Стратегія вирішення конфліктів

Знайшли помилку? Будь ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні за Вашу увагу.

У кожної людини є маса бажань. Так вже ми влаштовані. І нерідко це стає приводом для сварок. Ви любите працювати в тиші, а колеги слухають радіо. Вам хочеться спокійно відпочити, а дружина наполягає на піти в гості. Але справа не обмежується лише зіткненнями особистих інтересів.

Існує велика кількість різновидів конфліктів: міжособистісні і міжгрупові (усередині колективу), конфлікти поглядів і знань, вертикальні (начальник – підлеглий) і горизонтальні (керівники підрозділів одного рівня), соціальні і політичні конфлікти. Однак суть таких явищ однакова: ви чогось хочете, а інші люди — ні. І навпаки. Замість окремої особистості як суб’єкта взаємодії може виступати група. Також поширені конфлікти типу особистість – колектив.

Причини, які потягли за собою розвиток конфлікту, можуть бути серйозними і не дуже. Трапляється, що розбіжності з питань, які не варті виїденого яйця, перетворюються на справжні війни.

Як грамотно вирішити проблемну ситуацію і вийти з конфлікту переможцем, не зачепивши при цьому опонентів?

Спробуйте застосувати покрокову стратегію, ефективність якої доведена на практиці. Розглянемо її на прикладі міжособистісного конфлікту.

1. Аналізуйте події

Найперше, що потрібно зробити, — заспокоїтися і віддихатися. Імпульсивні вчинки приносять більше шкоди, ніж користі, тому їх потрібно уникати. Наступний крок — повний аналіз ситуації, який дозволить оцінити шанси на перемогу.

Іноді люди просто-напросто неправильно один одного розуміють. Може бути, ніхто не збирався порушувати ваші інтереси та почуття і, навіть, з повагою до них відноситься. Тут важливо зайняти відсторонену позицію і не потрапити в полон суб’єктивності. Якщо ваші права дійсно ущемляються, тоді готуйтеся до «бойової операції». Виявити проблему: те, що вас турбує, потрібно висловити в простій і зрозумілій формі. Придумайте фразу, яка найбільш точно описує вплив ситуації на вас: «Коли ти голосно вмикаєш музику, я не можу читати». Іншими словами, чітко вкажіть на дію, яка призводить до певних наслідків.

2. Почніть розмову

Згадайте фразу, яку ви заздалегідь приготували, і зробіть її ключовим моментом розмови. Ні в якому разі не переходьте на особистості. Ви обговорюєте тільки ваші почуття, а не характер рідних, друзів і колег. Більш того, не фантазуйте на тему мотивів учинків навколишніх. Говоріть тільки за себе. Ясно і недвозначно опишіть своє бачення проблеми, а також почуття і емоції, які викликає поведінку іншої людини. Варто скористатися «я-висловлюваннями»: «Я не можу дочитати цікаву книгу, тому що гучна музика мені заважає». Це хороший прийом, який дозволяє пом’якшити ситуацію.

Важливо не вибачатися і не виправдовуватися за свої слова, думки, переживання. У такі моменти ви передаєте і невербальні сигнали, які ще більше посилюють вашу невпевненість у собі, готовність відмовитися від своїх слів, тон вибачення. Говоріть спокійно, твердо, без запобагливості.

3. Висувайте вимоги

Поки ми не скажемо оточуючим, чого хочемо, вони про це не дізнаються. З якихось причин цю банальну думку ігнорує 90% дорослого населення земної кулі. Корисна порада: говоріть чітко і ясно, не використовуйте метафор і іносказань. Залиште прив’язку до конкретної ситуації і висловлюйтеся простою мовою: «Я хочу, щоб ти не вмикав музику пізно ввечері», — але не: «Мені хочеться, щоб з моїми почуттями рахувалися».

Не зайвим буде дізнатися, чи немає у вашого опонента варіантів вирішення проблеми. Може бути, вам і доведеться чимось поступитися, але компроміс задовольнить обидві сторони. Як правило, це найкращий вихід із ситуації.

4. Позначте наслідки

Поясніть, що станеться, якщо вийде і не вдасться врегулювати конфлікт мирним шляхом. Дайте можливість вибрати. Краще не погрожувати, а просто констатувати факт: «Якщо я дочитаю книгу, ввечері ми зможемо прогулятися».

Якщо ви знаєте, що людина незговірлива, вкажіть на прямий і природний наслідок її відмови: «Якщо я не дочитаю книгу, то завтра ми не зможемо погуляти, як планували на вихідні. А в будні у мене немає часу».

5. Будьте готові до переговорів

Вислухайте точку зору іншої людини. Слухайте не для галочки, а спробуйте її почути і зрозуміти. Уміння стати на місце іншого дуже допомагає у вирішенні спорів. Крім того, ймовірність того, що ви не виявилися неправі, існує завжди. Її не можна виключати. Так що будьте готові вибачитися і отримати відповідні уроки з того, що сталося.

Якщо ж вам не скажуть нічого зрозумілого у відповідь або віджартуються, значить, доводи не досягли мети. Не турбуйтеся і повторіть спробу. Можливо, доведеться пояснити суть своїх вимог декілька разів — до тих пір, поки співрозмовник не зрозуміє, що ви налаштовані серйозно. Іноді варто зробити два-три «заходи». Людям потрібен час, щоб усвідомити, що відбувається.

Коли і якщо вас зрозуміють так, як вам би того хотілося, висловіть своє схвалення і подякуйте людині. Не забувайте, що кожен прагне зберегти обличчя, тому закінчення спору потрібно згладити, щоб не образити опонента.

Конфлікти неминучі. Більше того, вони мають не лише негативні, але й позитивні наслідки: у суперечці народжується істина. Однак, якщо ситуація набуває деструктивний характер, пора втручатися. Сподіваємося, наші рекомендації виявляться корисними.

Подобаються матеріали сайту? Ви можете підтримати проект, поповнивши рахунок мобільного телефону нашої редакції на будь-яку сумму. Тел.+380976395251. Ми вдячні за Вашу допомогу.

Напишіть відгук