої вигоди.

7. Порівняння себе з іншими.

Оскільки егоцентризм часто використовується людьми, щоб приховати почуття неповноцінності, егоцентрична людина може одержимо порівнювати себе з іншими, менш щасливими, щоб відчути себе краще у своєму власному житті.

8. Передчасна критика.

Передчасна критика інших людей також може вказувати на егоцентризм. Якщо людина завжди критикує інших, навіть не давши їм шансу щось довести, вона, можливо, боїться визнавати цінність і таланти іншої людини. Надмірні ревнощі є серйозним сигналом цього.

9. Егоїзм.

Егоїзм також є типовим для егоцентричної поведінки. Егоїсти можуть діяти так, як ніби нікого більше не існує, і вони постійно ведуть себе таким чином, ніби інші люди не мають почуттів або емоцій.

10. Надчутливість.

Егоцентрична людина часто дуже чутлива і ранима, хоча і намагається не показувати це людям. В результаті цього вона дуже швидко відчуває себе знедоленою, скривдженою і приниженою. Такі люди також часто одягають “маску” жорсткості і холодності.

З часом, у егоцентричної людини формується цілий комплекс звичок і способів мислення і поведінки, які взаємно підсилюють один одного.

“Егоцентрична сліпота” – схильність не помічати факти чи докази, що суперечать переконанням чи цінностям.
“Егоцентрична пам’ять” – тенденція забувати інформацію, яка не підтримує наше мислення, але “пам’ятати” докази та інформацію, яка робить це.
“Егоцентрична короткозорість” – інтелектуальна короткозорість на основі догматичної, жорсткою і надмірно вузької точки зору.
“Власна праведність” – почуття переваги над загальною масою або “середньою” людиною і тенденція думати, що наші переконання істинні тільки тому, що ми віримо в них.
“Лицемірство” – схильність ігнорувати кричущу невідповідність між нашим мисленням і поведінкою або невідповідність між нормами, яких ми дотримуємося і тими, яких, ми очікуємо, дотримуються інші.
“Спрощенство” – природна схильність ігнорувати реальні і важливі складнощі у світі на користь простих понять, коли прийняття до уваги цих складнощів зажадає від нас змінити наші переконання і цінності.
“Узагальнення” – тенденція до того, щоб узагальнювати почуття і переживання так, що, коли одна подія в нашому житті є сприятливою чи несприятливою, все життя здається сприятливим або несприятливим.

Як позбутися  егоцентризму

Найкраще, що ви можете зробити по відношенню до егоцентрика – це бути терплячим і повчальним. Найчастіше він просто може бути незрілим або йому може бракувати співчуття до інших людей. Час і досвід, ймовірно, є єдиними можливими ліками в цьому випадку.

Якщо ви помічаєте егоцентрічность в собі

  • Складіть список ваших сильних і слабких сторін. Будьте чесними самі з собою. Зрозумійте, що у вас є недоліки там, де інші мають переваги.
  • Займіться спільною діяльністю з кимось. Працюючи разом з іншими, поважайте їхню думку. Позитивно оцінюйте роботу і зусилля інших людей.
  • Читайте наукові та інші статті і дослідження, які допоможуть відкрити ваш розум для думок інших, навчать вас мислити критично і бути менш зосередженими тільки навколо своєї власної думки.
  • Враховуйте точку зору інших. При складанні планів з родиною і друзями дозвольте собі змінити свій розклад, визнаючи, що їх час так само цінний, як і ваш.
  • Віддавайте свій час безкоштовно, щоб допомагати іншим. Допомагаючи іншим, ви допоможете самому собі побачити потреби інших людей і задовольнити їх.
Оцініть статтю
Додати коментар