Активний спосіб життя.

aktyvnyj-sposib-zhyttyaВи часто чуєте про те, що корисно вести активний спосіб життя. А що таке активний спосіб життя, чому він корисний, і як його вести? На всі ці питання я постараюся максимально розгорнуто відповісти в цій статті.

Але спочатку хочу вас запитати: скільки годин на день ви проводите сидячи? Я припускаю, що більшість читаючих цю статтю людей проводить більше шести годин на день в сидячому положенні. Робота за комп’ютером, перегляд телевізора, читання книг – науково-технічний прогрес призвів до того, що ми більше часу приділяємо інтелектуальній роботі, ніж фізичній. В принципі, будь-яка праця добра, що фізична, що розумова, якби не одне «але».

Сумна статистика

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в авторитетному медичному журналі Journal of American Heart Association, кожна година, що проводиться щодня перед телевізором або за столом, підвищує ймовірність протягом найближчих 15 років:

  • передчасно померти за станом здоров’я – на 11%
  • захворіти раком – на 9%
  • заробити одне або кілька серцево-судинних захворювань – на 18%

Ці цифри жахають !!! Це означає, що, якщо я по буднях проводжу вісім годин в офісі за комп’ютером, існує всього лише 1 шанс із 10, що я побачу своїх онуків.

Чи можу я себе назвати активною людиною?

Так, я ходжу 3 рази на тиждень в тренажерку; так, я намагаюся по вихідних вибиратися на дачу або просто на природу; влітку плаваю, взимку катаюся на лижах. Але протягом робочого дня я сиджу за комп’ютером по 6-8 годин.

Що це означає? Ви вже знаєте.

Що відбувається, коли ми не ведемо активний спосіб життя?

  • сповільнюється обмін речовин і падає вироблення жироспалюючих ензимів, що призводить до набору зайвої ваги і зашлаковування організму;
  • ненормальне навантаження на хребет призводить до деформації хребців;
  • падає тонус м’язів, зокрема, серцевого м’яза;
  • знижується опірність організму різним інфекціям.

Організм звикає до сидячого способу життя і гальмує всю свою діяльність. Чим частіше ви сидите, тим важче вам бігати, підніматися по сходах і тягати тяжкості.

Якщо ж ви додатково до цього любите багато і смачно (але зовсім нездорово) поїсти, то чекайте нові неприємності, – підвищений вміст цукру і шкідливого холестерину в крові швидко призводить до захворювань серця і всіх інших внутрішніх органів. Серцево-судинні захворювання, рак, остеохондроз – ось «хвороби інформаційного століття», що з’явилися всього лише кілька десятків років тому, але поставили до стіни вже більшу частину населення розвинених країн.
З одного боку, людині треба заробляти на шматок хліба з червоною ікрою, а найкраще це виходить за офісним столом (якщо ви – менеджер, інженер, економіст, бухгалтер і так далі). З іншого, ніхто не хоче, щоб робота шкодила здоров’ю.

Ви зі мною згодні?

І є тільки один спосіб уберегтися від всіх перерахованих вище ризиків.

Це активний спосіб життя!

Активний спосіб життя – краща профілактика хвороб

Люди зазвичай розглядають вправи і фізичну активність як спосіб скинути вагу. І, якщо вони не мають проблем з вагою, то особливо про це і не замислюються.

До моєї доброї знайомої, викладаючої свої курси йоги, на заняття ходить одна дивна жінка. Якщо ви на неї подивитеся, то не зможете відвести очей – настільки добра в неї фігура. За її словами, красиве струнке тіло дісталося їй у спадок від матері і ніякими вправами вона ніколи не займалася. Приблизно в 35 років вона вперше відчула біль у спині, яка наздоганяла її і скручувала в самі невідповідні моменти. Як вона зрозуміла пізніше, це була розплата за її сидячу роботу бухгалтера. Добре, що у цієї жінки знайшлася можливість зайнятися не тільки своєю зовнішністю, але і фізичною формою. Вона активно займається йогою і вже досягла певних успіхів. Чи варто говорити, що про старі болі вона не згадує?

До чого я все це розповідаю? Якщо зараз у вас зовні все добре, це не означає, що найближчим часом організм не дасть збою. Активний спосіб життя – прекрасний спосіб для профілактики всіх хвороб інформаційного століття.

Переваги активного способу життя

Як вже було сказано вище, активний спосіб життя продовжує життя. Серцево-судинні захворювання, рак, діабет, ожиріння, підвищений тиск, астма та інші хвороби легенів – все це можна запобігти, відстрочити або навіть вилікувати, ведучи активний спосіб життя.

Активні люди є більш щасливими. Регулярні вправи зменшують ризик виникнення депресії і допомагають боротися з нею тим, хто вже перебуває в цьому стані. В одному з досліджень було проведено порівняння лікарської терапії і фізичних вправ в плані ефективності боротьби з депресивним станом. Зрозуміло, стан тих, хто приймав антидепресанти, покращився найшвидше.

Але разом з тим близько 60% пацієнтів, які не приймали ніяких ліків, але проводили регулярні тренування, повністю вийшли з депресії. Ці результати показують, наскільки активний спосіб життя важливий для вас.

Так чому ж ми спохвачуємся лише тоді, коли хворіємо?

Активний спосіб життя не коштує практично нічого, але дарує нам багато чого.
Активний спосіб життя сприятливо впливає на роботу мозку. Бажаєте підвищити свою креативність та творчі здібності? Зараз існує безліч книг і сайтів, які пропонують різні способи підвищення розумових здібностей за допомогою всяких психо- і мнемотехніки, проте, на мою думку, вправи – найпростіший спосіб досягти цієї мети. Я сам помітив, що кращі ідеї для постів приходять вранці, після десятихвилинної ранкової зарядки. Цей активний проміжок часу дуже бадьорить і, якщо можна так сказати, перезавантажує всю мою систему, прочищаючи думки і налаштовуючи на робочий лад.

Активний спосіб життя дозволяє вам краще виглядати і краще себе почувати. З приводу першого навіть пояснювати нічого, це така ж аксіома, як і твердження про те, що небо блакитне -, а трава – зелена. Усі це знають.

А ось те, що постійне сидіння нічим не зашкодить організму – це помилка.

Здавалося б, звідки взятися хворобам у людини, яка сидить в теплі і займається спокійною діяльністю?

Проте лікарі-неврологи в наші дні є одними з найбільш затребуваних, хоча ще кілька десятків років тому вони займалися в основному важкими або професійними захворюваннями. А все через те, що основна маса людей веде сидячий спосіб життя, який роками підточує організм і рано чи пізно призводить до болів в спині або шиї. А болі по частині неврології – річ набагато більш неприємна і небезпечна, ніж звичні всім нам речі типу ГРЗ. Активний спосіб життя дозволяє цього уникнути.

Активний спосіб життя дає більше переваг, ніж періодичні тренування в спортзалі. Я був здивований, дізнавшись, що година ранкових силових тренувань зовсім не компенсує робочий день, проведений сидячи.

Вищенаведена статистика про передчасні смерті була отримана без урахування того, займається людина періодично, чи ні. Скільки б ви часу не проводили на снарядах або біговій доріжці, ви все одно ведете сидячий спосіб життя, якщо сидите за комп’ютером або перед телевізором більше шести годин на день.

Сидіння уповільнює метаболізм і сприяє до накопичення жиру. Воно не тільки змушує нас витрачати менше калорій, але і знижує рівень спеціального ферменту ліпопротеінліпази, який виробляється під час м’язової активності і відіграє центральну роль у процесах енергетичного обміну.
Що це означає? А значить це, що протягом дня ви повинні знаходити більше можливостей для того, щоб давати організму фізичне навантаження і тримати його в тонусі. Шукайте будь-які можливості, адже від цього безпосередньо залежить найцінніше, що у вас є – ваше здоров’я.

Кілька порад як зробити своє життя більш активним:

– Робіть вранці зарядку.
– Запишіться в спортзал або в басейн. Як варіант – проводите домашні тренування.
– Якщо треба потрапити в місце, що знаходиться десь неподалік, то йдіть пішки.
– Забудьте про ліфт, користуйтеся сходами.
– В обід, перекусивши, не сидіть перед монітором або в кафе, а прогуляйтеся.
– Гуляйте ввечері після роботи, а ще краще – перед сном.
– Вихідні намагайтеся проводити активно – виїжджайте на природу, ходите в різні місця, гуляйте, розважайтеся. Не сидіть вдома.
– Протягом робочого дня влаштовуйте п’яти-десяти хвилинки активності. Ходіть, спускайтеся-піднімайтеся по сходах, робіть легкі вправи.
– Замість того, щоб обговорювати щось з колегою по скайпу, прогуляйтеся до нього й обговоріть все наживо.
– Купіть ручний еспандер і періодично тренуйтеся, навіть якщо сидите.
– Вивчіть вправи «офісної йоги» і регулярно виконуйте.
– Поставте активність у пріоритети. Якщо є вибір – активно провести час або сидячи, вибирайте перше.
– Знайдіть активне захоплення. Це може бути катання на велосипеді, на роликах, настільний теніс, бадмінтон, просто біг тощо. А ще краще, якщо своїм захопленням ви будете займатися всією сім’єю.

Отже, тепер ви згодні, що для того, щоб жити довго, здорово і щасливо, всім нам потрібно вести активний спосіб життя?

Оцініть статтю
Додати коментар