Для тих, хто хоче перестати витрачати час даремно.

perestaty-vytrachaty-chas-daremnoКажуть, що найцінніший подарунок, який ми можемо зробити іншій людині – це подарувати їй свій час. І це зрозуміло, адже його запас у кожного обмежений. Про час говорять, що він нестримний, невблаганний і безповоротній. Але ми не замислюємося про це, особливо поки молоді, і часом банально вбиваємо години, безцільно тиняючись по квартирі, зависаючи в соцмережах і т. п. – у кожного свій варіант.

В результаті ж виявляється, що нам не вистачає якихось 5-ти, 10-ти хвилин, щоб вчасно здати роботу, не спізнитися на потяг або зустріч. Ми обіцяємо собі, що наступного разу будемо організованими і пунктуальними, але знову наступаємо на ті ж граблі.

Людей, які не вміють правильно поводитися з часом, більшість. Інакше не з’явився б термін «прокрастинація». Прокрастинаторами називають тих, хто в даний момент займається всім, чим завгодно, але тільки не тим, що потрібно. Наприклад, сівши попрацювати, вони згадують, що колись хотіли випити чаю. Ну а за чаєм можна почитати пошту або закинути фото в інстаграм. Почавши прибирання, вони натикаються на цікаву книгу, що її дочитали, або фотографії, що ведуть в спогади, – «і нехай весь світ зачекає!».

В результаті накопичується «снігова куля» справ, що стали невідкладними, що загрожує буквально збити їх з ніг. Незадоволені навколишні, яким вони пообіцяли виконати роботу вчасно. Незадоволені собою вони самі, тому що їм хронічно не вистачає часу. Вони обіцяють собі з завтрашнього дня стати іншими, але з полону прокрастинації не так-то просто вирватися. Це вдається лише людям, які мають самодисципліну, але такі і в полон не потрапляють.

Варто зауважити, що явище прокрастинації – не нове. Відносно новий лише сам термін. Просто раніше прокрастинаторів називали не цим хитромудрим терміном. Про них говорили інакше: зволікає, валяє дурня, тягне гуму та ін. До речі, у прокрастинації багато спільного з лінню, але лінь – поняття більш вузьке.

Чому ми витрачаємо час даремно?

Сказати, що ми витратили час даремно, ми можемо лише після того, як він піде. До того нам здається, що наше заняття цілком собі має сенс. Телепрограми, розмови, посиденьки, спілкування в соціальних мережах, безцільні походи по супермаркетам, щоб «просто поміряти», забирають багато часу, хоча потім ми не можемо згадати, про що йшла мова в передачі або про що говорили з подругою. Правда, психологи кажуть, що якщо не зловживати, таке проведення часу для деяких може бути своєрідним психологічним розвантаженням – аби воно не стало способом життя.

Якщо ми не належимо до тих, кого називають закоренілими ледарями, то головна причина, чому ми ухиляємося від справ, – відсутність інтересу до того, чим нам доведеться зайнятися, і відсутність мотивації. Американський письменник Джексон Браун радить: «Знайди роботу, яка тобі подобається, – так ти додаси п’ять днів до кожного тижня!». Те ж саме говорив і Стів Джобс: «Є тільки один спосіб виконати велику роботу – полюбити її».

Причиною прокрастинації може бути і лякаючий обсяг майбутньої роботи, і недостатній рівень знань, щоб виконати її в термін, і невміння планувати свій час. Знаючи причини, за якими наш час марнується, ми зможемо зайнятися «лікуванням» проблеми. Адже, як сказав той же Джексон Браун, у великих людей -Мікеланджело, Леонардо да Вінчі, Альберта Ейнштейна і інших було не більше часу, ніж у нас, але вони залишили після себе величезну творчу спадщину.

Вчимося не втрачати часу даром

1. Опановуємо наукою тайм-менеджменту – наукою управління часом

Принципи тайм-менеджменту можна використовувати не тільки на роботі, але і вдома. Вони допоможуть розпорядитися часом так, що особистого часу, призначеного для відпочинку, стане набагато більше.

Один з них – принцип Парето, або 80/20. Правило, говорить: 80% результату досягається при витраті 20% зусиль. На інші ж 20% витрачається 80 результату% зусиль. Отже, якщо правильно розподілити час і сили, то найбільшого результату можна досягти малими зусиллями.

Щоб так і сталося, з вечора потрібно подумати про справи завтрашні і скласти перелік майбутніх завдань. Важливо записати їх на папері з тим, щоб потім виконані викреслювати. Дрібниця, але вона викликає почуття задоволення і додає ентузіазму.

Планувати потрібно від великих завдань до малих, вказуючи конкретні терміни їх виконання. Великий обсяг робіт ділиться на кілька частин. 20% часу, витраченого на обдумування шляхів вирішення завдання, дозволить заощадити 80% часу при його безпосередньому вирішенні.

Ще один принцип тайм-менеджменту – розстановка пріоритетів у вирішенні завдань відповідно до «матриці Ейзенхауера». Робочий графік 34-го американського президента Д. Ейзенхауера був дуже насиченим, і для його оптимізації він розробив «матрицю», якій зараз користуються люди у всьому світі. Він прийшов до висновку, що важливі справи часто бувають термінові, а термінові не завжди є важливими, тому розділив їх на 4 групи: важливі і неважливі, термінові і нетермінові.

У 1-у групу він включив справи важливі і термінові. Ці справи не терплять зволікання. Бажано, щоб ця клітина в таблиці-матриці залишалася порожньою або ж в ній було не більше однієї-двох справ. Якщо їх там виявиться більше, значить, пріоритети визначені невірно, і форс-мажор неминучий (наприклад, гострий зубний біль, захист диплома, прорив труби у ванній, і ін.).
До 2-ї – важливі, але не термінові. Якщо на них махнути рукою, вони можуть перейти в розряд важливих і термінових (наприклад, профілактичний огляд у стоматолога, збір матеріалу для дипломної роботи, заміна сантехніки).
У 3-ю – термінові, але не важливі (незапланований телефонний дзвінок, зустріч).
У 4-ю – не термінові і не важливі. Такі справи можна назвати хронофаги – пожирачами часу (перегляд неінформативних передач, безглузді розмови).
Ті, хто завдяки матриці навчився розставляти пріоритети у своїх справах, підтверджують, що стали більш зібраними і організованими.

«Метод помідора» не дозволить роботі нам набриднути, а значить, ми не будемо тягнути час, аби її уникнути. Метод передбачає 5-хвилинні перерви після кожних 25 хвилин роботи. Виконавши 4 таких цикли, подовжуємо перерву до півгодини. Стежити за часом нам допоможе таймер (метод названий на честь таймера у вигляді помідора).

«Залиште гидливість, з’їжте жабу!» – рекомендує Брайан Трейсі, якого називають психологом успіху, в книзі з такою назвою. Під жабою він має на увазі найважчу і неприємну справу, яку він радить зробити з самого ранку. Покінчивши з цим, ми забезпечимо собі прекрасний настрій на весь день. «Якщо з ранку першою справою з’їсти жабу, – писав Марк Твен, – залишок дня буде чудовим».

Якщо ми не пересилимо себе і не «з’їмо жабу на сніданок», думка про неприємну справу буде переслідувати нас і псувати настрій, чим би ми не зайнялися. Хоча, швидше за все, нічим конкретним ми так і не займаємося.

2. Вчимося говорити “ні”

У 2008 р на екрани кінотеатрів вийшов фільм «Завжди говори “Так”» про чоловіка, життя якого не йшло, тому що він на всі пропозиції відповідав” ні “. І воно круто змінилося в кращу сторону, коли він став говорити «так». Слоган фільму – «Одне слово може змінити твоє життя». Ось так само круто може змінитися життя тих, хто не вміє відмовляти, коли вони навчаться говорити «ні».

Безвідмовні люди витрачають особистий час даремно, тому що виконують чужі прохання, вислуховують порожні розмови і, по суті, живуть чужим життям. Кажуть, перш ніж сказати комусь «так», подумайте, чи не кажете ви тим самим «ні» собі, своїм справам і бажанням.

3. Наводимо порядок

Багато часу забирають пошуки потрібної речі: ми всі знаємо, де її взяти, але чомусь забуваємо її покласти туди, де шукаємо, після того як вона була використана. В ході пошуків відволікаємося на зацікавивші нас сторонні справи, потім спохвачуємося, що між іншим пройшло вже ледь не півдня. У підсумку пошуки забирають у нас більше часу, ніж наведення порядку.

Звичка вчасно позбуватися від мотлоху економить час, а кошик для сміття називають ефективним інструментом тайм-менеджменту.

4. Налаштовуємо свій настрій

Кажуть, як день почнеш, так його і проведеш. Встали вранці з думками, що «все погано», робити нічого не хочеться, так себе на весь день і запрограмували. А потім дивуємося, що день пройшов даремно! Настрій вимагає настроювання: ось і не накручуємо себе, а думаємо про бонуси, які чекають нас попереду в нагороду за успішний день. Говоримо собі: «Доброго дня!» – і за справу.

5. Блокуємо соцмережі на робочому комп’ютері

Якщо ми не можемо встояти від спокуси і час від часу заглядаємо, чи не з’явилося там щось новеньке. Зайшли на хвилиночку, а в кращому випадку години наче й не було. Можна і весь день просидіти, так як сайтів для спілкування предостатньо. Потрібно ще й фото закинути, яке перед тим треба було б підкоригувати. Ось і день пройшов, як виявилося, – даремно!

Від такої залежності, якщо вже в неї потрапили, позбутися не так просто, але можна. Варто лише на тиждень відключитися від соцмереж, щоб зрозуміти, що їх роль в нашому житті зовсім першорядна.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар