Афірмації

АфірмаціїНапевно, багато хто з нас чули цей незвичайний термін – «афірмації». Досить часто він зустрічається в літературі з саморозвитку, самовдосконалення і духовного росту. Нерідко його можна зустріти і в книгах по бізнесу та досягненню фінансового успіху, та й успіху взагалі.

Але, як правило, практично завжди це поняття згадується коротко і конкретно нічого про нього не розповідається – наводяться лише загальні характеристики й кілька порад щодо застосування. Сьогодні ми поговоримо про афірмації більш предметно і постараємося врахувати всі тонкощі даного питання.

Що таке афірмації?

Афірмаціями називаються позитивні твердження, в яких робиться акцент на чому-небудь, чого потребує людина, та які спрямовані на зміну образу думок і переконань в позитивному напрямку.

Афірмації можуть вимовлятися як вголос, так і про себе. При правильному і регулярному застосуванні вони можуть вплинути на майбутнє людини і змінити її життя, привносячи в нього гармонію, щастя, любов, благополуччя і здоров’я. Наприклад:

 • Я ціную свою освіту.
 • Освіта – шлях до свободи і сьогодні я проходжу цей шлях з упевненістю.
 • Я завжди відкритий для навчання.

Не буде зайвим згадати, що поняття «афірмації» не є чимось виключно новим, оскільки воно згадується у відомому Малому енциклопедичному словнику, виданому в 1899-1909 роках під авторством Брокгауза і Ефрона. Там йдеться про афірмації, як про позитивні судження, що відрізняються від негативних.

Хто придумав афірмації?

Авторство афірмацій приписується знаменитому французькому вченому Емілю Куе, який жив на рубежі XIX-XX століть. На його думку, якщо людина буде багаторазово повторювати одні і ті ж слова, вони почнуть викликати у неї відповідні уявлення і ці уявлення стануть для неї істиною, перетворившись в реальність.

Ця гіпотеза ґрунтується на тому, що людиною керує, головним чином, її уява, а будь-яка думка, що проникає в свідомість, прагне стати істиною і виразитися в дійсності; людина, пристрасно бажаюча чого-небудь, зможе, зрештою, цього досягти, якщо буде говорити собі про це.

Основна ж фраза, сформульована Емілем Куе, звучить наступним чином: «З кожним днем мені стає у всіх відносинах все краще і краще». Згодом, на основі її, Куе було розроблено безліч різноманітних тверджень, багато з яких застосовувалися навіть для лікування певних хвороб.

Але слід знати, що, якщо Куе і є автором методики тверджень, то її популяризатором можна сміливо назвати Луїзу Хей – відомого американського психотерапевта і керівника цілительського відділення «Нова свідомість», а також письменницю – автора 18 творів на тему тверджень, що стали світовими бестселерами.

Для чого потрібні афірмації?

Афірмації необхідні людині для того, щоб вона могла впливати на свою підсвідомість. Далеко не секрет, що на життя людини величезний вплив роблять її підсвідомі установки і фундаментальні переконання. І найчастіше вони грають людині зовсім не на руку, хоча вона може взагалі не підозрювати про їх існування.

Ці установки і переконання стають причиною всіляких страхів, фобій, помилок і невдач, осягають людину на її життєвому шляху. І афірмації розраховані якраз на те, щоб «проробити» їх, переформулювати, змінивши негативний заряд на позитивний, тим самим перепрограмувавши підсвідомість, покращити психоемоційний фон та створивши передумови для позитивних змін у житті.

Як діють афірмації?

Як вже було коротко згадано, афірмації передбачають заміщення одного іншим. Їх завданням є заміна в підсвідомості деструктивних думок і установок на конструктивні. Проте сказати точно про те, як працюють афірмації, швидше за все, не зможе ніхто, адже вони безпосередньо пов’язані з роботою підсвідомості, принципи взаємодії якої з навколишнім світом досі залишаються незбагненною загадкою.

Якщо ж спробувати хоч якось пояснити роботу тверджень, то можна сказати наступне: систематичні повторення одних і тих же фраз поступово проникають у підсвідомість, замінюючи собою старі мислеформи, які аж до цього моменту працювали в повну силу.

Нові мислеформи, не поспішаючи, починають активізуватися і надавати новий вплив, зупиняючи собою вплив старих. Великих змін, звичайно ж, відразу ж очікувати не варто, оскільки потрібен час для «розгону». Спочатку можуть помічатися зміни в настрої, з’являються нові думки, яких не було раніше, змінюються реакції на зовнішні обставини.

Причому, всі зміни — саме позитивного характеру. По мірі набору енергії нові установки починають проявлятися все активніше і значніше, а в житті починають відбуватися сприятливі події. Так і виходить, що з практикою починає змінюватися мислення, а разом з ним і сама людина та її життя.

Як формулювати афірмації?

Для початку можна сказати, що афірмації зовсім не обов’язково придумувати самим, бо є можливість скористатися сотнями вже готових тверджень, складених іншими людьми, наприклад, згаданою вище Луїзою Хей. Вони є в її книгах, а книги є в наявності в будь-якому пристойному книжковому магазині.

Якщо ж ви все-таки хочете самостійно скласти для себе афірмації, то в цьому немає ніякої проблеми. Нижче представлено кілька рекомендацій по складанню афірмацій. Неодмінно їх виконуйте, щоб не зробити помилки.

Рекомендації по складанню афірмацій

 • Будь-яка фраза повинна бути сформульована в стверджувальній формі. Це означає, що потрібно категорично утриматися від використання частки «не», оскільки вона не сприймається підсвідомістю. Тобто, якщо ви хочете поліпшити своє фінансове везіння і складете афірмацію, наприклад, «Я не бідний», то вона буде сприйнята підсвідомістю як «Я бідний». Тому, правильна фраза буде така: «У мене достатньо грошей для задоволення всіх моїх потреб» або «З кожним днем я стаю все багатшими».
 • Фраза повинна бути відображенням позитивних почуттів. Так що, складаючи афірмації, намагайтеся використовувати теми, що стосуються найбільш важливих і суттєвих для вас питань. Фраза повинна мотивувати вас.
 • Фраза повинна припускати даний час, а не майбутнє. Тобто потрібно говорити, наприклад, не «Я стану більш позитивною людиною, а «З кожним днем я стаю все позитивніше» або «Я завжди налаштований на позитив». Підсвідомість буде сприймати це відповідно.
 • Афірмація не повинна містити фразу «Я можу». Промовляючи афірмацію, ви повідомляєте світу відповідний намір. А світ і так знає, що ви можете щось. Тому, ви повинні не могти щось робити, а вже робити це.
 • Афірмація не повинна містити фразу «Я хочу», «Я прагну» і т. п. За аналогією з попереднім пунктом, ви всього лише буде прагнути до чогось або хотіти чогось. А для цього не потрібні афірмації. Перестаньте просто хотіти – почніть діяти!
 • Афірмація завжди індивідуальна – вона повинна бути спрямована людиною тільки на себе саму, бо це робота саме над собою і своєю особистістю. Не потрібно намагатися спрямовувати дію афірмації на інших людей.
 • Афірмація повинна служити на благо, але ніяк не на шкоду.

Як застосовувати афірмації?

Застосовувати афірмації дуже просто. Але перш ніж говорити про це, дозвольте дати добру пораду: візьміть чистий аркуш паперу формату А4 і розділіть його на дві половини. У лівій половині напишіть все, що вас турбує на даний момент. Це може бути все, що завгодно: страхи, фобії, невпевненість, занижена самооцінка, негативне сприйняття світу і т. п. Подумайте про те, в яких сферах життя у вас проблеми і що ви хотіли б виправити. Сформулюйте це в короткі фрази. Наприклад, «Я не впевнений в собі».

Як тільки буде складений цей список, переформулюйте негативні затвердження в потрібну вам форму. Наприклад, «Я завжди впевнений у собі та своїх силах». Складіть другий список. Після цього розрізайте лист на дві частини, праву залиште собі, а ліву викиньте або – ще краще – спаліть. Частина, що залишилася – це і є ваші афірмації.

Що ж стосується застосування, то тут є лише кілька ефективних правил:

 • По-перше, працювати з афірмаціями найкраще в моменти найбільшої сприйнятливості підсвідомості, якими є ранній ранок (відразу після пробудження) і перед сном (коли ви майже заснули). Не буде зайвим, якщо протягом дня ви будете час від часу промовляти основні афірмації.
 • По-друге, для досягнення найбільшого і швидкого ефекту повторювати кожну афірмацію рекомендується не менше 10 разів.
 • І, по-третє, основою успіху в роботі з афірмаціями є регулярність. Щоб результат набрав чинності, ви не повинні пропускати жодного дня. Робота з афірмаціями повинна стати вашою новою корисною звичкою.
 • І наостанок: як тільки ви відчули, що будь-який ваш негативний стан нейтралізовався, або деструктивне переконання перестало працювати, не припиняйте практику. Перегляньте себе і своє життя ще раз. Ймовірно, ви зможете відшукати ще щось, що потребує вашої уваги і зміни.

Успіхів вам! Нехай у вашому житті буде більше добра і позитиву!

Оцініть статтю
Додати коментар