5 способів перестати занадто багато турбуватися

5 способів перестати занадто багато турбуватися

«Занепокоєння не звільняє вас від завтрашніх переживань, воно краде ваші сили сьогодні», — Коррі тен Бом (голландська письменниця)

Чи схильні ви до того, щоб занадто багато турбуватися? Не турбуйтеся (цілком серйозно). Ви не єдина людина, у якої є така звичка.

Перш ніж ми перейдемо до порад, я пропоную порівняти занепокоєння і тривожність. Багато хто вважають, що ці поняття мало чим різняться. Це не так.

Про ці відмінності дуже важливо пам’ятати.

1. Занепокоєння має більш чіткий характер, ніж тривога.
2. Занепокоєння виникає в нашій голові. Що ж до тривоги, то вона впливає на весь наш організм.
3. Занепокоєння може мотивувати нас шукати вирішення проблеми. У тривоги немає такої переваги.
4. Занепокоєння викликає стрес середнього ступеня тяжкості. Тривога може призвести до серйозних наслідків.
5. Неспокій – це щось більш реальне, ніж тривога. Інакше кажучи, тривога може виникати з причин, які існують лише в нашій уяві.
6. Занепокоєння більше піддається контролю, ніж тривога. Це пов’язано з його природою.
7. Як правило, занепокоєння – це явище тимчасове, швидко проходить. Тривога – це щось кардинально протилежне.
8. Як правило, відчуття стурбованості не впливає на вашу роботу і повсякденне життя. Тривога може вплинути і на те, і на інше.

Ви помітите, що занепокоєння виникає з причини реальних проблем, існуючих у вашому повсякденному житті.

Що ж до тривоги, то вона може виникати без видимих причин. Знаючи про це, ви будете здатні вибрати найбільш ефективний спосіб боротьби з кожним із цих станів. Ви зможете позбутися неспокою чи тривоги в найкоротші терміни.

У цій статті ви зможете знайти багато корисної інформації. Проте її недостатньо. Якщо ви відчуваєте, що проблема серйозна, слід звернутися за професійною допомогою.

Як перестати турбуватися?

Повністю і назавжди позбутися від занепокоєння неможливо. Час від часу, ми будемо відчувати його. Тим не менш, ми цілком здатні звести кількість цих випадків до мінімуму.

Крім того, ми здатні знизити ступінь вираженості занепокоєння. Вся справа в тому, що нам і не потрібно повністю позбавлятися від тривоги. Нам цілком достатньо перестати сприймати ситуацію занадто серйозно. Замість того, щоб занадто багато турбуватися про щось, ми можемо просто «плисти за течією».

В принципі немає сенсу в тому, щоб занадто багато турбуватися. Важливо також пам’ятати про те, що нема сенсу турбуватися про те, що знаходиться поза межами нашого контролю. Ну ось і все. Тепер ми можемо перейти до порад, які допоможуть вам перестати турбуватися занадто багато.

1. Задайте собі питання: «Чи можу я щось зробити, щоб змінити ситуацію?»

Простіше кажучи, немає сенсу турбуватися про ситуації, на яку ви ніяк не можете вплинути. Ми всі знаємо про це. Тим не менш, ми все одно продовжуємо робити все навпаки.

Наприклад, вам немає сенсу турбуватися про те, що ви сказали вашому колезі щось неприємне. Ви вже не можете це змінити. Ви не можете взяти свої слова назад. Однак ви цілком здатні залагодити конфлікт. Ви можете поговорити з людиною і прийти до компромісу, якщо це необхідно. Це ви цілком здатні зробити.

В цілому, у вас є кілька варіантів. Якщо ви можете щось зробити, щоб якось виправити ситуацію, зробіть це. Якщо ж ви нічого не можете зробити, просто розслабтеся.

Слід сказати дещо ще. Вам обов’язково потрібно вибрати один з цих варіантів. Якщо ви цього не зробите, ви тільки нашкодите вашому здоров’ю.

2. Турбуйтеся «за розкладом»

Ця порада може здатися досить дивною. Однак це дуже ефективна тактика боротьби з надмірною турботою. У 2011 році в університеті штату Пенсільванія було проведено одне дуже цікаве дослідження.

У підсумку був зроблений висновок про ефективність 4-ступінчастої техніки контролю занепокоєння. Ось ці сходинки:

  • Визначте причину вашого неспокою.
  • Визначте час, коли ви зможете дозволити собі турбуватися про це.
  • Якщо ви зрозумієте, що турбуєтеся зовсім не у відведений для цього час, тут же починайте думати про щось інше.
  • Використовуйте відведений на занепокоєння час продуктивно. Шукайте вирішення тих ситуацій, які не дають вам спокою.

3. Практикуйте усвідомленість

Практики усвідомленості (зокрема, усвідомлена медитація) дозволяють людині навчитися приймати ситуацію такою, яка вона є. Багато хто вважає, що прийняття – це процес пасивний. Багато говорять, що цей процес має на увазі просто усвідомлення проблеми, без пошуку її вирішення.

Джон Кабат-Зінн, автор програми MBSR (програма зниження стресу на основі практик усвідомленості, докладніше у статті – Майндфулнесс), в корені не згоден з таким твердженням.

Про прийняття він говорить наступне:

«Прийняття – це виключно активний процес. У прийнятті немає нічого пасивного. Це не пасивне підпорядкування, а акт розпізнавання того, що речі такими, якими вони є. Для того, щоб це зробити, людина повинна володіти непохитною волею і величезною мотивацією. Особливо важко зробити це тоді, коли речі не є такими, якими ми б хотіли їх бачити. Як тільки ви взяли ситуацію, ви починаєте над нею працювати. Ви робите все, що можете. Ви щосили намагаєтеся розібратися з наслідками цієї ситуації…»

4. Ваші руки і розум постійно повинні бути зайняті

Цілком можливо, ви чули приказку «Неробство – мати всіх вад». Може бути, ви вважаєте цю приказку безглуздою, а, може, і ні. Як би ви до неї не ставилися, а дещиця істини в ній є.

Найчастіше турбуватися (і тривожитися) ми починаємо тоді, коли нам нічим зайнятися. У такі хвилини ми можемо сфокусуватися на нашому внутрішньому світі. Якщо ж ми чимось зайняті (роботою або хобі), то ми набагато менше схильні до цих почуттів.

Занепокоєння або тривога можуть виникнути і тоді, коли нам просто нудно. Крім того, вони можуть виникнути тоді, коли ми думаємо зовсім не про те, чим зайняті в даний момент.

Результати одного з досліджень Медичного Дослідницького Центру в Англії говорять про те, що постійна зайнятість – це дуже ефективна техніка. Ця техніка допомагає тим людям, в житті яких були травмуючі події.

Боб Хіршон, вчений, що входить до складу членів Американської Асоціації Сприяння Розвитку Науки (AAAS), говорить наступне: «Необхідно зробити так, щоб ваші руки і мозок були постійно чимось зайняті. Це не дає вашому мозку декодувати і зберігати в пам’яті травмуючі картинки минулого».

Швидше за все, під «картинками» він має на увазі спогади про травмуючі події.

5. Займайтеся спортом

Регулярне виконання вправ – це один з кращих способів боротьби зі стресом. Кожен, хто хоче побороти стрес, повинен обов’язково використовувати цей спосіб.

Вчені з Гарвардського університету кажуть, що:

«Регулярне виконання фізичних вправ позитивно позначається на мозку. Зокрема, поліпшується пам’ять і розумові процеси. Є ще дуже багато причин того, чому варто регулярно виконувати фізичні вправи. У список цих причин входить зниження ризику розвитку діабету, виникнення хвороби серця або інфаркту…»

Дивно, але фізичні навантаження на регулярній основі дійсно допомагають подолати стрес і занепокоєння. Зовсім недавно вчені прийшли до висновку про те, що виконання фізичних вправ сприяє виробленню певних гормонів. Це гормони, які відповідають за нашу концентрацію уваги, за те, наскільки щасливими ми себе відчуваємо, і за те, наскільки нам добре в цілому.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар