Чому надлишок позитиву шкідливий?

chomu-nadlyshok-pozytyvu-shkidlyvyjЯкщо хтось поруч із вами або ви самі підозріло часто і з натугою посміхаєтеся, знаєте всіх модних коучів по іменах, бурмочете про силу позитивного мислення або, навпаки, стаєте непробивамо серйозним, описуючи нескінченні перспективи дивакуватих стартапів, читайте далі. Стаття буде корисна тим, кому важливі усвідомленість і чесний погляд на речі.

Дивитися на своє житя, на роботу і її результати через помаранчеві окуляри позитиву так само шкідливо, як і надягати рожеві лінзи і будувати повітряні замки.

Чому ми говоримо про це?

Надмірний позитив і завищені очікування заважають об’єктивно сприймати реальність та адекватно реагувати на неї. Людина, налаштована на безпричинну і нерозбірливу радість, схожа на сектанта. Вона також переконана у своїй правоті і щиро вважає більш стриманих і раціональних колег заблудлими вівцями.

Її бадьорість і голлівудська посмішка на всі випадки життя — маска. Згадайте, як 10-20 років тому ви гидливо жмурились від цього «американського» сценарію поведінки. Ми не помітили, як він став частиною комунікації в нашому суспільстві.

Ярмо позитиву не обмежується привітанням. Він буквально зомбує бізнесменів, керівників і рядових працівників. Самі того не розуміючи, ми заперечуємо наявність проблем і уникаємо відповідальності. Радісно імітуємо бурхливу діяльність, будучи впевненими в тому, що процес — це і є результат. Недооцінюємо наслідки невірних рішень, вважаючи, що в житті за замовчуванням стоять налаштування щастя. Ми обманюємо себе тому, що так простіше.

На яких трьох слонах і черепасі стоїть вчення позитиву ?

Слон № 1. У успішної людини все о’кей. Якщо щось не так, це привід задуматися про її спроможність. У парафіян храму позитиву доходи завжди превалюють над витратами, маржа не опускається нижче 40 %, а зі словом «дебіторка» вони незнайомі. Їх підлеглі перевиконують плани, конкуренти банкрутують, а чергою з клієнтів можна мірятися в лазні.

Слон № 2. Сила позитивного мислення. Сумнівні бізнес-коучі побудували індустрію на лестощах і обмані.

«Імітуй поведінку багатого і успішного! — кажуть вони. — Ти вживешься в образ і станеш таким».

Їх слухачі оточують себе атрибутикою успіху і програмуються на позитив. Студенти півроку їдять вермишель швидкого приготування і пиріжки, але купують в розстрочку айфони. Бізнесмени виводять гроші з обороту, але приїжджають на черговій машині з салону.

Слон № 3. Яскравий фасад. До приїзду політиків у містах як і раніше фарбують паркани і закривають розруху плакатами. Ми нічим не відрізняємося від цієї фікції, коли між поняттями «партнери, колеги» і «друзі, особистості» будуємо стіну. Боїмося показати себе справжніх, будь то переговори, нетворкінг або посада в Instagram.

Черепаха. Ім’я їй суєта. Чим більше місто і фінансовий апетит, тим швидше доводиться бігти. А насиченість дня прямо корелює з успішністю і позитивом (насправді – ні). Адепти секти позитиву приходять в Храм Споживання з аномальною радістю (адже зневіра — один із смертних гріхів) і залишають там не десятину, а все.

Як бути з проповідниками позитиву

Тон хору парафіян задають справжні пророки радості та кайфу. Це топ-менеджери корпорацій і їх імена на слуху — з ними постійно виходять збірки на зразок «25 ранніх пташок — мільярдерів».

Глави Amazon, Apple, Twitter, Cisco навперебій розповідають про те, як підйом в 4 ранку заряджає їх енергією. Вони медитують, перевіряють свої квартальні і річні плани,  відповідають на листи, читають новини, бігають, а потім будять рідних.

«Так ось у чому секрет! Потрібно вставати до сходу і вкалувати 120 годин на тиждень», — думають парафіяни-позитивщики. І вважають, що саме розпорядок дня і обсяги роботи зробили Тіма Кука і Джека Дорсі тими, хто вони є.

Але все навпаки — їх амплуа і коло обов’язків змушує класти на вівтар золотого тільця свій сон, час і енергію. Досить зрозуміти, що первинно, щоб не обманюватися.

Прикладами великих надихаються молоді бізнесмени і керівники, впроваджуючи інновації типу:

— Людочка, ви тепер будете завжди посміхатися, розмовляючи по телефону. Вилиці звикнуть.

— Колеги, вранці на планерці ми будемо по черзі говорити, за що вдячні новому дню і сусідові справа.

— Частка «не» в офісі оголошується поза законом!

Якщо такий «послідовник» ваш колега, постарайтеся пояснити йому, чому нововведення — пустушка. Якщо провідник інновацій ваш бос, ввічливо задайте уточнюючі питання, відповідь на які може відкрити очі.

Які обряди справляють сектанти позитиву

Ті самі пророки радості радять обзавестися мантрою. Звучною, амбітною, дошкульною. Це не маятник гіпнотизера, але працює не гірше. Євангеліст Apple, венчурний інвестор Гай Кавасакі радить: «Не плутайте мантру і слоган. Мантра — вона для ваших співробітників: допомагає їм зрозуміти, заради чого вони працюють». І наводить приклад мантри Nike: «Все для цього спорту». Загалом, мантра — це непогано, якщо вона не відірвана від реальності і не суперечить конституції.

Нічого спільного з реальністю не мають поширені «фрази, які притягують гроші і удачу». Безглуздо, але цими аффірмаціями, як і прикметами, марять серйозні дорослі люди.

Ось, наприклад: «Я мільйонер. А в транспорті я їжджу тому, що люблю спостерігати за оточуючими», «”Я відкриваюсь для… (проставте необхідну вам суму).” Повторюйте це щоранку». Уявляєте?!

Ці заклинання і обряди допомагають сектантам зберігати свій позитивний настрій, тікати від реальності і знаходити однодумців. Ось чому адепти радості будують частоколи з закриваючих дужок, пишуть багатосторінкові звіти ні про що і розмовляють голосом, бадьорості якого вистачить на чотирьох.

Популярна «фішка» — спочатку хороше. Вона починається зі слів: «Дякую, все відмінно. Але…» Ви знаєте, що слідує далі, будь то відповідь від начальства або правки від замовника.

Найхитріші адепти секти — «мотиваційні спікери», які заробляють на філософії нескінченного позитиву. Їх прізвища на слуху — семінари про те, як змінити своє життя і підняти бізнес до небес, кочують по містах.

Семінар «Як заробити мільйон за п’ять хвилин». Спікер каже у залу:

— Тут тисяча місць і всі зайняті! Скажіть скільки коштував один квиток на семінар?

— Рівно тисячу!

— Сподіваюся, всім все зрозуміло. Розходимося.

 Чому адепти секти нетолерантні

Тому, що ті, хто «сповідують інші релігії» відкривають їм очі і виводять із зони комфорту. Це мало кому сподобається, тому своїх більш раціональних і приземлених колег сектанти приймають за песимістів і невдах. Розсудливість в їх розумінні — справжній атеїзм, а холодний розум — блюзнірство. На щастя, середньовічній інквізиції потрібні були палаючі багаття, а позитивщикам — лише «гарячі» очі.

В колі друзів можуть бути відвертими і ділитися переживаннями навіть найзавзятіші «радостіфіли», але на бізнес-ланчі або нетворкінгі після конференції — вкрай рідко.

На щастя, далеко не всі бізнесмени, поклялися у вірності богові радості. Деякі розуміють, що невдачі більш природні, ніж удачі, і не соромляться розповідати про них. Роблять висновки, застерігають інших. Відмінний приклад таких чесних і раціональних «атеїстів» — рух Fuckup Nights, зустрічі якого проходять по всьому світу.

Висновки

Адептів секти позитиву мільйони. Спілкуватися з ними допомагають здоровий скептицизм і конкретика. Задавайте їм відкриті питання і поважайте їх позицію, але пам’ятайте: часто це просто маска.

 

ГАРМОНІЯ
Додати коментар