Добові біоритми людини.

dobovi-biorytmy-lyudynyВсі ми помічали, як змінюється наша активність протягом дня. То ми вже готові «гори перевернути», так і бризкаючи енергією і ентузіазмом, то відчуваємо повний занепад сил, коли найменша дія здається нам титанічною працею. Але, чи часто ми замислюємося, чому все так відбувається? А всьому «винні» наші добові біоритми, які безпосередньо впливають на наш рівень активності.

Так, наш організм «запрограмований» на певні види активності протягом дня і навіть наші внутрішні органи підкоряються цій програмі. Адже їх активність теж регулюється шляхом викиду гормонів в кров. І у кожного органу є свій пік максимальної активності:

 • печінка: 1-3 год. ночі
 • легені: 3-5 год. ночі
 • товста кишка: 5-7 год. ранку
 • шлунок: 7-9 год. ранку
 • підшлункова залоза і селезінка: 9-11 год. ранку
 • серце: 11-13 год. дня
 • тонка кишка: 13-15 год. дня
 • сечовий міхур: 15-17 год. дня
 • нирки: 17-19 год. вечора
 • статеві органи і кровообіг: 19-21 год. вечора
 • жовчний міхур – 23-1 год. ночі

Як ви помітили, кожен орган має своє місце в цьому графіку і підпорядковується загальним біоритмам організму. Точно такий же розклад існує і щодо загальної активності людини, періодів піднесення та спаду сил. І, якщо ми будемо знати ці періоди і грамотно під них підлаштовуватися, то отримаємо можливість з найменшими зусиллями досягати максимальних результатів, пливучи за течією, а не намагаючись з ним боротися.

Добові біоритми людини

О 5-7 год. ранку наш організм починає прокидатися, готуючи всі органи і системи організму до майбутнього трудового дня. Саме на цей час припадає перший сплеск активності людини.

На 7-9 год. ранку доводиться найкращий час для прийому їжі, оскільки, як ми пам’ятаємо, це час найбільшої активності шлунка. Тому сніданок повинен бути максимально живильним і багатим корисними речовинами. Саме в цей час закладається основний ресурс, який буде витрачатися протягом дня. А наступні прийоми їжі служать вже для підтримки потрібного рівня енергії.

Крім того, цей час вкрай сприятливий для косметичних процедур, оскільки ефект від їх впливу буде максимально для вас позитивним.

На 9-10 год. ранку доводиться деякий спад загальної активності, в т.ч. інтелектуальної. Зате спостерігається підйом сексуальної активності у обох статей за рахунок викиду статевих гормонів в кров. Так, що, якщо у вас є така можливість, врахуйте це в своєму розкладі.

З 10 до 12 дня помітне пожвавлення внутрішніх сил. Це час найсприятливіший як для фізичної, так і для інтелектуальної праці. Саме на цей час краще запланувати найбільш важку і відповідальну роботу, що вимагає максимальної віддачі.

Крім того, в цей час спостерігається підвищення порогу больової чутливості, тобто період, коли ми відчуваємо біль найменш гостро. Відповідно, якщо вам належить хвороблива процедура, краще запланувати її на 10 ранку.

Починаючи з 12 год. дня настає другий спад активності, закономірно наступний за підйомом. Тому краще, якщо ви не будете планувати для себе на цей час ніяких важливих справ, а займетеся рішенням другорядних питань. Можливо, трохи передохнете.

О 13 год. дня настає обідній час. Оскільки це пік активності тонкого кишечника, їжа в цей період засвоюється максимально повно і швидко. Крім того, на цей же час припадає максимальне виділення шлункового соку. А значить, щоб уникнути можливості розвитку гастриту і виразки, потрібно заповнити шлунок  їжею. Краще, якщо це будуть білки (м’ясо, риба, морепродукти) в поєднанні з вуглеводами (крупи).

З 14 год. дня настає період затишшя і навіть деякого спаду. Організм направляє ресурси на перетравлення їжі та багато крові приливає до шлунку і іншим органам травлення. На цей період також припадає активний ріст волосся і нігтів, так що саме час побалувати себе походом в перукарню і манікюрний салон.

О 15 год. дня, як ми пам’ятаємо, найбільш активний сечовий міхур. Відповідно, в цей період організм починає позбавлятися від непотрібних йому речовин. Тому, якщо ви хочете очистити свій організм від шлаків і вивести накопичені токсини, то краще за все приурочувати подібні процедури до цього часу.

Починаючи з 16 год. і до 18 год. ми відчуваємо новий підйом фізичної активності. Правда, на шкоду розумовій. Так що будь-які заняття, спрямовані на активізацію м’язової системи організму будуть в цей час особливо доречні. Знайдіть час зробити невелику зарядку або вийти на прогулянку. Це допоможе скинути накопичену за день втому і підготує організм до справ, запланованих на вечір.

На 18 год. вечора доводиться найкращий час для вечері. Краще не перевантажувати організм зайвими калоріями, а з’їсти щось легке, що не дає додаткове навантаження на організм (овочі, риба, крупи).

В цей же час може підвищуватися кров’яний тиск, що негативно впливає на загальний фізичний і психічний стан людини. Вона стає нервовою, дратівливою, може провокувати конфліктні ситуації. Тому, зверніть особливо пильну увагу на свій стан в цей період і постарайтеся його максимально згладити.

Починаючи з 19 год. настає невеликий підйом фізичної активності. Організм входить в фазу відновлення. Це час найбільш сприятливо використовувати для масажу та інших процедур, спрямованих на відновлення тіла (лімфодренаж, пілінг, ванни, обгортання і т.п.).

О 20 год. вечора відбувається новий підйом активності, і активізується робота мозку. Так що саме час присвятити себе якійсь розумової діяльності, будь то складання плану на завтра, дороблення якоїсь поточної роботи або ігри, що вимагають активної участі розуму. Все підійде. Пам’ятайте, що наш мозок потребує таких же навантажень і регулярних тренувань, як і м’язи.

З 21 години організм поступово починає внутрішню перебудову, готуючись до сну. Але, поки що це тільки підготовка. Наші суглоби рухливі, а м’язи еластичні, тому це найкращий період для заняття йогою, стречингом, пілатесом і т.п. діяльністю. Можна також зайнятися дихальною гімнастикою, а саме тією її частиною, яка спрямована на заспокоєння, розслаблення і відновлення. Ні в якому разі не проводите активізуючі процедури – вони завадять вам заснути.

На цей період припадає початок енергетичного спаду, який поступово наростає. Душу може почати мучити гостре почуття самотності, підніматися старі образи і почуття невлаштованості. Тому краще, якщо в цей час ви не будете одні, щоб, при необхідності, мати можливість поговорити з кимось із близьких і друзів. Іноді сама лише наявність такої можливості істотно знижує тривожність і сприятливо відбивається на загальному психічному стані людини.

О 23 годині саме час лягати спати. Організм вже повністю перебудувався на нічний ритм, обмінні процеси сповільнилися, активність внутрішніх органів знизилася. Так що пора і вам наслідувати їхній приклад.

Якщо ж з якихось причин ви цього не зробили, то організм зажадає від вас нових ресурсів для роботи «понаднормово» і вам захочеться їсти. А це черевато не тільки зайвими відкладеннями на талії і в інших місцях, але і загальним збоєм в обміні речовин. Крім того, перетравлення їжі вимагає додаткової енергії. Так що не дивуйтеся, якщо не зможете довго заснути або вночі відчуєте дискомфорт в районі живота.

Починаючи з 24 год. починається активна регенерація (відновлення) всіх клітин і систем організму. Так дайте йому спокійно спрямувати свою увагу і зусилля на цю добру справу, а не відволікатися на якісь сторонні заняття, типу перегляду нічних телепередач. І він віддячить вам за це новим підйомом сил на наступний ранок і свіжістю зображення в дзеркалі.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар