Чи шкідливо довго спати?

Чи шкідливо довго спати?Чи можете ви сказати про себе – я дуже багато сплю? Як правило, людей турбує протилежна проблема. Це або брак часу на повноцінний сон, або неможливість заснути в належний час.

Всі ми знаємо, що недосип дуже шкідливий для організму, а от проблема «пересипання» чомусь не настільки популярна. Тим не менш, за даними дослідників, вона може бути навіть більш небезпечна, ніж брак сну.

Чому людина раптом починає довго спати? Корисно це чи шкідливо? І де саме той рубіж, як зрозуміти, що саме стільки годин необхідно проводити в ліжку кожну ніч? Що робити, якщо ви раптом помітили за собою дивацтва в режимі? Перш за все, потрібно спробувати розібратися в причинах виникнення такої аномалії.

Чому не можна багато спати?

Одна з причин – це зниження вироблення тестостерону в організмі сплячої людини. Більшої шкоди такий вплив завдає чоловікові, ніж жінці. Вважається, що жінкам потрібно більше часу, щоб виспатися, і це можна пояснити за допомогою такого факту. Жіночий організм не потребує таких великих кількостях тестостерону, як і чоловічий. Отже, коли в організмі не виробляється достатня кількість тестостерону, підвищується ймовірність захворювання на діабет.

Далі, важливим фактором є розширення судин і уповільнення кровотоку під час сну. Ймовірність виникнення кров’яного згустку при цьому значно підвищується і наслідком можуть стати інфаркт, інсульт або серцево-судинне захворювання. В цілому, як з’ясували вчені з Массачусетського університету, занадто тривалий сон викликає ранню смертність, причому чим більше людина пересипає, тим більше передчасно настає смерть. Ідеальний час, за їх даними, — це сім годин на добу.

Також у сні виробляється гормон кортизол, який сприяє набору жирової маси і втрати м’язової. Це безпосередньо пов’язано з тестостероном – як було сказано вище, падіння тестостерону під час сну призводить до згубних наслідків, кортизол посилює негативні ефекти ще більше. Тому результатом занадто довгого сну може стати набір зайвої ваги. Причому це відбувається не тільки через підвищення рівня відповідних гормонів, але і з-за нестачі руху.

Наукове дослідження зв’язку кількості сну з різними факторами

Нещодавно вчені з Гарварда провели клінічне дослідження, в ході якого спробували з’ясувати, чи шкідливо багато спати. Були досліджені наступні фактори:

  • Маса тіла
  • Коефіцієнт фізичної активності
  • Вживання алкоголю
  • Вживання тютюну
  • Наявність наукового ступеня
  • Вік
  • Кров’яний тиск
  • Загальна оцінка стану фізичного і психічного здоров’я
  • Наявність чоловіка або партнера
  • Вживання транквілізаторів

Слід зазначити, що в експерименті брали участь літні жінки віком близько шістдесяти, спостереження за якими проводилися протягом декількох років. У результаті з’ясувалося, що випробовувані, які спали більше дев’яти годин на добу, менше захоплювалися алкоголем і сигаретами в порівнянні з іншими групами. Але і кандидатів наук серед них було менше.

Таким чином, можна відзначити, що занадто довгий сон позначається негативно на пізнавальних здібностях людини. При цьому індекс маси тіла був більше, ніж у інших груп, а коефіцієнт фізичної активності – менше.

Також «пересплячі» мали більш високий кров’яний тиск, а транквілізатори застосовували нарівні з самою недосипаючою групою пацієнтів.

Тому, якщо ви виявили, що укладаєтеся при першій же можливості, або ваша близька людина раптово стала багато спати, то це серйозний привід задуматися. Є люди, які кажуть про себе: «Я сплю по 12 годин на добу і відмінно себе почуваю». Але це, скоріше, виняток із загального правила.

Цікаві факти про довгий сон і його причини

Найбільший у світі рекорд сну встановила шведська дівчина. Після невдалого падіння на льоду і удару головою 14-річна Кароліна Ольсон заснула більш ніж на 40 років! Спала вона дуже довго і розбудити її не міг ніхто. Коли вона нарешті змогла пробудитися, їй було в районі 60, але виглядала вона як і раніше молодою. Подальше життя вона прожила, як звичайна людина, і померла у віці 88 років. Ця ситуація говорить нам про те, що, можливо, людина, яка багато спить, може продовжити собі молодість. Але це дуже незвичайний випадок, щоб робити висновки, що поширюються на всіх людей.

У чому ж причини довгого сну? Це може бути рідкісне захворювання під назвою «ідіопатична гіперсомнія», яке, як передбачається, передається у спадщину і на сьогоднішній день вивчено мало.

Взагалі, щоб зрозуміти, чому людина багато часу проводить в ліжку, потрібно згадати, для чого потрібен сон. Це перш за все відпочинок, як фізичний, так і духовний, а ще це свого роду «перезавантаження», переробка інформації, отриманої за день. Тому надлишок сну може бути викликано перевантаженням, що, в свою чергу, слідує за інфекціями, синдромом хронічної втоми, гормональними порушеннями, депресією, тривогою та багатьма іншими порушеннями в роботі організму. Саме на ці хвороби перш за все слід перевіритися любителям поспати.

Іншими словами, надлишок сну – це, швидше за все, лише симптом якоїсь іншої хвороби, її-то вам і потрібно діагностувати. Після усунення причини сон сам повернеться на правильний ритм.

У здорової людини просто немає причини ставати сонею, адже, як ми вже з’ясували, довгий сон – небезпечний, він веде до хвороб і ранньої смерті.

Подумайте, від чого ви ховаєтеся у сні? Можливо, невирішені проблеми, конфлікти в родині або на роботі, невисловлені образи або інші почуття, які ви довго приховували від себе, намагаються таким чином вибратися назовні? В такому випадку, необхідно розібратися в собі, самостійно або за допомогою фахівця.

Звичайно, кожна людина унікальна, не можна сказати, що всім потрібна однакова кількість сну, тут слід враховувати психологічні і фізичні особливості, а також умови, в яких живе і працює людина. Всім відомо, що дітям потрібно більше сну, ніж дорослим. Але все-таки деякі межі існують.

Якщо ви — доросла людина, оптимальне число годин для сну в добу — це сім, за даними досліджень. Саме при такій цифрі досягається оптимальне поєднання рівнів фізичної та розумової активності.А якщо ви спите більше дев’яти годин — це вже серйозний привід задуматися про своє здоров’я.

Оцініть статтю
Додати коментар