Денний сон і його корисні властивості

Денний сон і його корисні властивостіСон — важливий, потрібний, необхідний, а денний сон — корисний. Є люди, які на своєму досвіді це відчули і не забудуть подрімати в період ланчу, незважаючи на те, що іншими сон вдень може сприйматися як примха або результат лінощів.

Між тим, один з найбільш працездатних людей світу англійський прем’єр Уїнстон Черчілль обов’язково щодня приділяв час для післяобіднього сну і говорив: «Сон у денний час не змушує тебе встигнути менше – так думають дурні без уяви. Ти встигнеш навіть більше, тому що у тебе буде два дні в одному…»

Користь післяобіднього сну

На державному рівні денний сон підтримується в багатьох південних країнах. Сієста — це самий жаркий полудень, під час якого ніхто не працює, а всі віддаються відпочинку. Сієста — це офіційний час для відпочинку в Італії, Іспанії, Португалії та деяких латиноамериканських країнах. В Китаї і Японії роботодавці вважають, що після половини робочого дня мозок працівника потребує перепочинку і дають час на полуденний сон, після якого працівник починає працювати більш ефективно. І якщо в Японії обідній сон відбувається культурно, в спеціально відведених кімнатах відпочинку, то в Китаї часто можна зустріти в обід людей, що сплять прямо на асфальті на розстеленій картоні.

Денний сон корисний — це досліджено і доведено. Фахівці Каліфорнійського університету провели опитування сотень людей, що регулярно практикують 20-хвилинний сон і отримали відповідь на питання користі денного сну: всі одноголосно відповіли, що користь денного сну після обіду в тому, що поліпшується концентрація уваги, зосередженість на 30-50%. Мало того, поліпшується стан після денного сну, настрій, з’являються свіжі сили для вирішення виробничих завдань, словом, мозок відчуває себе відпочилим.

Інші медичні дослідження, які проводилися для вивчення проблеми того, а чи можна спати вдень, показали, що короткий сон на 16% покращує нервову провідність, рухові реакції. А регулярний післяполудневий сон зменшує ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

Звичайно, це все відноситься до тих людей, які хочуть вдень спати, у них закриваються очі вже до обіду і сон їм потрібен для відновлення сил. Якщо ж не хочеться спати вдень, то післяобідній сон і не потрібен. Комусь, щоб підбадьоритися, наприклад, хочеться зробити фізичну розминку.

Скільки можна спати вдень?

Природно виникає питання — скільки потрібно спати вдень. Час скільки потрібно спати для здоров’я можна розрахувати виходячи із циклічності сну. Відомо, що сон ділиться на цикли по півтори години кожна, а цикл поділяється на 4 фази, 2 з яких — фази швидкого сну, а 2 — повільного. Фаза швидкого сну триває 20 хвилин і пробудження в цей період буде легким. Якщо ж змусити себе прокинутися під час повільної фази, то можна навіть подумати про шкоду денного сну. До вечора людину буде супроводжувати погане самопочуття: сонливість, почуття розбитості і навіть головний біль.

Якщо дуже хочеться спати, то скільки потрібно спати?

  1. 10-20 хвилин ідеальний варіант для короткострокового відпочинку.
  2. 90 хвилин — повний цикл сну, після якого ви однозначно відчуєте себе бадьорим.
  3. Проспавши 30 або 60 хвилин, ви будете деякий час відчувати себе розбитим і не в своїй тарілці.
  4. Кращий час для денного сну з 13 години полудня до 16 годин.

Кому і чому не можна спати вдень

Однак не все так просто, є люди, яким спати вдень шкідливо і перша причина цього вік. Коли людині виповнюється сорок років, у неї можуть з’явитися деякі проблеми з самопочуттям: зазвичай це високий тиск або серцево-судинні захворювання. В цьому випадку, –  якщо різко прокинутися, може відбутися стрибок тиску.

До того ж, у віці саме старше 40 у людини можуть почати розвиватися різні захворювання, одним із симптомів яких є постійна сонливість і бажання весь час поспати. Щоб знайти причини цього необхідно обстежитися у лікарів — може це ендокринне захворювання. Тому потрібно ретельно усвідомлювати, чому хочеться спати: з-за невисипання напередодні або за криючоюся в організмі патологією.

Перехід на один денний сон

Є деякі обставини, в основному пов’язані з роботою, коли пік роботи припадає на ніч. Це не просто періодичні нічні зміни, коли людина не спить добу, а потім недосипає днем. Наприклад, це журналіст чи фотограф, який веде колонку про нічне життя міста, нічний бармен, людина, яка віддає перевагу нічному способу життя з-за того, що вночі менше зовнішніх подразників. Такі люди не замислюються – чи шкідливо вдень спати, а даремно. Перехід на один денний сон не корисний для організму.

Спати вночі — це вікова звичка людства. Під нічний сон підстроєна робота гормональної системи. Організм людини болісно реагує на порушення біологічних ритмів, протестуючи зростанням небезпеки виникнення онкологічних захворювань. Саме циркадні гени регулюють ріст нормальних і злоякісних клітин в організмі.

До чого призводить нестача мелатоніну

Мелатонін відіграє важливу роль біологічних годин в організмі людини. Він передає тканинам і органам інформацію про ритми. Мелатонін синтезується тільки вночі з сератоніна, а сератонін виробляється тільки під впливом сонячного світла вдень. Тобто, в нормі людина повинна обов’язково виспатися вночі: тоді її організм буде надійно захищений гормонально. Вчені довели, що вночі настає пік активності імунної системи, на яку мелатонін надає безпосередній вплив, стимулюючи вивільнення опіоїдних пептидів. У денний час мелатонін не виробляється.

Дослідження показали, що мелатонін надає гнітючий вплив на розмноження ракових клітин і гальмує їх поділ при багатьох ракових захворюваннях, таких як РМЗ, рак прямої кишки, або злоякісна меланома. Крім того, недолік мелатоніну – причина передчасного старіння.

Як навчитися правильно спати вдень

Інформація про інтенсивність світла в мозок потрапляє через сітківку очей. Процес відбувається навіть коли очі закриті, тому що крізь закриті повіки сітківка спокійно розрізняє темряву і світло. Від сітківки до епіфізу йдуть нерви, там цілодобово обробляється інформація про інтенсивність світла. Що робити, щоб закрити це всевидяче око організму?

Щільна маска для сну або широка пов’язка — прекрасний засіб, щоб припинити потік світлових імпульсів і дати можливість епіфізу спокійно виробляти в необхідній кількості мелатонін. Особливо маска для сну виправдовує своє призначення під час денного сну або сну в мегаполісах, де вночі через штори пробивається світ яскравих вогнів, рекламних щитів, ліхтарів, автомобілів, які проносяться.

Якщо необхідно перейти на 1 денний сон на якийсь тривалий час, – тоді не зашкодить прийом препаратів мелатоніну, які продаються в звичайних аптеках. Не варто приймати мелатонін постійно, але протягом одного тижня на місяць можна організму дати таку підтримку.

У підсумку

Короткий сон вдень під час обідньої перерви для більшості корисний. Боротися зі сном днем дорослій людині не треба, а щоб заснути вдень в людному офісі, де немає обладнаного місця достатньо придбати ту ж маску для сну. А при вмілому підході можна обійти шкоду денного сну при відсутності нічного.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар