Чому ви маєте те, що маєте?

Чому ви маєте те, що маєте?

Як свідчить один з принципів системного аналізу, проблема зазвичай не може бути вирішена на тому рівні, на якому вона поставлена.

Роберт Ділтс, один з найбільш відомих експертів-розробників в нейролінгвістичному програмуванні, запропонував зручну модель, яка обов’язково стане в нагоді, якщо ви ставите питання: «Чому я живу так, як живу?» або «Чому я маю те, що маю?»

Особливість цієї моделі піраміди в тому, що для кожного з рівнів відповідь на питання «Чому це так?» лежить на один рівень вище.

Піраміда Ділтса дозволяє краще зрозуміти, чому ви живете так, як живете, і чому маєте те, що маєте. Також це можливість зрозуміти, що саме треба змінити, щоби отримати на виході інший, більш радуючий вас результат.

Отже, нижній рівень піраміди, рівень побуту, повсякденності, відповідає на питання «Що я маю?» Це стосується і ваших фінансів, і роботи чи бізнесу, і вашого будинку, сім’ї, кола спілкування і т. п.

Якщо ж ви задастеся питанням «Чому я маю те, що маю?», за відповіддю доведеться звернутися на другий рівень, де знаходяться ваші дії. Цей рівень відповідає на питання «Що я роблю?» — і очевидно, що від того, що ви робите з дня у день, дуже сильно залежить те, що ви маєте в підсумку.

Якщо задатися питанням «Чому я роблю те, що роблю?», відповідь буде лежати на третьому рівні, рівні стратегії. Цей рівень відповідає на питання «Як я вибираю?» — а вже від того, як ви приймаєте рішення, як робите свій вибір, який стратегією керуєтеся («прагнути до більшого» чи «не напружуватися», «жити сьогоднішнім днем» або «планувати на роки» тощо), залежить те, як ви будете діяти в кожній конкретній ситуації.

Наприклад, станете ви, повернувшись додому з роботи, читати спеціальну літературу, займатися спортом — або пити пиво перед телевізором. Чи будете ви на роботі пропонувати нові проекти і брати за них відповідальність — або ж будете з усіх сил намагатися робити тільки звичну і зрозумілу роботу.

Якщо ж запитати себе: «Чому я вибираю те, що вибираю?», то доведеться піднятися ще на один рівень піраміди Дилтса, щоб отримати відповідь. На четвертому поверсі знаходяться Ваші переконання, цей рівень відповідає на питання «У що я вірю?» І тут вже зрозуміло, що якщо Ви вірите, ніби знайти хорошу роботу можна тільки по блату, то не дуже будете старатися з навчанням. А якщо ви переконані, що наполегливість перемагає будь-які перешкоди — очевидно, що якщо щось не виходить, для вас буде природним повторити спробу ще раз, і ще, і знову…

А якщо ви задастеся питанням «Чому я вірю в те, у що вірю?», розібратися в цьому допоможе п’ятий рівень піраміди, відповідальний за самосвідомість і самоідентифікацію. Він відповідає на питання «Хто я такий?» Від відповіді на це питання багато в чому залежать Ваші переконання. Очевидно, що у людини, яка говорить «Я нездара і нікому не потрібний невдаха» і у людини, що говорить «Я геній і народжений, щоб домогтися успіху», картини світу будуть зовсім різні.

Нарешті, останній рівень піраміди — це рівень місії, рівень сенсу життя. Він відповідає, як нескладно здогадатися, на питання «Навіщо я живу?» На мій погляд, цей рівень доступний тільки людям релігійним, оскільки він припускає, що сенс вашого життя лежить поза самим життям і призначається кимось з боку, а не вами.

Якщо вас не влаштовує те, що є, будь то оточення або фінанси — модель Ділтса покаже, що треба змінювати ваші дії. Якщо начебто правильні дії не призводять до потрібного результату — потрібно змінювати стратегію в цілому. Якщо незрозуміло, куди змінювати стратегію — значить, треба покопирсатися у своїх переконаннях, що з ними не так. І так далі.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар