Чіп Хіз, Ден Хіз «Пастки мислення».

chip-i-den-hiz-pastky-myslennyaУпевнений, вам не раз доводилося ламати голову над тим, який шлях обрати або що зробити в тій чи іншій життєвій ситуації. У такі моменти одні замружують очі і сподіваються на удачу, інші намагаються все продумати і прорахувати (і все одно все виходить по-іншому), треті мріють про машину часу, щоб зазирнути в майбутнє і подивитися, як там воно вийшло. На жаль, це ні до чого зазвичай не призводить, хіба що у вас є чотирьохлистник конюшини або дійсно працююча магічна кулю з прогнозами. Залишається або тикати пальцем в небо, або копатися у своєму (або чужому, знову ж, якщо пощастить) життєвому досвіді.

А ви хотіли б навчитися приймати вірні рішення в будь-яких ситуаціях? Я завжди хотів, тому був радий і моторошно заінтригований, коли до мене в руки потрапила книга «Пастки мислення». Можна сказати, що я купився на підзаголовок: «Як приймати рішення, про які ви не пошкодуєте?» Дійсно, чи можливо це? Як виявилося, так.

Автори книги, брати Чіп і Ден Хиз чимало років займаються вивченням психології бізнесу. Перший – професор у Вищій школі бізнесу при Стенфордському університеті в Каліфорнії, другий працює в Центрі розвитку соціального підприємництва Університету Дюка в Північній Кароліні. Що це означає? А те, що у них в запасі величезна кількість історій успішних і не дуже підприємців і, відповідно, відмінний матеріал для аналізу факторів і рішень, які приводять до успіху.
Відразу скажу, книга читається дуже легко, на відміну від багатьох інших книг з популярної психології і чимось схожа на «Прокачай себе!», про яку я розповідав раніше. У парі ці книги можуть стати відмінним керівництвом для тих, кому остогидла буденність і рутина, і хто хоче кардинальним чином поліпшити своє життя. «Прокачай себе!» дає покрокове керівництво про те, як позбавлятися від шкідливих і виробляти корисні звички, а «Пастки мислення» вчить приймати вірні рішення і обирати такі способи вирішення проблем, про які до прочитання книги ви могли навіть і не знати.

Чотири ворога наших рішень

Процес прийняття рішення в більшості випадків відбувається так: спочатку ви стикаєтеся з необхідністю зробити вибір, потім ви аналізуєте всі варіанти, вибираєте один з них і в підсумку спостерігаєте за наслідками вашого вибору. На кожному з цих етапів вас підстерігають чотирьох ворога, пастки мислення, відводять убік від кращого рішення.

1. Люди обмежують кількість можливих варіантів вибору, тому що заганяють себе у вузькі рамки. Вони часто просто не уявляють, що проблему можна вирішити якимось іншим шляхом.

Коли я вирішив купити собі ноутбук, я в цьому зовсім не розбирався. Що я зробив? Відкрив навмання пару оглядів і, прочитавши їх, прийшов до висновку, що моїм вимогам максимально відповідають ноутбуки Lenovo. Прийшовши в наш електронний гіпермаркет, я збирався купити ноутбук тільки цієї марки і я зробив це. Яке ж було моє здивування і жаль, коли мій друг через тиждень купив в цьому ж магазині за такі ж гроші ноутбук іншої марки з набагато потужнішим процесором і більшим об’ємом жорсткого диска. Все просто – я зациклився на результатах тих двох оглядів, загнавши себе в рамки, і це завадило мені прийняти правильне рішення.

2. Вибираючи, люди розглядають всі варіанти, але їх упередженість схиляє їх до того вибору, який підтверджує їх точку зору або ж просто спочатку більше подобається.

Тут я теж можу навести хороший приклад. Якось раз ми зайшли в «Спортмастер» і там в примірювальній був один дуже повний хлопець, який не міг ніяк вибрати собі спортивний костюм (люблю оптимістів). Йому сподобався один, але він явно був йому малий, і він закидав свого друга, що стоїть поруч, масою питань: «Він тут не провисає? Він тут не облягає? Нормальний колір? Нормальний замок?». Друг спочатку спробував вставити єдину розумну репліку, мовляв, він тобі малий, чувак, але той хлопець не вгамувався:« Так нормально сидить! Краще скажи, не надто видно, що пузо випирає?». У підсумку він купив собі цей костюм, тому що він йому сподобався зовні, хоч і був на розмір менше. Не будучи упередженим, він би навряд чи його взяв (вибачте за каламбур).

3. Найчастіше люди роблять вибір під дією емоцій.

Ну, тут навіть прикладів можна не наводити – це знайоме кожному. Скільки сварок і скандалів траплялося через те, що ви або хтось інший щось зробили, будучи засмученим, ображеним чи схильним приступу ревнощів? Скільки заяв на звільнення з роботи було написано в серцях, скільки посуду було перебито на емоціях? Скільки дрібничок було куплено в пориві радості і скільки їжі було з’їдено в спробах заїсти стрес? Люди – раби власних емоцій і час від часу розплачуються за це, вибираючи невірний шлях.

4. Самовпевненість – ще одна пастка мислення. Люди дуже часто переоцінюють свої сили та можливості і терплять через це поразку.

Пам’ятається, коли я після захисту диплома вибирав, залишатися мені на старому місці з середньою зарплатою і перспективою зростання або шукати щось нове, більш престижне і де платять багато і відразу? Я був молодий, самовпевнений і порахував, що мене, такого розумницю, будь-яка контора відірве з руками. І звільнився. Про те, як я намагався заробити хоча б такі ж «середні» гроші протягом всього наступного року, можна написати цілу розповідь. Змінивши три роботи, я, звичайно ж, отримав певний досвід, але той вибір, який я зробив після захисту диплома, я вважаю одним з найневдаліших в житті. І зараз, коли до нас у відділ приходить студент-дипломник і кривить губи від пропонованої йому, людині без досвіду, зарплати, я тільки співчутливо можу потиснути плечима.

А ви можете пригадати випадки, коли ви брали неправильне рішення, потрапивши в одну з цих пасток?

Як уникнути пасток мислення і зробити правильний вибір?

У книзі «Пастки мислення» пропонується кілька способів обходу цих пасток. Наведу коротенько лише деякі з них:

  • Уявіть, що ви будете робити, якщо зникнуть два самих очевидних вибору?
  • Уявіть, що буде, якщо ви виберете не один з варіантів, а комбінацію з декількох? Замість «або» підставляйте «і».
  • Пошукайте когось, хто вже вирішив вашу проблему.
  • Спробуйте розглянути варіант, повністю протилежний самому очевидному рішенню.
  • Проведіть, якщо це можливо, один або два невеликих експерименту, щоб перевірити правильність вашого вибору. Спочатку пробуйте воду пальцем, а потім пірнайте.
  • Дистанціюється, намагайтеся поглянути на проблему з точки зору стороннього спостерігача, консультанта.
  • Визначтеся з пріоритетами і завжди, приймаючи важливе рішення, з’ясовуйте, наскільки воно буде їм відповідати.

Це та багато іншого читайте у книзі «Пастки мислення».

Оцініть статтю
Додати коментар