Демагогія і методи боротьби з нею

Демагогія і методи боротьби з нею

У вас бувало відчуття, що вас обманюють, з вами хитрують, вам видають чорне за біле, але ви не можете зрозуміти, як це відбувається? Співрозмовник явно не правий, водить вас за ніс, але ви не можете йому протистояти. Ця стаття покликана навчити вас помічати демагогічні прийоми і протистояти їм.

Що таке демагогія, хто, де і коли нею користується? Які є методи захисту? Як перестати піддаватися впливу та стати більш незалежною, впевненою в собі людиною? Як навчитися відстоювати свою позицію і виходити зі спорів переможцем? Відповіді нижче.

Що таке демагогія і для чого вона потрібна?

Демагогія – навмисний вплив на почуття, інстинкти людей, лицемірне підлаштовування під смаки малосвідомої частини мас для досягнення своїх цілей. Це набір ораторських і полемічних засобів, що дозволяють управляти людьми, переконувати їх і вводити в оману. Буквально перекладається з грецької як «керівництво народом» або «запобігливість у народу».

Демагогія широко використовується у політиці, рекламі і різного роду пропаганді. Але деякі прийоми використовують самі звичайні люди: ваші колеги, друзі і члени сім’ї. Хтось робить це усвідомлено, хтось зустрічався з такими прийомами і несвідомо сам почав їх використовувати. Але в будь-якому випадку ви повинні вміти протистояти їм.

Розгляд прийомів демагогії і способів захисту від неї

Пряма брехня.

Суть прийому зрозуміла без пояснень.

Як боротися:

 • Завжди вимагайте факти. Факти повинні бути справжні і з достовірних джерел. Вкажіть на те, що судження безпідставно і йому не можна довіряти.
 • Наведіть судження, протилежне хибним. Підтвердіть його реальними фактами, посиланнями на джерела, яким можна довіряти.

Відхилення розмови з початкової теми.

Коли співрозмовник розуміє, що програє в спорі, що його аргументи неспроможні і поступаються за силою вашим, він може просто перейти на іншу тему, щоби ви не встигли довести його неправоту.  Або опонент тільки що переконав вас в чомусь і, щоби ви не встигли задуматися, «переварити» і перевірити твердження на справжність, змінює тему, залишаючи у вас віру в висновок співрозмовника.

Як боротися:

 • Уважно стежте за темою розмови. Іноді може виникати ілюзія, що ви говорите все про те ж, але насправді дивитеся на предмет обговорення з іншого боку і лише формально, побічно.
 • Якщо ви помітили відхід від теми, тут же звертайте на це увагу. Скажіть співрозмовнику, що він говорить зовсім про інше і попросіть його повернутися до теми обговорення.
 • Вкажіть, що помітили застосування цього прийому, щоб співрозмовник не наважувався вдатися до нього в ході подальшого обговорення.

Приклад:

— Олексій, коли ви закінчите роботу над проектом?

— Ми активно працюємо над проектом. Зараз це першочергове завдання для нас. Ми намагаємося, щоб він відповідав усім вашим умовам і невпинно працюємо. Впевнений, що ви будете задоволені нашою роботою і якістю проекту.

Розмова, як і раніше йде про проект, а Олексій пішов від теми і проігнорував питання. Спочатку запитувалося про терміни виконання, а Олексій почав розповідати про якість проекту і про те, як наполегливо працює його команда.

Відповісти слід приблизно так:

— Я вірю, що ви вкладаєте багато сил у цей проект, але я запитав про терміни. Отже, коли я зможу побачити готовий проект?

Недоречна апеляція до авторитету.

Часто, щоб підтвердити достовірність своїх суджень, співрозмовник посилається на думку якої-небудь авторитетної особистості. Але не завжди таке відсилання доречне. Це можна використовувати як аргумент, тільки якщо людина авторитет саме в тій області, яку обговорюють учасники спору. Якщо вона не фахівець в обговорюваному питанні, то яка б у неї не була кваліфікація в іншій справі, її думку не можна вважати дійсною.

Як боротися:

 • Вкажіть на те, що людина, на яку посилається співрозмовник, авторитет в зовсім іншій області і її думці не можна довіряти. Адже яким би талантом не володів художник, його не будуть питати про те, як правильно лагодити проводку. З цього приводу логічно звертатися до електрика, а думки інших ігнорувати.
 • Також може бути, що авторитет людини сумнівний, її часто критикують колеги і її судження регулярно піддаються сумніву. Тоді навіть у тому випадку, якщо це спеціаліст в потрібній нам області, беззастережно довіряти йому не варто. Обов’язково скажіть, що авторитет сумнівний, і ви не можете прийняти слова цієї людини на віру.

Приклад:

— Я вважаю, що ця компанія скоро стане лідером на своєму ринку. Якщо вкласти в неї зараз, то можна непогано заробити.

— Та кинь, один політик минулого тижня у своєму інтерв’ю сказав, що її чекає швидкий провал. Тільки гроші втратиш.

Далеко не всі політики компетентні у цих питаннях. Логічніше було б апелювати до думки спеціаліста з фінансів.

Але подібне слід відповідати приблизно так:

— Так? Я не впевнений, що він розбирається в цьому ділі. Не знаєш, що кажуть на цей рахунок відомі бізнесмени і фінансові аналітики?

Приписування чужої думки і її розгром.

Для того, щоб підірвати ваш авторитет і виставити затвердження сумнівними, співрозмовник може приписати вам судження, яке ви не висували, і розкритикувати його. В такому випадку, якщо одне нібито ваше судження невірно, інші теж можуть бути помилковими.

Як боротися:

 • Як тільки ви помітили цей прийом, тут же звертайте на нього увагу. Скажіть, що ви не висували таких суджень і не робили подібних висновків. Не допускайте, щоб вам приписували слова, які ви не говорили.
 • Ще раз докладно опишіть свою точку зору, щоби ваш співрозмовник і спостерігачі розуміли вашу позицію правильно. Можливо, у вас не намагаються виграти в суперечці з допомогою демагогічного прийому, а щиро не розуміють. Будьте точні в виразах і відповідайте на всі поставлені запитання.

Апеляція до особистих якостей співрозмовника.

Тут є два варіанти:

 1. Вказують на ваші недоліки і слабкі сторони, щоб знизити авторитет в очах спостерігачів і зменшити їх ступінь довіри до вас. Співрозмовник намагається виставити вас неосвіченою і дурною людиною, думку якої не варто навіть брати під увагу. Зазвичай до цього приходять, коли раціональні аргументи закінчилися, і якщо ви відіб’єте атаку, то, швидше за все, вийдете переможцем із спору.
 2. Вказують на ваші сильні сторони і відверто лестять. Вам напевно говорили фразу «ви ж досить освічена людина, щоб розуміти…» або щось в цьому роді. Вам звичайно дуже приємно, що ваші інтелектуальні здібності оцінили, і якщо не погоджуєтесь, то, як мінімум, пом’якшуєте вашу критику.

Як боротися:

 • Якщо вказують на ваші недоліки, відповідайте, що це не має відношення розмови. Вимагайте критики вашої позиції, а не вас самих. Не допускайте переходу на особистості.
 • Погодьтеся зі співрозмовником щодо своїх позитивних якостей, але не погоджуйтеся з його думкою і продовжуйте стояти на своєму.

Приклад першого випадку:

— Я вважаю, що ваша пропозиція має ряд недоліків та істотних упущень.

— Та що ви розумієте! Як ви можете судити про недоліки пропозиції, якщо навіть на роботу вчасно не завжди можете прийти?

Дайте відповідь, що це не має відношення до справи і продовжуйте аргументувати свою думку.

Приклад другого випадку:

— Я вважаю, що ваша пропозиція має ряд недоліків та істотних упущень.

— Але ви ж досить розумні і кваліфіковані, щоб розуміти, що це дрібниці і ці маленькі недоліки можна легко усунути?

Відповідайте щось в цьому роді:

— Так, я досить розумний і кваліфікований, тому не можу з вами погодитися. Пропозиція має серйозні недоліки і, якщо ви знаєте, як з ними впоратися, то скажіть нам це прямо зараз.

Отже, ви познайомилися з самими основними і поширеними демагогічними прийомами і дізналися способи боротьби з ними. Згадайте, де ви вже зустрічали їх. На роботі? Вдома? Можливо, ваш друг регулярно їх використовує? Тепер ви набагато рідше будете піддаватися їх впливу. Тепер ви не допустите поразки в суперечці, де спочатку праві. Тепер ви не дозволите водити себе за ніс. Тепер ви зможете протистояти демагогам і відстоювати свою позицію до переможного результату.

Бажаємо успіхів!

ГАРМОНІЯ
Додати коментар