Ден Херлі «Стань розумнішим: розвиток мозку на практиці».

den-herli-stan-rozumnishym-rozvytok-mozku-na-praktytsiВи дивилися фільм «Розумниця Уілл Хантінг»? Там простий прибиральник в університеті мав такі мізки, що як насіння клацав складні математичні завдання, над якими студенти сиділи по кілька місяців. Правда, користі від такого видатного розуму було мало – по натурі він був тим ще розгільдяєм.

Іноді ось так дивишся на людину і думаєш: «Ось це в нього мізки! Так він, напевно, все знає!». Для мене інтелект був завжди більш важливою якістю, ніж сила або спритність. Швидше за все, через те, що в школі я був ботаном. Вирішувати завдання у мене виходило краще, ніж робити підйом з переворотом на турніку або бігати стометрівки.

Поки мої однокласники дивилися запоєм матчі NBA, я тихо фанатів від «Що? Де? Коли?». У мене вдома навіть була електронна іграшка, в якій потрібно було вибирати правильний варіант відповіді на питання з чотирьох запропонованих.

Загалом, ви можете уявити мої відчуття, коли мені в руки потрапила книга про останні наукові методики щодо поліпшення пам’яті та інтелекту. Це те ж саме, як якщо б качку дали коробку з новим суперпротеіном, від якого м’язи будуть рости в два рази швидше.

Книга називається «Стань розумнішим: розвиток мозку на практиці» і написав її Ден Херлі, науковий журналіст, автор статей для New York Times, Discover і Psychology Today. В основу книги лягла історія самого Дена, який вирішив зібрати всі найсучасніші засоби для прокачування мозку і протестувати їх на собі.

Я читав багато книг про підвищення IQ, розвиток пам’яті і тому подібні речі, але всі вони зводилися до вирішення завдань. Яка фігура зайва? Продовж числовий ряд! Знайди десять відмінностей! Звідки взялися ці завдання і як вони мене зроблять розумніші, зазвичай не пояснювалося. У кращому випадку автор говорив щось про Айзенка і його тести на інтелект.

Я завжди підозрював, що такі книги пишуть або студенти, або літературні негри (в перервах між роботою над детективами і любовними романами). По крайній мірі, мені часто траплялися «унікальні авторські методики», які ще 20-30 років тому будь-який бажаючий міг знайти в журналі «Наука і життя».

З «Стань розумнішим» все набагато серйозніше. Ден взяв інтерв’ю у декількох десятків дослідників, пройшов безліч тестів і побував мало не в кожній лабораторії, де вивчають роботу мозку. Для того, щоб фіксувати свої досягнення, Херлі кілька разів тестувався в Менса – організації, що об’єднує людей з найвищим IQ (для того, щоб вступити в Менса, ви повинні здати тести краще, ніж 98% тих, хто складав – і, таким чином, ви ввійдете в 2% найрозумніших людей).

Ден не став вигадувати якусь нову методику. Він взяв найкраще з існуючого і спробував якісно поліпшити свій інтелект. Вдалося йому це чи ні, я вам не скажу – інакше читати книгу буде зовсім нецікаво;)

Книга «Стань розумнішим» буквально набита науковими дослідженнями, експериментами і дивовижними відкриттями. Через це вона читається дещо складніше, ніж звичайні «книжки про мозок», але такою і повинна бути книга для думаючих людей.

«Стань розумнішим» складається з трьох частин

У першій Ден відбирає найкращі способи прокачування інтелекту. Він пробує на смак все, до чого тільки може дотягнутися до своїх знань  – від ліків до комп’ютерних тренажерів. Хіба що імпланти не вживляє, хоча, якби книга була написана років на 10 пізніше, то і до цього б дійшло. В результаті в руках Дена виявляється сім засобів для поліпшення інтелекту.

У другій частині Херлі впроваджує ці сім засобів в своє життя і ділиться враженнями від своїх пригод. Мені ця частина книги здалася найцікавішою.

І, нарешті, в третій частині книги Ден розповідає про те, що зараз відбувається в областях науки, пов’язаних з вивченням мозку. Боротьба консерваторів і новаторів, прогрес у вивченні здавалися невиліковними хвороб, дивовижні дані, отримані в ході експериментів над мишами (і очікують застосування їх на людях) – ця свого роду енциклопедична частина книги читається дуже захоплююче.

Що за сім засобів? Читайте книгу. Згадаю лише про один з них – Lumocity. Ця програма розроблена в рамках проекту по дослідженню когнітивних функцій мозку Human Cognition Project і пропонує ряд вправ для різних аспектів розумових здібностей: пам’яті, уваги, швидкості реакції, гнучкості розуму і інших.

Якщо хочете спробувати, то зареєструйтеся на сайті lumocity.com. Відповівши на кілька вступних питань, ви отримаєте план тренувань, підготовлений програмою. Програма платна, але в безкоштовній версії доступно багато вправ і нею цілком можна обійтися. Є версії для Android і iOS.

Вердикт: книга хоч і не містить докладних тестів і вправ, але буде хорошою інструкцією, яка допоможе зорієнтуватися серед методик, дійсно працюють для збільшення розумових здібностей. Якщо ви, як і я, цікавитеся темою розвитку інтелекту, хочете поліпшити свою пам’ять і здатність до креативного мислення – читайте обов’язково.

Оцініть статтю
Додати коментар