Булімія: ознаки та наслідки

Булімія: ознаки та наслідки

У людей, які страждають булімією, дуже часто спостерігається просто вовчий голод. Це може бути пов’язано як з якимись нервовими розладами, так і з захворюваннями ендокринної системи. Щоб контролювати свою вагу на певному рівні, такі люди відразу ж після прийому їжі викликають блювоту або користуються певними сечогінними або проносними засобами. Це призводить до серйозних проблем зі здоров’ям.

Ознаки булімії

Людям з таким розладом властиві посилений апетит, який підкріплюється сильним почуттям голоду, і біль в області підшлункової залози.

Напади голоду можуть бути найрізноманітнішими. Хворі булімією не розрізняють фізіологічний і психологічний голод. Почавши їсти, вони не можуть зупинитися. Переїдання може носити епізодичний і запійний характер, може наздоганяти при певному емоційному стані і в певний час доби, наприклад, вночі. Під час переїдання їжа для таких людей представляється справжнім задоволенням, але потім вони відчувають сильне почуття провини і сорому, які і примушують їх очищати шлунок або кишечник.

Хвороба розвивається на тлі стресів, при низькій самооцінці, може бути наслідком гормонального дисбалансу або виховання. Якщо мама постійно сиділа на голодних дієтах, влаштовувала голодні дні після великих свят, а також вірила, що з калом і потом йде жир, і намагалася втягнути в це свою дочку, то в дорослому житті дівчинка може зіткнутися з булімією.

Булімія йде рука об руку з тривожністю, при цьому тривога може бути як негативною (невдача, відторгнення кимось), так і позитивною (підвищення, укладення шлюбу, переїзд). Щоб знизити градус переживань, люди починають рясно їсти, а потім позбавлятися від їжі.

Іноді такий психічний розлад буває у спортсменів, яким доводиться дуже ретельно контролювати вагу і харчування. Після змагань вони вживають їжу в необмежених кількостях, після чого викликають блювання. Як то кажуть, і поїв, і не поправився.

У 1982 році інститут психології Кларка створив спеціальний тест, за допомогою якого можна визначити цей психічний розлад. Спочатку в ньому було 40 питань, але кінцевий варіант містив вже 26. Цей тест дуже популярний і точний.

Як розпізнати булімію

Не обов’язково задавати своїй близькій людині 26 питань, щоб визначити таке захворювання, як булімія. Для цього достатньо звернути свою увагу на кілька основних моментів.

Якщо людина дуже часто викликає блювоту, то на пальцях у неї можуть з’явитися невеликі подряпини і рани. Відразу ж після прийому їжі така людина біжить в туалет. Можуть спостерігатися серйозні проблеми з зубами, адже шлунковий сік роз’їдає емаль. При величезному апетиті ви можете спостерігати у хворого булімією значну втрату ваги, слабкість або стомлюваність.

Перші ознаки порушення харчової поведінки можуть виглядати цілком нешкідливо – це регулярне переїдання, бажання відпрацювати з’їдене на тренуванні, влаштувати розвантажувальний день, зриви з обмежувальних дієт, заїдання стресу.

Що об’єднує ці прояви з класичною булімією? Вина і сором, які змушують людину робити все перераховане вище, а також заборони і спрага контролю.

На початкових стадіях хворі не усвідомлюють свого стану, але в цей момент закріплюються їх негативні харчові звички. І поки ви або ваш знайомий не засунув два пальці в рот, необхідно вжити заходів.

Сильне переїдання і штучно викликана блювота – це величезний стрес для організму. Внаслідок цього можуть спостерігатися серйозні проблеми зі здоров’ям: порушення роботи серця, шлунково-кишкового тракту, повна виснаженість організму, порушення обмінних процесів, хворобливий стан нігтів, волосся, шкіри і руйнування зубів, а іноді і внутрішні кровотечі.

Лікування булімії

Хвора булімією людина проходить три стадії:

  • I стадія – неусвідомлене переїдання і усвідомлене покарання після нього;
  • II стадія – переїдання усвідомлюється, постійно йде боротьба з собою, зростає невдоволення собою і життям;
  •  III стадія-усвідомлення хвороби, з’являється бажання позбутися від неї, відбуваються перші кроки до одужання.

Все лікування полягає в тому, щоб пацієнт повністю переглянув свою харчову поведінку.

Це досягається шляхом консультацій з лікарями-психіатрами, клінічними психологами, ендокринологами і дієтологами.

Для початку хворий повинен сам усвідомити, що у нього є ця проблема. Іноді потрібна госпіталізація в лікувальний заклад, але найчастіше лікування здійснюється при амбулаторних умовах. Воно включає комплекс заходів: індивідуальну і/або групову психотерапію, прийом медикаментів.

Не варто вважати булімію якоюсь дитячою витівкою, адже вона може стати основною причиною величезних проблем зі здоров’ям. Дуже рідко пацієнти самі усвідомлюють свою помилку і починають лікування, тому, якщо ваші знайомі чи рідні зіткнулися з такою проблемою, допоможіть їм це усвідомити і почати процес лікування. У практиці бували такі випадки, коли внаслідок виснаження наступала смерть.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар