9 способів, якими ми обманюємо себе, щоб уникнути змін

9 способів, якими ми обманюємо себе, щоб уникнути змін

З одного боку, всі ми хочемо рухатися вперед і рости, що є основоположним принципом життя. А з іншого, одна лише перспектива змін викликає у нас занепокоєння, тривогу і негайне бажання сховатися кудись у свій «черепаший панцир».

Нам набагато частіше хочеться зовсім іншого: замовити собі величезну піцу, залізти з шматком цієї смакоти в ліжко, запити всю це справу трьома (а ще краще чотирма) баночками пива. В крайньому випадку – продовжувати жити на автопілоті: сьогодні – як учора, завтра – як сьогодні.

Чому ж ми йдемо по життю, так відчайдушно чіпляючись за старі звички і ситуації, які не влаштовують нас і тільки шкодять?

Отже, як ви ставитеся до таких міфів про зміни?

Міф: Я повинен чітко знати і розуміти кожен свій наступний крок, перш ніж наважуся зробити його.

Правда: Всі ми йдемо (або повземо, або біжимо – хто як) по звивистій дорозі життя. Ніхто не знає, що там – за наступним поворотом. Неможливо, навіть при всьому бажанні, передбачити, чим все закінчиться.

Єдине, що ми знаємо напевно – це те, що прийняті нами рішення сьогодні визначають майбутні результати. Наберіться сміливості, щоби йти вперед і сам шлях буде підказувати вам, що робити далі.

Міф. Я зроблю це завтра. Саме завтра – найкращий час. Не сьогодні.

Правда: Кожен раз, коли ви відкладаєте на майбутнє, ви цементируете в собі звичку одержувати короткострокове «заспокоєння», замість того, щоб зміцнювати звичку діяти і змінювати щось у своєму житті для досягнення цілей.

Наприклад, якщо ви хочете зміцнити своє здоров’я, то думка про те, що сьогодні краще все-таки подивитися серіал, а завтра – здійснити прогулянку на дві милі, заспокоїть вас на якийсь час. Однак, чим частіше ви себе так «заспокоюєте», тим більше зміцнюєте звичку «запійного» перегляду серіалів.

Перший закон Ньютона говорить, якщо на тіло не діють зовнішні сили, воно знаходиться в стані спокою або буде рухатися з постійною швидкістю. Висновок: якщо ви хочете зробити щось таке, чого не робили раніше, вам знадобляться додаткові зусилля.

Міф: Я здатен змінити інших людей.

Правда: Членів співтовариства для родичів і друзів людей, які мають проблеми з алкоголем або наркотиками, вчать наступного: «Я не винен, я не можу його контролювати, я не можу вилікувати його».

Поведінка інших людей – це тільки їх відповідальність, не ваша. Краще сфокусуйтесь на ваших власних діях і ставленні до подій.

Не виключено, і дуже навіть може бути, що ви зможете надихнути кілька людей, і вони підуть за вами в правильному напрямку. Але більша частина – ні. І це може означати тільки одне: ваші відносини або закінчуються, або вже мертві.

Нерідко ми відмовляємося від змін для того, щоби зберегти стосунки з людьми, які нам  потрібні. Навіть, якщо відчуваємо, що це впливає на нас деструктивно. За зміни доводиться розплачуватися, це правда. Але і за ваше рішення нічого не змінювати і залишити як є — також.

Міф: Я не можу змінитися, поки не зміняться люди, які мене оточують.

Правда: Ви – єдиний, хто несе відповідальність за всі свої рішення та вибір. Не применшуйте своїх можливостей і не думайте, що інші люди зміняться і тоді все буде ок. Це може бути ваш чоловік або дружина, дитина, батьки, друзі або начальник. Для вас буде неймовірним ударом, коли ви зрозумієте, що вони і не збираються мінятися. Їх цілком влаштовує існуючий стан речей. Ви в змозі змінити все, крім поведінки інших людей.

Міф: Я обов’язково зміню звички або поведінку, якщо отримаю якийсь «знак» долі, або трапиться якась немислима криза.

Правда: Дійсно кризові моменти можуть підштовхнути нас до думки, що треба щось міняти і негайно, але до реальних дій – малоймовірно. Так, коли нам страшно і ми відчайдушно переживаємо, в кров викидається неабияка порція адреналіну, що, безсумнівно, мотивує.

Але ви не можете в цьому стані жити постійно, підживлюючись його енергією. Розуміння реальних причин, соціальна підтримка, ясне бачення перспектив свого майбутнього життя (а не зациклення на тому, чого ви не хочете) – ось що може підтримати вас на шляху змін.

Міф: Мені треба дійти до самого дна, щоб почати змінюватися.

Правда: Якщо ви намагаєтеся контролювати свої думки, почуття, переконання і поведінку, ви самі відчуєте, що все йде не так, що ви заплуталися, спіткнулися. Тоді ви зможете змінити свій життєвий курс, не вдаючись до такого радикального методу, як «дійти до самого краю».

Навіщо вам непотрібна драма – для вас і оточуючих? І для чого? Лише для того, щоб змінити деякі свої звички або поведінку? Це більш ніж нерозумно.

Міф: Якщо ситуація або відносини розвиваються не так, як очікую, я повинен або змінити її (їх), або піти.

Правда: Життя може бути прекрасним, навіть, якщо не все відбувається так, як ми того очікуємо. Нічого так просто не приходить в наше життя: ні нові люди, ні нова робота, ні нова можливість. Ніщо не ідеально.

Постарайтеся не пропустити дуже важливих людей у вашому житті, або чогось дуже важливого, тільки черезз те, що це (чи він, вона) – не ідеальне. Можливо, ваші сумніви пов’язані зовсім не з ситуацією або людиною, а виключно – з вашим сприйняттям і ставленням.

Міф: Я занадто старий для змін. Занадто пізно все починати спочатку.

Правда: Ніколи не буває занадто пізно. Я знаю людей, які робили карколомні зміни у своєму житті в 50, 60, 70 і більше років. Мій дідусь став по-справжньому щасливий тільки в свої 90, та цей стан незмінно супроводжував його до 102 років.

Зміни часто починаються з віри в те, що все можливо. Почніть з цієї думки, подумайте про те, скільки всього вам вдавалося в житті, точно так само станеться і цього разу – треба тільки вірити! Як казав Стівен Кові: «Ми стаємо тим, про що постійно собі повторюємо».

Визначте для себе ким ви хочете бути і починайте жити так, ніби вже все так і є, і ви – саме така людина. Природно, не все буде відразу виходити, ви будете помилятися, втрачати віру час від часу, але процес уже запущений – ви на правильному шляху.

Міф: Ну такий вже я є.

Правда: Це правда, що якщо говорити про наше щастя, то його на 50 % безпосередньо визначають генетичні дані, 10 % — сформоване обставини, а ось 40 % — цілком залежать від нас і відносини до подій.

Тому не слід недооцінювати той факт, наскільки потужною силою є наша здатність змінювати свою систему переконань, поведінка, звички, стійкість переносити тимчасові незручності і т. д. Ви можете навіть більше, ніж можете собі уявити. Спробуйте!

У будь-якому разі зміни – це мужній вчинок.

Нам часто здається, що зусилля не варті тих змін, які ми внесемо в наше життя. Що плата – занадто висока і гра не варта свічок. Але це пов’язано з тим, що ми не бачимо загальної картини, ми розглядаємо тільки окремі її пазли. Як казала мати Тереза: «сам я не зможу змінити весь світ, але я можу кинути камінь і від нього підуть кола по воді».

Вірте в те, що ваше палке бажання і рішення рости і змінюватися – це частина величезної картини, яка охоплює вашу родину, суспільство, або, навіть, весь світ. Це чиста правда. Ви навіть не можете собі уявити, на скількох людей це вплине, скільком допоможе, скількох зробить більш щасливими.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар