Чому не так просто змінити характер

Чому не так просто змінити характер

Якщо один з пунктів у вашому плані запланованих змін свідчить, що важливо змінитися в кращу сторону або побороти негативні якості характеру, вам важливо знати про деякі факти.

Агресія

Агресія була необхідна людині в ході еволюції, щоб захищати себе, свою сім’ю і майно. Але у сучасних людей немає необхідності постійно битися, адже для цього існують закони і суд. Але чому ж багато хто з нас так і не можуть позбутися від цієї риси характеру?

На думку психологів, перемогти агресію може тільки середовище. Тобто, якщо всі кругом будуть люблячими і розуміючими, то правопорушення і зовсім зникнуть. Але ось дослідження нейробіологів не зовсім підтверджують цю теорію. Вони з’ясували, що на майбутню агресивність людини впливають стать і деякі вроджені фактори, серед яких гени і стан матері під час вагітності (харчування, наявність шкідливих звичок, оточення і т. д.) Далі звичайно втручаються ще й фактори середовища, що оточують дитину чи підлітка. Ну і звичайно не можна списувати з рахунків внутрішні фізіологічні фактори людини.

За статистикою, агресивна поведінка частіше зустрічається у чоловіків (на тлі сплесків тестостерону), у людей до 25 років (оскільки до цього віку остаточно формується префронтальна кора, яка і допомагає контролювати агресію). А ось у віці 50-55 років агресія, навпаки, спадає.

Вірність

Експерименти на гризунах показали, що схильність до вірності активізують два відомих гормон – окситоцин і вазопресин. Причому у моногамних полівок мозок був більш чутливий саме до вазопресину, який контролює у чоловіків статеву і соціальну поведінку.

Що стосується людей, то тут все трохи інакше. Дослідивши ген, що регулює чутливість до вазопресину, шведські вчені з’ясували, що окремі чоловіки генетично не здатні до прихильності і вірності. І ніякі соціальні канони не можуть це змінити. Хороша новина в тому, що таких чоловіків всього 5% від загального числа.

Песимізм і оптимізм

Може песиміст перетворитися в оптиміста? Дослідження, проведені за участю близнюків, показали, що на 50% депресія тісно пов’язана саме з генетичними факторами. Конкретний «ген депресії» фахівцям поки виявити не вдалося, але очевидно, що деяким людям набагато складніше відчувати себе щасливими в порівнянні з іншими.

Егоїзм

Як змінити закоренілого егоїста? Це досить складно, оскільки, за запевненнями вчених, егоїзм – це частина людської природи. Це довели американські дослідники. З допомогою ігор вони підтвердили, що в будь-якій з двох ситуацій – допомогти або пройти повз і пройти мимо або завдати шкоди – вигравав саме егоїстичний сценарій. Для більшості сучасних людей звичним є сценарій: допомагати близьким, шкодити ворогам і бути егоїстом по відношенню до оточуючих.

Виходить, що більшість якостей людського характеру не піддаються змінам? Насправді це не так.

Приміром, той же альтруїзм тісно пов’язаний з культурою, тому його можна і потрібно прищеплювати дітям з народження. Деякі особливості характеру можна коригувати медикаментозно або на сеансах у психолога, але це, мабуть, крайні заходи.

А ось більшість наших особистих якостей все ж справа вибору. Чесність, доброта, відданість і вірність людина цілком в змозі контролювати, на те вона і розумна істота.

Оцініть статтю
Додати коментар