Дієти короткострокові і довгострокові

Дієти короткострокові і довгострокові

Худнути за допомогою обмежень в харчуванні можна швидко і повільно. За швидким зниженням ваги стоять короткострокові обмежувальні дієти, а за повільним – довгострокові системи живлення. У кожного способу є переваги і недоліки. Давайте розглянемо, чим відрізняються ці дієти, як наш організм на них реагує, а також в чому їх плюси і мінуси.

Короткострокові дієти

До короткострокових дієт відносяться монодієти, які припускають вживання тільки одного продукту або тільки виду продуктів протягом 5-10 днів. Це дієти: яблучна, шоколадна, кефірна, куряча дієта «6 пелюсток».

Схуднення на них відбувається за рахунок скорочення калорій, втрати рідини і втрати м’язової маси.

В перші дні дієти в результаті різкого скорочення калорій організм позбавляється від води.

Дивіться, що відбувається.

Разом з калорійністю скорочується кількість вуглеводів, які при нормальному харчуванні організм запасає у вигляді глікогену в печінці і м’язах, відкладаючи надлишки в жир.

Глікоген – це вуглеводний джерело енергії для організму. У дорослої людини його обсяг дорівнює близько 300-400 грамів, але кожен грам глікогену пов’язує 4 грама води.

При нестачі вуглеводів і калорій ви витрачаєте наявний глікоген і втрачаєте воду, але варто тільки повернутися до здорового харчування, як організм відновить запаси. Це нормально і фізіологічно, але не має нічого спільного з спаленням жиру.

Коли запаси глікогену вичерпуються, а ви продовжуєте сидіти на монодієті, то ваше тіло починає використовувати в якості джерела енергії власні м’язи. А оскільки м’язи важче жиру, ви продовжуєте спостерігати на вагах заповітний мінус.

Жир організм витрачає в останню чергу – це його «подушка безпеки» на випадок голоду.

На «швидкій» дієті неможливо просидіти довше заданого терміну, оскільки відбувається виснаження нервової системи, погіршується імунітет, розвиваються різні порушення з боку ШКТ.

Короткострокова дієта зазвичай закінчується рясним переїданням.

Плюси і мінуси короткострокових дієт

Дієтологи не розглядають жорсткі дієти в якості довгострокової стратегії схуднення, але можуть рекомендувати їх в рідкісних випадках.

Наприклад, коли пацієнт готується до операції і йому терміново треба скинути кілька кілограм або коли на носі важливий захід і потрібно схуднути до нього за всяку ціну.

Так, плюс у короткострокових дієт всього один: швидка втрата ваги – не жиру, а саме ваги.

Мінусів значно більше:

 • Втрачені кілограми неминуче повернуться;
 • Розчарування від невдалого досвіду;
 • Втрата м’язової маси і уповільнення метаболізму;
 • Проблеми з шлунково-кишковим трактом;
 • Погіршення імунітету;
 • Гормональні порушення, якщо дієта була тривалою.

Довгострокові дієти і системи харчування

До довгострокових дієт відносяться системи харчування, яких можна дотримуватися до 6-8 тижнів. Це дієти: Аткінса, Дюка, японська, кремлівська, білково-вуглеводного чергування та інші.

Схуднення тут теж відбувається за рахунок втрати рідини в результаті скорочення солі або вуглеводів.

Спочатку відбувається швидка втрата 1,5-2 кілограм, а потім зниження ваги сповільнюється. Втраті м’язової маси запобігає достатня кількість білка в раціоні, а також регулярні тренування.

Калорійність таких дієт не настільки низька, як у короткострокових, тому їх можна дотримуватися довго, але втрата ваги не буде швидкою.

Плюси:

 • Більш широкий список дозволених продуктів у порівнянні з короткостроковими дієтами;
 • Адекватна калорійність раціону;
 • Можливість розвинути правильні звички і зберегти результат після дієти.

Мінуси:

 • Ризик порушення гормонального фону при сильному дефіциті калорій протягом тривалого часу;
 • Порушення водно-сольового балансу, якщо дієта передбачає виключення солі;
 • Ризик розвитку порушень харчової поведінки.

Неможливо вічно просидіти на дієті. Тому після її закінчення багато повертаються до того способу життя, який привів їх у стан до дієти і набирають вагу назад. Це відбувається тому, що за цей час не вдалося розвинути звички, які дозволили б утримати результат.

Існує ряд наукових досліджень, які довели, що обмежувальні дієти не дають довгострокового результату, а призводять до ще більшого переїдання і набору ваги.

Короткострокові та довгострокові дієти об’єднує одне – всі вони спрямовані на те, щоб змусити вас тим чи іншим способом вживати менше калорій. Так навіщо ж мучити себе, відмовляючись від улюблених продуктів, коли можна комфортно худнути, рахуючи калорії і розвиваючи правильні звички?

ГАРМОНІЯ
Додати коментар