Чому цукор шкідливіше жиру і як побороти солодку залежність

Чому цукор шкідливіше жиру і як побороти солодку залежність
Здається, що в 21 столітті цукор – це головна небезпека для життя і здоров’я людства. Все частіше ми чуємо про його шкоду практично для усіх органів і систем і про те, що він здатний викликати справжню залежність. Але чи насправді потрібно повністю виключати цукор зі свого раціону?

В загальному розумінні цукор – це невеликі кристали, які роблять нашу їжу смачною. У науці всі цукри діляться на дві великі групи: моносахариди і дисахариди. Перші включають в себе глюкозу, фруктозу і галактозу. Дисахариди складаються з двох молекул моносахаридів, до них відноситься сахароза (глюкоза+фруктоза), лактоза та мальтоза. Всі цукри досить швидко і легко засвоюються і використовуються організмом в якості джерела енергії.

Історія

До кінця минулого століття у людства в цілому було позитивне або нейтральне ставлення до цукру. В цілому до 1950 року люди їли дуже мало цукру і його доступність була сильно обмежена. Але після 50-х споживання цукру в усьому світі стало стрімко рости, також збільшилася і кількість їжі, відповідно, раціон людей зазнав певні зміни.

У середині 20 століття в Америці різко зросла смертність від серцево-судинних захворювань і медики і вчені відразу розділилися на два табори: одні винили у всьому жири, інші – цукор.

Цукор або жир

Головним противником жиру в раціоні виступив фізіолог з США Ансел Кейс. Він написав на цю тему безліч робіт, які досить швидко поширилися і завоювали популярність. У підсумку жири визнали головними ворогами здоров’я і виробники швидко зреагували на нову “моду”. На полицях стало з’являтися все більше знежирених продуктів або продуктів з низьким вмістом жиру. Але щоб зберегти в продукті смак і зробити його привабливим для покупця, жир в ньому замінили на цукор.

А ось ідеї тих, хто виступав проти цукру, не отримали такого широкого поширення, та й виробники солодощів на цьому етапі намагалися втручатися в проведені вченими дослідження.

На початку 21 століття стало ясно, що незважаючи на зменшення споживання жирів проблеми серцево-судинної системи, ожиріння і цукровий діабет нікуди не зникли. На цьому тлі досліджень про шкоду цукру ставало все більше і більше людей готові були прислухатися до цієї інформації і «перекинутися» в інший табір. Так і з жирами, як з’ясувалося, не все так просто: не можна однозначно називати їх шкідливими, оскільки серед них є корисні, які необхідні для повноцінного здоров’я людини.

Сучасність

Сьогодні про шкоду цукру ми чуємо практично звідусіль. Нам відомо, що він призводить не тільки до ожиріння і цукрового діабету, але і проблем з серцем і судинами і навіть деменції. Є навіть думка, що цукор якимось чином замішаний в механізмах розвитку онкології, але вони достовірно не доведені. Але ось непрямий зв’язок між цукром і раком все ж є.

На цьому тлі ВООЗ ділить всі цукри на “вільні” і  “природні”. Природний – це цукор з фруктів і овочів, а вільний – це цукор, який спеціально додають в їжу. Кількість останнього, за порадами ВООЗ, має становити не більше 10% від загальної калорійності вашого добового раціону. Але насправді виміряти своє споживання цукру досить складно, оскільки він присутній у величезній кількості продуктів, навіть тих, які ніколи не подумаєш.

Залежність і відмова

Цукор досить часто порівнюють з наркотиком і говорять про залежність. Насправді цукор активізує в організмі вироблення дофаміну і приносить почуття задоволення. Саме тому хочеться їсти його знову і знову. Крім того, солодке приносить нам практично фізичне задоволення, саме тому конфлікт на роботі або сварку з чоловіком хочеться заїсти шоколадом, а не ковбасою. Але зрозуміло, споживання цукру варто тримати під контролем, в ім’я свого здоров’я.

Дієтологи в один голос твердять – головне в раціоні це різноманітність і здоровий баланс.

Повна відмова від цукру і перехід на цукрозамінники не обов’язково зроблять вашу дієту більш здоровою. Найчастіше цукрозамінники завдають ще більшої шкоди, тому потрібно вміти правильно їх вибирати. Крім того, вони не допоможуть вам подолати саму звичку і тягу до солодкого, адже по суті ви замінюєте солодке солодким.

Набагато правильніше в такій ситуації замість солодкого ввести в раціон, наприклад, фрукти або горіхи. Почніть вивчати склад звичних продуктів, які завжди є на вашому столі, можливо декому з них також можна знайти більш здорову альтернативу без цукру.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар