Біль – ворог або помічник?

bil-vorog-abo-pomichnykЧи потрібно терпіти біль (фізичний і душевний)? Одні стверджують, що він тренує тіло, сприяє зміцненню духу і робить нас витривалішими і сильнішими, тому нам не варто його боятися. Інші вважають, що будь-який біль поступово руйнує людину, робить її слабкою, а значить ми повинні всіма способами його уникати. Хто ж має рацію?

По суті, вся фармацевтична промисловість працює на те, щоб позбавити людину від болю. І все наше життя за великим рахунком спрямована на те, щоб уникати болю душевного, внутрішнього. Ми навіть всім відомою приказкою прикриваємося, кажучи, що риба шукає, де глибше, а людина, де краще, легше і безболісніше.

І тільки невеликий відсоток диваків, який ми називаємо мазохістами, навпаки, бачать в болі спосіб отримання задоволення. Больовий центр в нашому мозку знаходиться поруч з центром задоволення. Випадково це чи ні? Так, деяким людям нещастя і біль приносять задоволення. Але це швидше патологія і виключення з правил, ніж закон життя.

Життя – це біль?

З самого народження, вже в момент своєї появи на світло, людина стикається з болем. Маленька дитина реагує на біль плачем. Подорослішавши, людина намагається впоратися з болем різними способами, в тому числі і медикаментозними. Але захоплення знеболюючими в кінцевому підсумку призводить до звикання, побічних ефектів і не позбавляє людину від самого болю, а погіршує клінічну картину захворювання, сигналом якого і був відчуваємий нею біль.

60% населення планети постійно відчувають біль. Біль став супутником нашого життя. І кількість людей, які відчувають постійний біль з кожним роком збільшується. Біль запускає в організмі захисні механізми, виділяє гормони, підвищує артеріальний тиск, підвищує рівень цукру в крові, зменшує імунітет, знижує лібідо. Довгий інтенсивний біль, дійсно, руйнує організм, змушуючи його постійно працювати в стресових умовах.

Є думка дослідників про те, що хронічний біль вкорочує людське життя в середньому на 10 років!

Лікарі радять не терпіти, а при виникненні больових відчуттів звернутися до фахівців, щоб визначити причину болю і боротися не з ним, а з першоджерелом. Наприклад, причиною головного болю може бути неправильний режим праці і відпочинку, малорухливий спосіб життя, напружений робочий графік. Причиною болю в спині часто є пошкодження хребта, пов’язані з сидячою роботою, гіподинамією, статичними і механічними навантаженнями на хребет. Усуваючи ці причини, ми відновлюємо оптимальні умови для роботи свого організму.

Те ж саме, уявіть, відбувається і на рівні нашого психічного і душевного стану. Біль душевний – сигнал про нашу неправильну поведінку, наші помилки. Він відображає конфлікт між бажаним і дійсним, між минулим і майбутнім, між думкою і справою. Внутрішній біль може бути пов’язаний з переживаннями любові і ненависті, горя і знедоленості. Багато письменників і поетів прикрасили біль своїми фантазіями і змусили читача повірити в те, що страждання (тобто біль) може бути очищуючим.

Вони змусили нас повірити, що тільки відчуваючи душевні муки, людина може пізнати сенс свого життя і піднятися, піднятися на новий щабель розвитку. На катарсисі – очищаючому стражданні – побудована по суті вся російська проза дев’ятнадцятого і двадцятого століть. Страждання зводиться в культ і в якійсь мірі навіть пропагується Ф. Достоєвським, Л. Толстим, А. Чеховим, А. Платоновим.

Але чи дійсно біль очищає? Навіть на прикладі літературних героїв можна простежити, що він швидше руйнує і знищує їх, аніж сприяє їх розвитку і щастю.

За великим рахунком, від нашої відповіді на питання, що таке життя – біль, страждання чи радість, задоволення і насолода – залежить наше існування. Це концептуальне питання перетворюється в життєву філософію. І вона багато в чому залежить від того, як ми ставимося до болю.

Ставлення до болю – це життєва філософія

Спробую це довести на прикладі двох радикально протилежних підходів до болю.

1. Борці з болем.

Напевно, вам зустрічалися в житті люди, які постійно скаржаться на свої хвороби або проблеми, вони нещасні, незадоволені, напружені і болючі з усіх сенсах. Як правило, вони невдахи. Це люди, які борються з болем і ковтають знеболюючі, замість того, щоб усувати причину хвороби. Звикнувши до пігулок, вони звикають і до болю. Як звикають до поганих умов свого життя, несправедливості, бруду, брехні і т.д. Для них біль – це не сигнал про необхідність змін, а ворог, з яким треба боротися. Ось вони і глушать біль, пиляють його на тирсу, переливають з пустого в порожнє, смакують і розтягують на довгі роки.

При цьому у них завжди напоготові безліч виправдань своєї невдачі:
•Не зробили кар’єру, тому що …
• Не обзавелися сім’єю, так як …
• Не знайшли свого місця в житті, тому що …
• Не мають будинки, так як …
• Постійно хворіють, тому що …

І завжди знають, чому нещасні. Але, як правило, винні в цьому неякісні пігулки, всі, хто завгодно, тільки не вони самі і не їх терпіння до больових відчуттів різного роду. Більш того, вони сприймають біль як обов’язковий атрибут життя і не збираються від нього відмовлятися, так як він дає їм незліченну кількостей мазохистских бонусів:

• Увага оточуючих
• Знижки на хворобливість
• Занижені вимоги
• Матеріальні і фізичні компенсації і т.д.

Борці з болем глушать його знеболюючими препаратами і активними емоціями, різкими рішеннями. Якщо говорити про біль душевний, то такі люди вважають за краще позбавлятися від нього радикальними зовнішніми засобами, спалахами, конфліктами, насильством, агресією, або, навпаки, доглядом, забуттям, замовчуванням, терпінням. Іноді від сильного душевного болю намагаються позбутися за допомогою суїциду. Але біль від таких засобів йде тільки на час, він заганяється углиб і розмножується там на сприятливому ґрунті людських помилок. Перехід в підсвідомість, в хронічну форму призводить до того, що до болю звикають, і він більше не виконує своїх головних функцій: сигналізувати, попереджати про небезпеку і сприяти змінам, які назріли в житті людини.

2. Борці з причинами болю.

Абсолютно інша життєва філософія полягає в тому, що біль – це ненормальне явище. Його не можна терпіти, але боротися потрібно не з ним, а з причинами, що його викликали. Біль – путівник по проблемних місцях життя. Сигнал про необхідність щось в ньому змінити. Носії такої філософії не борються з болем, не ковтають знеболюючі. Але лікують запалення, розбираються в витоках проблеми і усувають або коректують свою поведінку. Біль – це свого роду стимул до їх розвитку. Наприклад, він може надихнути їх на активізацію життя, спонукати до руху, розширенню горизонтів. Біль змушує їх ворушити мізками і тілом. І в кінцевому підсумку, позбутися від болю і жити щасливо, отримуючи від житті не хронічну втому і очищаюче страждання, а насолоду.

Звичайно, людина може подумки змусити себе забути про біль, відволіктися від нього, не відчувати його. Але причина, по якій цей біль виник, при цьому залишається недоторканною. Біль даний нам для того, щоб ми докопалися до цієї причини і усунули її, тобто змінили наше життя і світ, в якому ми живемо.

Біль – це ще один спосіб нашого унікального організму показати людині, що все в світі підпорядковане нашому мозку, нашим думкам. Біль – всього лише реакція мозку на дисгармонію і порушення рівноваги, яке необхідно нам і для щастя. Навчившись розбиратися у витоках болю, ми навчимося ним керувати, змінювати свої думки, а значить керувати світом.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар