Джон Норкросс «Прокачай себе!».

dzhon-norkross-prokachaj-sebeСкільки ви знаєте способів виробити і закріпити нову звичку? Я – приблизно десять, бо вже сто років копаюся в темі саморозвитку. Вгадайте, скільки з них працює? Напевно, нуль… Один виявився занадто складним, другий – незрозумілим, а третій – простим і захоплюючим, але не працюючим і так далі.

Як і всі люди, у мене завжди були і є свої слабкості, від яких я хотів би позбутися, і сильні сторони, які я б бажав розвинути. Скільки разів я в різні моменти свого життя намагався впровадити в свою рутину корисні звички – робити зарядку, медитувати, приймати вранці контрастний душ, перестати їсти майонез, гуляти в обід (поруч з роботою – прекрасний парк, але простіше посидіти в м’якому кріслі і почитати новини). О, скільки провалів і розчарувань приховував в собі тернистий шлях отримання нових звичок.

Зате до «гарненького», а на перевірку – бридкого і шкідливого – звикаєш легко. Тут не треба ні мотивації, ні сили волі, ні щоденної роботи над собою. Шкідливе – воно приємно, воно розслабляє і допомагає хоч трохи вирватися з навколишньої сірості.
Взагалі, я помітив, що у людей, у яких все добре, не виникає навіть думок про те, що їм треба боротися з якимись шкідливими звичками. Але якщо в житті є проблеми, то відразу знаходяться внутрішні вороги – «треба менше палити», «треба менше спати», «треба менше грати в GTA»…

Коли в моїх руках опинилася книга «Прокачай себе!» (Назва оригіналу – «Changeology»), я вирішив, що зараз дізнаюся ще один непрацюючий одинадцятий спосіб закріплення звичок. Ну, дійсно, скільки вже можна говорити про ці : «21 день», «дрібні кроки» і тому подібні фішки, які не працюють окремо. Однак я почав читати і просвітлення прийшло вже під час читання вступної частини. Автор, Джон Норкросс, професор психології Скрентонского університету і практикуючий психотерапевт, рубонув відразу з плеча:

«Вражаюче, але інформація, надана більш ніж в 95% книг з самовдосконалення, не підтверджується. […] Якби для підтвердження користі і безпеки цих книг було б необхідно отримати схвалення FDA (агенства Міністерства охорони здоров’я і соціальних служб), то їх кількість становила б менше 2% від опублікованого ».

Ось тобі маєш! Доктор Норкросс встановив для себе найвищу планку і, зізнаюся, цю книгу варто прочитати хоча б заради того, щоб подивитися, як він з колегами зумів взяти висоту і дати дійсно працюючу систему. Скажу відразу – автори собаку з’їли на допомозі людям у виробленні нових звичок і з поставленим завданням впоралися.

Знаєте, які книги з категорії саморозвитку я найбільше люблю? Ті, які написані за результатами багаторічної роботи автора і засновані суто на даних наукових досліджень. «Сила волі», «Китайське дослідження», а тепер ось і «Прокачай себе!»

Отже, Джон Норкросс гарантує, що, цитую,

«Пропонований метод дозволить вам добитися поставлених цілей. Використання цієї науково обгрунтованої програми, що не припускає ні ліків, ні офіційного лікування, значно підвищить шанси на успіх. Вона вкаже, як і куди рухатися, щоб змінити себе на власний розсуд. І найголовніше: ви зможете досягти стійких результатів вже через 90 днів».

Я не можу сказати точно, що ця програма працює, хоча б тому, що з моменту прочитання книги не минуло й місяця, чого вже там говорити про три. Але я почав працювати над двома своїми звичками і обов’язково розповім, що з цього вийшло. А поки – кілька доводів на користь того, що з системою доктора Норкроссі «Прокачай себе!» обов’язково варто познайомитися ближче:

  • «Прокачай себе!» має під собою наукову основу;
  • крім теорії, «Прокачай себе!» дає практичні стратегії і методи по досягненню мети;
  • «Прокачай себе!» повністю описує весь процес зміни себе;
  • «Прокачай себе!» є гнучкою системою і дає можливість підлаштовувати її під свої потреби.

Іншими словами, це не та книга, в якій мудрий доктор ділиться розповідями про своїх пацієнтів – тут ми маємо справу саме з інструкцією, підручником з предмету, який не вивчається в школі, але має величезне значення в житті кожного з нас.

Кілька слів про саму систему роботи з звичками

Я наговорив багато красивих слів про користь цієї книги і досвідчений читач може відразу сказати: «Занадто гладко стелешь, брат. Не буває універсальних рецептів ».

«Прокачай себе!» – не з тих книг,що обіцяють з нічого зробити гори золота. Система прокачування звичок в своїй основі має багато роботи над собою. На щастя, цю роботу можна спростити – у книзі містяться способи роботи не тільки з звичками, а й з підтриманням мотивації, з розвитком вольових якостей. Достатньо лише спробувати.

Згідно Норкроссу, робота по розвитку і закріпленню звички розділяється на п’ять етапів, кожному з яких відповідає своя глава книги з докладними інструкціями:

Роздум. На першому етапі ви усвідомлюєте, що у вас є проблема і вона серйозна, ви приходите до висновку, що над нею потрібно працювати.

Підготовка. Тут ви починаєте ставити конкретні цілі, робите перші маленькі кроки, пробуєте, аналізуєте, продумуєте стратегію своєї подальшої роботи над звичкою.

Зусилля. Найактивніший етап – тут вже не перші кроки, а планомірна, наполеглива праця заради власних змін.

Сталість. Етап управління зривами – мета досягнута і зараз важливо не піддаватися бажанню розслабитися і зірватися, перетворивши всі попередні зусилля в пил.

Збереження. Приходить час для закріплення зроблених змін. Ви вже не зриваєтеся, але по суті цей етап схожий на попередній – ви остаточно переводите звичку з розряду нових в розряд рутинних.

Для того щоб всі п’ять етапів ми пройшли максимально ефективно, Норкросс вводить поняття каталізатора – дії або ряду дій, які стимулюють або прискорюють зміни.
Відстеження змін, пробудження емоцій, прийняття зобов’язань, нагороди та заохочення, загалом, різні психологічні прийоми можуть виступати в якості каталізаторів.

Це логічно, але автор розкриває одну важливу фішку, яку зазвичай мало хто враховує: на кожному етапі діють тільки певні каталізатори!
Використання неправильних каталізаторів приводить як мінімум до того, що ви витрачаєте свої сили і час даремно, а, як максимум, сприяє вашому зриву.

Приміром, відстеження прогресу має сенс на кожному з етапів. А ось нагороди на етапах роздумів і підготовки безглузді, так само як і усвідомлення проблеми на етапах сталості та збереження.

Так що спробуйте. Книга мені сподобалася своєю практичністю й скрупульозністю: звичайно, це не робота з тренером або психотерапевтом, але якщо ви підійдете до роботи над собою відповідально, то зможете зробити те, про що давно мріяли – і за зовсім смішні гроші.

Оцініть статтю
Додати коментар