Арі Мейсел «Менше справ, більше життя».

ari-mejsel-menshe-sprav-bilshe-zhyttyaЯ люблю читати книги по ефективності, особливо якщо ці книги кидають виклик сформованим традиціям у цій галузі. Класичний тайм-менеджмент по Архангельському, Аллен з його GTD, всякі хронометражі і чотири квадранта – це все мене більше стомлює, ніж заряджає на дії. А ось книги, що пропонують нові моделі ефективності (особливо якщо це пов’язано із заробітком грошей) мене завжди приваблювали.

Днями я прочитав одну книгу, яка пропонує нову модель ефективності з серії: «Працюй менше, заробляй стільки, скільки тобі треба». Зустрічайте – «Менше справ, більше життя» Арі Мейселем.

Арі Мейсел – підприємець і фанат ідеї про ефективне використання часу і власних ресурсів. Він був успішним підприємцем і займався інноваціями в будівництві до того моменту, коли лікарі йому діагностували хворобу Крона – болісне невиліковне захворювання кишечника. Мейсел спочатку намагався боротися з хворобою звичними методами – лежанням на лікарняному ліжку і поглинанням ліків. На жаль, його стан краще не ставав і в якийсь момент Мейсел вирішив кардинальним чином змінити свій спосіб життя. Перечекавши загострення в лікарні, він почав всіма відомими способами прокачувати свій імунітет і зміцнювати організм. Ці способи ви знаєте – фізична активність, йога, здорове харчування і застосування природних імуномодуляторів…

Хвороба відступила, але Мейсела, як кажуть, понесло. У 2011 році, після 5 років боротьби, він взяв участь у змаганнях з триатлону та показав відмінний результат. Переконавшись у правильності своїх рішень і свого способу життя, Арі Мейсел вирішив продовжувати вдосконалюватися в темі особистої ефективності і, що найголовніше, нести це знання оточуючим. Він почав проводити тренінги та публікуватися в таких солідних виданнях, як Time і Fortune, а згодом завів блог «Art of Less Doing» і написав книгу «Менше справ, більше життя» (в оригіналі – «Less Doing, More Living»).

«Менше справ, більше життя» – кристально чисте керівництво по вашій ефективності за допомогою сучасних технологій. І якщо деякі речі, як, наприклад, використання спеціального гаджета для регулярного визначення біомаркерів крові, можуть здатися надмірними і взагалі дикими, то все інше дійсно спрощує роботу і життя.

Робити по-мінімуму

Головний принцип системи Мейселем – «робити по мінімуму». Його суть виражається в оптимізації та автоматизації всіх побутових і робочих завдань, а так само використанні сторонніх ресурсів для їх вирішення. Згідно Арі, робити по мінімуму – значить, берегти свій час та здоров’я і займатися тим, чим хочеться.

В основі системи лежать три кити: оптимізація, автоматизація та аутсорсинг.

Це означає, що приступаючи до виконання завдання, ви її першим справою повинні оптимізувати, тобто спростити, викинути непотрібне, а що залишилося розділити на мінімальні складові. Потім ви автоматизуєте все, що можливо, за допомогою програмного забезпечення і сервісів, а потім залучаєте зовнішні ресурси і фахівців, які вас розвантажать і зроблять роботу швидше і якісніше.

По суті, система «Робити по мінімуму» складається з дев’яти принципів, регулярне застосування яких дозволить зробити життя простіше і гармонійніше і контролювати відбуваються в ній події.

9 принципів книги «Менше справ, більше життя»

1. Принцип Парето («правило 80/20»)

Про цей принцип в інтернеті не розповів хіба що самий ледачий і каже він, що 20% зусиль приносять 80% результатів, і навпаки. Принцип Парето універсальний і може застосовуватися в будь-якій сфері – від економіки і бізнесу до шкільного навчання і садово-городніх робіт.

Мейсел надає даному принципу дуже високе значення, недарма він його поставив на перше місце. Це універсальний ключик до розуміння того, як у житті влаштовані багато речей. І, щоб його успішно застосовувати, потрібно проаналізувати сфери свого життя і зрозуміти, які з них найбільш продуктивні, і на чому варто сконцентрувати увагу. Розділіть всі свої справи на обов’язкові і факультативні, на що приносять результат і ті, що є просто «забиванням» часу. Для повторюваних справ пропишіть покрокові інструкції – все це допоможе вам керувати своїми діями більш продуктивно.

2. Зовнішня пам’ять

Для того щоб не захлинутися в інформаційному океані, знайдіть собі джерело «зовнішньої пам’яті», тобто інструмент, який дозволить вам розвантажити свою голову і запам’ятає всю потрібну інформацію за вас. Для когось цим інструментом стане Evernote і подібні йому сервіси, а комусь підійде і звичайна записна книжка.

Більш просунутий варіант – використання аутсорсингу, коли частину справ ви перекладаєте на своїх віртуальних помічників.

3. Індивідуальний підхід

Якщо товар створений для широкого споживача, то не факт, що він підійде саме вам. Тут на допомогу приходить «кастомизация», індивідуальний підхід. Це практично завжди дорожче коштує, але ефективність його надзвичайно висока. За умови, що ви ще знайдете таку можливість. Зараз у наших краях це рідкість, хоча, наприклад, телефонні оператори вже давно пропонують тарифні плани-конструктори, де ви самі вибираєте вартість своїх дзвінків, СМС і трафіку, а так само види підключаємих послуг.

4. Індивідуальний робочий тиждень

Можливість вибирати собі індивідуальний графік роботи підвищує вашу особисту ефективність на порядок. Стандартна модель роботи «вісім годин п’ять днів на тиждень» вже давно приносить шкоду в самих різних областях, особливо якщо робота – відрядна. Але у великих містах якісь просування з цим вже є і цілком можливо, що ви зможете переконати свого боса дати вам можливість працювати за плаваючим графіком або взагалі віддалено. Або грюкніть дверима і підіть від цього нерозумного жаднюги на вільні хліби.

5. Відмова від побутових справ

І знову аутсорсинг. Якщо ваш час дорого коштує, то немає сенсу витрачати його на побутові справи, які набагато швидше і якісніше виконують фахівці. Це не означає, що вам пропонується найняти хатню робітницю або садівника, як у старі часи. Але, наприклад, з’являється все більше магазинів, які пропонують замовляти продукти, косметику, техніку і побутові речі через інтернет і доставляють це до вашого порога. Через інтернет можна замовити взагалі практично будь-яку послугу по господарству, починаючи від популярної нині послуги «тверезі вантажники» і закінчуючи віддаленим секретарем-референтом, який замінить вам записні книжки, довідники, планувальники та особисту телефоністку.

6. Фінанси

Тут все просто – веди облік своїх фінансів і ти навчишся ефективно розпоряджатися своїми грошима. Мейсел пропонує використовувати популярну на заході інтернет-бухгалтерію Mint, але, на щастя, і в рунеті можна знайти багато якісних фінансових планувальників.

7. Організованість

Це вже більш високий рівень «тюнінга» вашого життя. Визначте для себе кордони в тих чи інших сферах діяльності і не порушуйте їх. Як мінімум, це відноситься до боротьби з пожирачами часу («хронофаги») – всім тим, що відволікає вас від роботи. Це соціальні мережі, месенджери, розважальні сайти і т.п. Вирішіть, як часто ви будете ними користуватися і слідуйте цьому рішенню.

Даний принцип можна трактувати і більш широко. Приміром, ви вибираєте те, як часто будете ходити в спортзал або на пробіжку, і не лінуйтеся дотримуватися цей режим. Межі можна задати для всього, чого завгодно – і відпочинок, і розваги, і шкідливі звички.

8. Групування справ

Цей старий принцип тайм-менеджменту не втратив свого значення дотепер. Якщо ви будете групувати однотипні дії і виділяти для них окремий час, то це допоможе вам менше відволікатися і швидше працювати.

9. Здоров’я

Останній за списком, але, з моєї точки зору, найважливіший момент. Тільки будучи здоровим, ви зможете бути ефективним, тому що ніякі виверти вам не допоможуть, якщо ви хворієте або погано себе почуваєте.

Розберіться з трьома головними областями, в яких ви можете прокачати своє здоров’я – фізичною активністю, харчуванням і сном. Сам Мейсел радить і тут використовувати принцип Парето: досить прикласти 20% зусиль в правильному напрямку, і ви отримаєте 80% результату.

Отже, що ми маємо в підсумку?

Книга хороша своєю практичністю, але все ж хочеться відзначити пару недоліків. По-перше, вона маленька – без особливого поспіху я прочитав її за годину. Але, з урахуванням того, що ця книга – про спрощення роботи (читай – мінімалізмі), її розмір не здається дивним. І другий, більш істотний – Арі Мейсел наводить більш 70 інтернет-сервісів, які дійсно працюють на вашу ефективність, але більша частина їх відноситься до американського сегменту мережі.

І якщо універсальні сервіси типу поштових нагадувань ви зможете застосовувати при мінімальному знанні англійської, то такі речі, як аутсорсинг ваших завдань, доставка продуктів і побутових дрібниць, побутовий сервіс, маніпуляції з вашими фінансовими документами і т.п. або в Україні взагалі недоступні, або вам доведеться самостійно шукати їх аналоги. Використання сервісів з цієї категорії становить досить велику частину потенційної корисності книги, але і без цього ви знайдете в ній масу свіжих ідей.

Книга настійно рекомендується любителям планування свого життя і експериментів по його спрощенню.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар