Чи можна виправити зір за допомогою вправ

Спойлер коротко:
Гімнастика для очей не допоможе відновити зір. Близорукість, далекозорість, «куряча сліпота» (погіршення зору в сутінках) — це не результат недостатнього тренування м’язів очей, а захворювання. Вправи для очей не можуть їх запобігти, ні вилікувати.

Чи можна виправити зір за допомогою вправ
Основна причина найпоширеніших хвороб очей (близорукості, далекозорості) — зміна форми і розміру очного яблука, через що світло, яке переломлюється рогівкою, не потрапляє рівно на сітківку.

Ще один фактор — порушення переломлення світла через проблеми з кришталиками та рогівкою. Форма очного яблука та рогівки може змінюватися природним чином – зазвичай у дитинстві та підлітковому віці, коли організм росте. Іноді це відбувається внаслідок хвороби.

Чому гімнастика для очей не може виправити ситуацію?

За рух кришталика, рогівки та зіниці відповідають гладкі м’язи. Такі ж, як у кишечнику та кровоносних судинах. Мускулатура цього типу не піддається свідомому контролю, отже — і тренуванню. У процесі вправ ми насправді напружуємо не їх, а зовнішні, поперечно-смугасті м’язи очного яблука. З їхньою допомогою ми просто обертаємо очі, але не бачимо.

У кращому випадку гімнастика для очей допоможе зняти напругу, посилити кровотік, усунути сухість за рахунок стимуляції слізної залози та, можливо, послабити головний біль. Але на причини короткозорості, далекозорості та інших хвороб очей це ніяк не вплине.

Це підтверджують численні дослідження. Наприклад, у ході одного з експериментів шеститижневий курс гімнастики для очей (по два сеанси на день) не викликав жодних статистично значущих змін якості зору у піддослідних з короткозорістю до -3 діоптрій.

Звідки взялася думка про ефективність гімнастики для очей?

Міф про користь гімнастики для очей запустив американський офтальмолог Вільям Бейтс, який описав у далекому 1920 метод лікування короткозорості без застосування окулярів. У цього підходу не було ні найменшої доказової бази, його дуже швидко визнали псевдонауковим, як і пораду того ж автора частіше дивитися на сонце (насправді це ефективний спосіб отримати опік сітківки).

Але сама ідея повернути добрий зір без операції надто приваблива і тому жива досі.

Єдине науково обґрунтоване свідчення для застосування очної гімнастики – недостатність конвергенції. Це стан, у якому пацієнту складно фокусуватися близькому об’єкті. Через це можуть виникнути проблеми з концентрацією, наприклад, під час читання. Найчастіше таку проблему виявляють у дітей.

Що дійсно допомагає зберегти здоров’я очей, так це правильний режим сну та харчування (важливі всі вітаміни, а не тільки ті, які є в чорниці чи моркві), активні паузи під час сидячої роботи, особливо якщо доводиться сильно та довго напружувати очі.

А якщо зір вже зіпсувався, його дефекти можна або компенсувати окулярами і контактними лінзами, або усунути за допомогою операції на рогівці – лазерної корекції.

Оцініть статтю
Додати коментар