Ефект плацебо: як працює лікування вірою

Ефект плацебо: як працює лікування віроюВіра дійсно зцілює, але в цьому твердженні немає нічого містичного. Подивимося, як свідомість впливає на тіло на прикладі одного з найбільш цікавих медичних феноменів.
У 1944 році, під час боїв за південну Італію, у американського воєнврача Генрі Бичера кінчається морфій. Він робить пораненому солдату ін’єкцію фізрозчину замість знеболювального і з подивом зазначає, що біль кудись іде, незважаючи на повну відсутність діючої речовини. Так було зроблено один з перших медичних описів ефекту плацебо, корені якого можна знайти ще в древніх цілющих ритуалах.

Чому субстанція, яка не володіє ніякими лікувальними властивостями, тим не менш діє, і часом досить ефективно?

Часто ефект плацебо вважається лише перешкодою — якоюсь суб’єктивною ілюзією, викликаною самообманом. Ліки мають працювати «по-справжньому», інакше це не ліки. Офіційна медицина відкидає в бік все суб’єктивне, тому медики таврують гомеопатію і наполягають на суворих клінічних випробуваннях, які покликані виключати дію самонавіювання.

Але цілком строгі наукові дослідження, проведені в останні десятиліття, показують, що ефект плацебо — не обман і не фікція, його механізм знаходиться набагато глибше.

Плацебо впливає на нервову, гормональну і навіть імунну систему, перебудовуючи роботу мозку, а через нього і інші функції організму. Поліпшення спостерігаються при астмі, серцево-судинних захворюваннях, шлунково-кишкових і нервових розладах, тривозі й депресії.

Виявляється, що проста віра в зцілення має цілющий потенціал. Звичайно, у ефекту плацебо є істотні обмеження (лікуватися від раку цукровими кульками все-таки не варто), але і його позитивні ефекти як мінімум заслуговують уваги. Дослідження ефекту плацебо показують, що наше тіло набагато сильніше пов’язане з усвідомленням, ніж це прийнято вважати.

У 1996 році Кэроли Хорват, гастроентеролог з Університету Меріленда, робить ендоскопію дворічного хлопчика з аутизмом. Після проведення процедури дитина раптово відчуває себе набагато краще. У хлопчика налагоджується сон і робота кишечника, але зміни цим не обмежуються: хлопчик починає більше спілкуватися, підтримує зоровий контакт, повторює слова на картках.

Батьки вирішують, що справа в гормоні під назвою секретин, який дають перед початком процедури, щоб активувати підшлункову залозу. Проводиться ще кілька пробних ін’єкцій з тим же ефектом і незабаром по ЗМІ проноситься дивовижна новина: ліки від аутизму знайдено! Сотні сімей жадають отримати заповітну речовину, множаться повідомлення про дітей, яким секретин допоміг, як жоден інший препарат.

Але ефективність гормону потрібно було підтвердити клінічними випробуваннями. У таких дослідженнях дія ліків порівнюється із плацебо, причому ні пацієнти, ні лікарі не повинні знати, де знаходиться пустушка, а де — діюча речовина. Якщо різниці в результаті немає, то препарат вважається неефективним.

Секретин цю перевірку не пройшов. Приголомшлива дія гормону виявилася ілюзією. Але дивно інше: навіть тим випробуваним, яким в ході клінічних випробувань просто робили ін’єкції фізрозчину, справді ставало краще — прояви аутизму у них знизилися приблизно на 30%.
Секретин дійсно працює, але сама речовина тут ні при чому.

Зазвичай ефект плацебо приписують очікуванням і вірі пацієнта. Але навряд чи маленька дитина з аутизмом може усвідомлювати, що за ліки їй дають і яких ефектів від них варто чекати. Пізніше дослідники прийшли до висновку, що справа тут в батьках, в ситуації прийому ліків і в тому галасі, який підняли навколо секретину в ЗМІ.

У результаті батьки і лікарі приписували будь-які позитивні зміни в поведінці дитини дії препарату, частіше йшли з нею на контакт і намагалися втягнути у взаємодію.

Секретин змінив сприйняття і обстановку так, що ознаки аутизму ставали не такими явними. Це не означає, що він дійсно лікується за допомогою цього гормону. Але ефект від цього не стає менш дивним.

Як працює плацебо

Хвороба Паркінсона, яка часто проявляється у старечому віці, робить рухи скованими, змушує кінцівки тремтіти і порушує позу людини. Причина хвороби — у руйнуванні клітин, що виробляють нейромедіатор дофамін. Симптоми паркінсонізму можна частково усунути за допомогою речовини під назвою леведопа, яку організм переробляє в дофамін.

Але у багатьох випадках не менш ефективно працює і плацебо. Канадський невролог Джон Стессл показав, як після прийому фіктивних таблеток мозок хворих наповнюється дофаміном, немов вони прийняли дані ліки. Тремор тут же зникає, тіло випрямляється. Сама думка про те, що ти прийняв діючу речовину, усуває симптоми хвороби. Цей ефект можна простежити аж до окремого нейрона.

На цьому прикладі стає зрозуміло, що плацебо змушує мозок виробляти додатковий дофамін. Знеболювальні ефекти, в свою чергу, забезпечуються виробленням ендорфінів, які іноді називають «природними знеболюючими».
Насправді ефект плацебо — не окрема реакція, а цілий набір ефектів, які задіють природні можливості нашого організму.

Італійський невролог Фабріціо Бенедетті досліджував вплив плацебо на висотну хворобу, що виникає в результаті кисневого голодування в розрідженому повітрі. З’ясувалося, що плацебо знижує вироблення простагландинів, які розширюють судини, щоб наситити організм киснем, а заодно призводять до сильних головних болів, нудоти і запаморочення. Випробовувані дихали фіктивним киснем і рівень простагландинів у крові падав.

Вважається, що плацебо працює ефективно тільки якщо пацієнт вірить, що його ліки — «справжні».

Звідси виникають серйозні етичні труднощі: чи можна прописувати фіктивні ліки, роблячи вигляд, що вони зовсім не фіктивні?

Професор Тед Капчук з Гарвардського медичного інституту в Бостоні спробував вирішити це утруднення. Половині його пацієнтів з синдромом роздратованого кишечника говорили, що в капсулах, які їм дають, немає активних речовин, але вони можуть діяти через вплив свідомості на тіло, запускаючи процеси самовиліковування.

В результаті їх стан покращився значно сильніше порівняно з тими, кого взагалі не лікували. Те ж саме сталося у пацієнтів з депресією і мігренню.
Антрополог з Мічиганського університету Ден Мерман вважає, що активним інгредієнтом будь-терапії є сенс.

Можна припустити, що паси і заклинання раніше виробляли не менше враження, ніж сьогоднішні білі халати і діагностичні категорії. З цієї точки зору різниця між «реальним» і «фіктивним» виглядає вже не такою непроникною.

Ефект плацебо — це смислова реакція, яка переходить на рівень тіла і отримує фізичне втілення.

Саме смисловим впливом пояснюються такі особливості ефекту плацебо:

  • Великі таблетки ефективніше маленьких.
  • Дорогі таблетки ефективніше дешевих.
  • Чим радикальніше вплив, тим сильніше ефект: операція краще ін’єкцій, які краще капсул, які краще таблеток.
  • Кольорові пігулки краще білих, синій колір заспокоює, червоний знеболює, зелений знімає тривогу.

Ефект плацебо відрізняється від культури до культури і від індивіда до індивіда.

Цим пояснюються і обмеження ефекту плацебо. Воно може зняти деякі симптоми, змінити артеріальний тиск, поліпшити самопочуття, але не наситить кров киснем і не вижене з легких хвороботворну інфекцію (хоча і може посилити імунні реакції). Мабуть, найбільш сильно ефект плацебо виявляється при психічних розладах — залежності, депресії та тривозі.

У 2009 році психолог Ірвінг Кірш з’ясував, що популярні антидепресанти, які буквально заполонили собою фармацевтичний ринок США, по своїй ефективності майже не відрізняються від плацебо. Валіум, який часто застосовують при тривожних розладах, не діє, якщо пацієнти не знають про його прийняття.

Майже всі лікарі інколи призначають своїм пацієнтам плацебо. В американському дослідженні 2008 року в цьому зізналася половина опитаних.

Ефект ноцебо

У ефекту плацебо є і темна сторона — т. н. «ефект ноцебо» (від латинського «зашкоджу сам»). Начитавшись інструкцій до препарату, можна виявити у себе неприємні побічні ефекти, які інакше б не проявилися. Якщо ви вірите, що порушення табу тягне за собою неминучу смерть, а потім випадково доторкнутися до їжі вождя, то, ймовірно, помрете в дійсності. Можливо, саме так працює пристріт і прокляття вуду.

Механізми дії плацебо і ноцебо ідентичні, і обидва ефекти можуть супроводжувати будь-яку лікувальну процедуру. Це механізм, за допомогою якого наша психіка тлумачить події, що відбуваються, приписуючи їм хороший або поганий сенс.
Позбутися від ефекту плацебо в медицині не вийде, як не вийде відокремити тілесне здоров’я від психологічного благополуччя.

Було б помилкою думати, що «всі хвороби — від розуму», підсвідомих травм або неправильного мислення. Але свідомість дійсно володіє цілющими властивостями. Щоб визнати це, нам вже не потрібно скочуватися в містику, відмовляючись від пошуку доказів і раціонального мислення.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар