Ароматерапія як ефективний метод лікування і профілактики захворювань

Ароматерапія як ефективний метод лікування і профілактики захворюваньЛюдина, народжуючись, робить перший вдих. Разом з першим повітрям, що потрапляє до нас в легені, туди потрапляє і перший аромат. Цей процес супроводжує нас все життя.

На жаль, в даний час стан екології, постійний дим заводів, сигарет, запиленість і вихлопні гази являють для здоров’я людини, високий ризик виникнення різних захворювань. Ароматерапія покликана знизити вплив екологічної кризи на психофізіологічний стан людини.

Вперше термін «ароматерапія» було введено в 1928 році французьким хіміком Рене М. Гаттефоссе. Однак дослідження цілющих властивостей рослин стало цікавити людей набагато раніше.

Ще в давнину людина помітила, що тварини здатні визначати за запахом корм, знаходити лікувальні трави, поїдання яких сприяло зцілення хвороби. Ці спостереження люди накопичували, аналізували, перевіряли на практиці і передавали від покоління до покоління. І на сучасному етапі розвитку науки існує безліч досліджень, присвячених впливу ефірних масел на психофізіологічний стан людини.

Аромотерапія – це метод лікування з застосуванням натуральних ефірних олій, які вводяться в організм через дихальні шляхи (нюхом, вдиханням, інгаляцією) і через шкіру (масаж, ванна, компрес тощо).

Таке визначення обумовлено тим, що під час ароматерапії ефірні олії потрапляють в організм людини 2 шляхами:

  • при інгаляції шкіра вбирає масло також з повітря
  • при проведенні масажу пари масла потрапляють в організм також разом з повітрям.

У будь-якому випадку компоненти масел надходять в організм у незмінній формі, не втрачаючи своїх природних властивостей.

Однак необхідно відзначити, що застосовуючи ефірні масла всередину, вони зазнають впливу травної системи, в результаті чого змінюється їх хімічний склад, а, отже, і властивості. Більш докладно про способи застосування ефірних масел ви можете дізнатися з інших наших статей розділу «Здоров’я».

А ви знаєте яку дію надають ефірні олії на організм людини?

Численні дослідження властивостей ефірних масел дозволяють говорити, що діапазон їх дії широкий і різноманітний. Ефірні олії здатні пригнічувати розвиток різних груп мікроорганізмів, грампозитивних і грамнегативних коків, багатьох видів грибів, найпростіших і т. д.

Вони так само мають високу антивірусну активність. Так, для поліпшення мікрофлори в приміщенні краще всього використовувати суміш ефірних масел сосни, чебрецю, м’яти, лаванди, розмарину, бо при розпиленні ці масла вбивають стафілококи, цвіль, що забезпечує лікувально-профілактичний ефект.

Цікаво, що ефірні олії, будучи сильним ворогом для мікробів, практично повністю нешкідливі для організму людини. Однією з позитивних властивостей ефірних олій є їх здатність підсилювати проникнення антибіотиків через клітинні мембрани організму людини, тим самим дозволяючи знизити дозу використовуваних препаратів.

Ефірні олії легко проникають через шкірні покриви і швидко включаються в системний кровотік. Це дозволяє їм виконувати функцію транспортного засобу для різних лікарських речовин, забезпечуючи спрямований терапевтичний ефект.

Ефірні олії здатні надавати виражену антиоксидантну дію, порівнянну по активності з такими антиоксидантами як іонол і токоферол, а так само досить активно впливають на ендокринну систему.

Для ефірних масел властиво ослабляти дію на організм шкідливих факторів, тобто блокувати взаємодію канцерогенних речовин з критичними клітинами — мішенями; сприяти виведенню з організму деяких пестицидів.

Таким чином, можна зробити висновок, що ароматичні масла в загальному плані здатні надавати протизапальну дію, стимулюють процеси регенерації при загоєнні ран і порізів, знижують рівень сенсибілізації організму, надають сприятливу дію на церебральну гемодинаміку, зменшують ризик розвитку атеросклеротичних уражень судин за рахунок зниження рівня беталипопротеидов, загального та зв’язаного з білками холестерину та ін.

Необхідно відзначити, що ефірні масла мають різнобічний вплив на серцево-судинну систему, при цьому у багатьох випадках відзначається зниження артеріального тиску (АТ).

Багато ефірних масел мають жовчогінні, сечогінні та спазмолітичні властивості, що обумовлює їх широке застосування для лікування захворювань сечостатевої системи, печінки і жовчовивідних шляхів, шлунково-кишкового тракту.

Дослідження властивостей рожевого масла довели, що воно впливає на кишкову моторику, яке виражається у зниженні кишкового тонусу і зникнення ритмічної кишкової діяльності. Для лікування роздратування кишечника та інших кишкових захворювань рекомендуються використовувати м’ятна олія і водний розчин рожевого масла.

Тонус кишечника так само нормалізується при використанні розмаринової та аирного масла. Ароматичні олії анісу, лимона, ялівцю пригнічують процеси бродіння. В даний час продовжуються дослідження протиракової дії ефірних масел. Ефірні олії родовика, часнику, чистотілу, барвінку тропічного, омели, шабельника болотного і календули застосовуються в якості додаткових засобів при лікуванні онкологічних захворювань.

Фенхельне і базилікове масла володіють антирадікалоутворюючою дією і можуть бути використані при розробці протипухлинних препаратів.

Виняткові переваги ефірних масел перед іншими препаратами проявляються при лікуванні опіків, інфікованих і гангренозних ран, завдяки здатності ефірних олій з’єднуватися з продуктами розпаду тканинних альбумінів.

Це призводить до утворення нетоксичних речовин, які легко виводяться з організму, що запобігає інтоксикації.

Внаслідок місцевої нейтралізації ефірними маслами мікробних токсинів прискорюється процес регенерації тканин і загоєння ран. Подібні властивості найбільш виражені у лаванди, розмарину, шавлії, коріандру, чебрецю.

Хороший ефект ефірних масел встановлено і при інших захворюваннях шкіри — різних дерматитах, сухих і мокрих екземах, вуграх.

Таким чином, можна зробити висновок, що діапазон дії ароматичних масел охоплює різні системи теплокровного організму і різноманітні фізіологічні процеси. Маслам не властиво вузько специфічну дію і потенціал їх впливу розподіляється рівномірно серед різних систем і органів.

Надаючи сильний позитивний вплив на фізичний стан організму, ефірні олії здатні змінювати перебіг психічних процесів людини через нюхові відчуття. Система нюху є надзвичайно чутливою і швидше за все передає в мозок отримані імпульси.

Пахучі речовини впливають на нюхові рецепторні клітини в біологічно активних точках середній частині верхньої носової раковини і носовій перегородці.

Вплив ефірних масел на психіку людини

Перше, на що ми звертаємо увагу при виборі ефірних масел – це ЗАПАХ. Запах, в свою чергу, являє собою здатність речовини впливати на рецептори нюхового аналізатора, що супроводжується виникненням специфічного відчуття. Д. Редхорд пропонує розрізняти запахи по тонам, виділяючи верхній, середній і нижній тон.

Верхній тон проявляється в першому характерному враження. Це гострі запахи, що швидко зникають, їх тривалість не більше 20 — 30 хвилин (бергамотова, евкаліптова, чайна, лимонна олія).

Середній тон характеризує сутність букета та повністю розвивається між 1 і 2 годиною, іноді довше. Зберігається протягом одного або двох днів (ромашкова, фенхелева, геранієва олія).

Нижній тон за характером найважчий, дає аромату стійкість і йде останнім (ладанное, сандалове, іланг-иланговое).

В даний час вченими встановлено існування двох механізмів впливу запахів:

  • асоціативний механізм заснований на запам’ятовуванні взаємозв’язку запахів із звичними уявленнями
  • рефлекторний механізм пов’язаний із розвитком специфічних для кожного ароматичної рослини нюхових рефлексів, які визначаються нюховими рецепторами. У цьому випадку запах повинен підходити до рецептора, як ключ до замка

Кожне ефірне масло, володіючи своїм специфічним запахом, впливає на ті чи інші нюхові рецептори, що викликає свій ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ЕФЕКТ.

Стимулюючі запахи здатні підвищувати рівень нервово-психічної напруженості, тому в умовах гіподинамії вони сприяють введенню організму в зону оптимальної працездатності.

Однак необхідно пам’ятати, що надмірно довга мобілізація стану людини, спрямована на підвищення працездатності, здатна призвести до нервово-психічного напруження та перевтоми. У таких випадках варто використовувати заспокійливі аромати. У відповідності з уявленнями сучасних науковців можна відзначити, що такі ефірні масла, як кедрове, лимонне, кардамоновое, коричне, фенхелеве, розмаринове, камфорне і деякі інші володіють стимулюючим ароматом.

Адаптогенний вплив на функції центральної нервової системи надають м’ятна і часникова олії. Заспокійливий ефект властивий ефірного масла ромашки, герані, а вплив олії меліси і запаху валеріани можна розцінювати як гіпнотичний.

Слід зазначити, що дія низки масел не цілком вивчені, і вони застосовуються на підставі даних народної медицини і практичного досвіду лікарів. Так, англійський лікар Р. Тіссеран з успіхом призначає при млявості і апатії вдихання ефірних олій жасмину, ялівцю, пачулі, розмарину, троянди, лаванди.

Дослідження показують, що ефірні олії здатні впливати на центральну нервову систему різноманітне вплив, при тому можна виявити 4 типи основних реакцій:

  • постійне поліпшення концентрації уваги і працездатності;
  • досягнення максимуму цих показників через деякий період з подальшим зниженням до рівня, що перевищує вихідний;
  • максимальне поліпшення показників відразу після впливу ефірної олії з подальшим зниженням;
  • зниження показників концентрації уваги і працездатності під впливом ефірних масел.

Відзначено, що для рожевого і лавандового масел характерний другий тип впливу. У ряді випадків ступінь реакції пов’язана з суб’єктивним ставленням до цього аромату, проте у багатьох випадках стимулюючий ефект проявляється незалежно від несприятливого суб’єктивного сприйняття запаху.

Виявлено збудливу дію масел на центральну нервову систему. Це характерно для ефірних олій чебрецю, хризантеми, рути, герані, м’яти.
Багато ефірних олій надають знеболюючу дію, а при певних умовах наркотизують організм.

Противосудорожну і спазмолітичну активність викликають ефірні олії арніки, лавра, ладаника, полину, ромашки, сосни, кропу, фенхелю.

Вдихання ефірних масел м’яти, лаванди, анісу в процесі трудової діяльності покращує мозковий кровообіг, збільшує продуктивність праці, а також підвищує імунітет.

Використання ефірних масел здатне забезпечити бадьорість при виконанні роботи, зменшити втому, поліпшити сон, нормалізувати функції нервової системи.

У сучасному суспільстві людина неминуче стикається з стрессогенними впливами, надзвичайними ситуаціями та перенапруженням у повсякденному житті. Аромапрофілактика дозволяє розширити адаптивні можливості людини, зміцнити здоров’я і підвищити стійкість організму до впливу несприятливих факторів зовнішнього середовища. Низька токсичність ефірних масел дозволяє говорити про їх безпеку для організму, при цьому використання ефірних масел, як було показано вище, чинить сприятливий вплив на всі сфери життєдіяльності людини.

Однак перед застосуванням ароматичних масел ми настійно рекомендуємо вам ознайомитися з протипоказаннями, щоби уникнути небажаних наслідків.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар