Читаємо дитині казки.

mama-chitae-malykamКоли ми читаємо дитині казку, ми не просто проводимо з нею час. Ми вручаємо малюку вікові знання  будови світу і взаємин, зашифрованих предками в образах.

Часто символічна мова виявляється єдиною доступною мовою, на якій діти ще в змозі сприйняти дорослих.

Психологи вважають, що в наше століття швидкісних технологій казка незаслужено забута. Здається, просто – взяти книгу та прочитати. Не хоче непосида слухати – нехай мультфільми дивиться.

Але  ж спілкування з книгою –  це справжнє мистецтво. Скільки пізнавальних можливостей таїть казка! Це – навички рахунку,  уявлення про природу, відносини між персонажами, розвиток мовлення, мислення, фантазії.

Що, якщо пограти в казку і реально пережити трансформацію з маленького боязкого хлопчика на справжнього героя або соромливою дівчинки – в принцесу? Потужний терапевтичний потенціал казки вилився в цілий напрямок у психології – казкотерапію.

Метод розповідання відмінно працює з дітьми 2-3 років, школярами, підлітками і навіть дорослими. Всі ми любимо притчі. Те, що не сприймається раціонально, в докучливих нотациях, знаходить відгук у душі через переживання історій.

Ваша дитина буде дуже рада, якщо ви будете перед сном читати їй книги.

Книга повинна супроводжувати малюка практично з перших днів життя. Перший час батьки купують малюку книжки-пищалки, виготовлені з пластику, а потім – книги, створені з картону. Коли карапуз стане старше, для нього придбають книги з великими літерами.

Якщо ви хочете, щоб ваше дитя протягом всього життя читало книги, то вам доведеться допомогти йому полюбити читання. Частіше відвідуйте книжкові магазини. Читайте юному створінню чарівні історії, потішки і віршики.

Обов’язково поясніть малюкові, як він повинен поводитися з книгою. Не дозволяйте йому малювати в ній. Навчіть його користуватися закладками.

Дуже важливо читати малюкові книги перед сном.
Чому це так?
Для початку скажемо, що кожне маля має нерозривний зв’язок з мамою і татом. Цей зв’язок закладається природою. Коли дитина з’являється на світ, мати починає годувати її грудьми. Це допомагає закріпити зв’язок.

Коли мама співає крихітці колискову, вона швидше засинає. Мамин голос супроводжує маля з того моменту, як він приходить у цей світ. Коли мати припиняє годувати дитину грудьми і колискова втрачає свою актуальність, переважна кількість мам і тат забувають про важливість тісного зв’язку з малюком.

Це служить причиною того, що дитина чує від батьків добрі слова тільки в рідкісних випадках. Коли малюк стає старше, батьки висувають перед ним велику кількість заборон. Труднощі сучасного світу поступово роблять чужими батьків і дитини. Тому, якщо ви хочете зберегти з дитиною тісний зв’язок, то вам слід почати читати їй книги перед сном.

У вас може виникнути питання: «Чому саме перед сном?».
Нижче перераховуються головні причини того, що даний час доби є найбільш вдалим.

  • У першу чергу потрібно сказати, що в цей час вся сім’я вже звільнилася від господарських справ. Тому даний період відмінно підходить для спілкування.
  • Крім того, читання книг перед сном є своєрідним продовженням колискової. Це дає можливість малюкові швидше засипати. До того ж, вечірня атмосфера позитивно впливає на нервову систему дитини.
  • Виховання любові до книг. Багато мам і тат кажуть, що їхній малюк абсолютно байдужий до книг. Вони абсолютно упускають з виду, що любов до них необхідно прищеплювати. У цьому відмінно допомагає читання книг перед сном.
  • Казкотерапія. Вона застосовується ще зі старих часів. Читання чарівних історій є відмінним методом формування психіки. Якщо ви хочете, щоб ваш малюк добре розвивався, то повинні читати йому чарівні історії, обговорювати з ним вчинки персонажів, а також придумувати продовження казок. Якщо ваш малюк дуже непосидючий, то казкотерапія для нього просто необхідна. Для вас найголовніше – лише зацікавити його.

Правила читання книг дітям.

1. Якщо маля не проявляє інтересу до розповідаємої вами чарівної історії, то вам не слід змушувати його слухати.

2.Пам’ятайте про час! Якщо вашому юному створенню немає трьох років, то ви можете йому читати максимум десять хвилин. Якщо дитині від трьох до шести років, то ви можете займатися з ним щонайбільше – двадцять хвилин. Відзначимо, що це не нормативи, а всього лише середні індикатори. Обов’язково враховуйте потреби малюка.
3.Читання дитині чарівних історій повинно приносити радість. Пам’ятайте, що карапуз відмінно відчуває ваш настрій.
4.При придбанні книг неодмінно враховуйте інтереси сина чи дочки. Не купуйте книги, які не розбурхують їх уяву.
5.Пам’ятайте, що книги повинні читати не тільки мати, але також і тато. Читайте історії повільно і виразно.

Правильно вибрана казка допомагає впоратися з цілим рядом труднощів: страхи, незібраність, агресивність, конфлікти з батьками або однолітками, заздрість, почуття неповноцінності, негаразди в школі.

Для підлітків більш актуальними стають пошуки себе, самооцінка, любов, пізнання життєвих принципів. Ростемо ми – ростуть і казки. Знаєте, як найкраще зберегти контакт з підлітком? Просто не переставайте йому читати перед сном. Хоча б 10 хвилин. В 5, 7, 10, 12 років і нічого, що дитина вже сама читає. Важливе саме спілкування і особлива атмосфера щирості й доброти, коли вас чути, коли немає суєти дня з нескінченними «треба» і «повинен». Для дітей постарше такий ритуал може вилитися в задушевну бесіду, в нагадування про вашу любов і віру в своє дитя. Якби батьки знали, як високо цінують діти ці хвилини.

Сьогодні написано багато книг з готовими цілющими сюжетами на різні випадки для дітей і дорослих. А може, ви складете і свою казку? Адже діти люблять індивідуальні історії з кимось дуже схожим на них у головній ролі. У казках малюки дізнаються нові способи поведінки у складних ситуаціях, вчаться знаходити вихід, покладатися на свої сили.

Після промовляння казки обов’язково її обговорити. Подумати, хто з персонажів чинить правильно, а хто – не дуже, кого нам шкода, на кого сердимося і як би ми могли діяти на місці казкових героїв. Іноді корисно заміщення і змішування ролей, наприклад, що, якби Заєць і Вовк помінялися місцями, чи злі  сестри Попелюшки раптом подобрішали? Що б робили герої, виявися у кожного з них чарівна паличка?

У казках іноді зустрічаються суперечності про які можна і потрібно говорити з дитиною. Наприклад, чому ледар Ємеля отримує стільки переваг або навіщо мама Червоної Шапочки відпустила її одну в ліс. Найчастіше улюблена в дитинстві казкова історія стає основою життєвого сценарію людини. Тому вибирати казки треба з розумом, щоб не залякати дитя і не вселити йому небезпечних підсвідомих приписів.

Спонукайте дитину до роздумів і сприйняттю багатокольоровості життя і ви швидше відчуєте її переживання, турботи, тривоги. Це дасть змогу з усім цим впоратися, розповідаючи надихаючі історії. А головне – побудуєте міцні теплі стосунки на все життя.

Оцініть статтю
Додати коментар